Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić motyla?

Motyle uważane są za jedne z najpiękniejszych owadów. Nic dziwnego, ich barwne skrzydła przyciągają wzrok swoimi kolorami i nietuzinkowymi wzorami. Najczęściej widywane są na łąkach i w ogrodach pełnych kwiatów. Motyle można także hodować w domu. Trzeba jednak zapewnić im odpowiednie warunki oraz pokarm. Czy karmić motyla? Odpowiedź znajdziesz w treści wpisu.

Czym żywią się motyle?

Motyle żywią się głównie nektarem z kwiatów i sokami z owoców. Posiadają ssący aparat gębowy, dlatego też mogą spożywać pokarm wyłącznie w formie płynnej. Choć wiosną i latem nie mają problemu z samodzielnym znalezieniem pokarmu, tak jesienią to właśnie człowiek może im go dostarczać. Wystarczy przygotować talerzyk z pokrojonymi pomarańczami i postawić go na balkonie bądź w ogrodzie. Pysznemu sokowi z pomarańczy nie oprze się żaden motyl! A jak wiosną i latem przyciągnąć motyle do swojego ogrodu? Wystarczy zasadzić w nim kwiaty uwielbiane przez motyle. Należą do nich m.in. jeżówka, lawenda czy tzw. motyli krzew. Budleja Dawida jest piękną, rozrastającą się rośliną, przyciągającą do siebie dziesiątki motyli. Wabi do siebie nie tylko zapachem, ale także dużą ilością nektaru. Nie bez powodu nazywana jest motylim krzewem!

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPoidła i karmidła do terrarium

Motyle pobierają pokarm za pomocą ssącego aparatu gębowego. Ssawką pobierają nektar bądź sok z owoców. Ssawka, gdy nie jest używana, jest zwinięta i schowana. Zimą, niektóre gatunki motyli migrują, inne zaś zimują, chowając się w naszym garażach bądź piwnicach. Może zdarzyć się, że motyl obudzi się w środku zimy. Wiele osób zastanawia się, co zrobić w takiej sytuacji. Nakarmić motyla? Odpowiedź brzmi: nie. Należy odnieść go w chłodne, ciemne miejsce, w którym motyl ponownie zaśnie i obudzi się na wiosnę. Gdy zima jest ciepła i słoneczna, motyle budzą się nawet w środku sezonu zimowego. Nie przetrwają jednak w tak niskich temperaturach i bez dostępu do pożywienia. Motyle są zmiennocieplne, dlatego też zmiany klimatycznie mają na nie niekorzystny wpływ.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Co jedzą motyle?

Co z motylami hodowanymi w domu? W terrarium nie może zabraknąć oczywiście roślin nektarodajnych. Nie może zabraknąć tam również wody oraz poidełka, w którym możemy rozpuścić np. miód z wodą. Motyle z chęcią żywią się także owocami np. sfermentowanymi jabłkami bądź plasterkami pomarańczy. To dotyczy jednak dorosłych motyli. A co z gąsienicą motyla? W terrarium powinna znaleźć się roślina, na której została ona znaleziona. To tzw. roślina żywicielska. Gąsienicę motyla bez problemu znajdziesz w lesie, parku, a nawet w swoim ogrodzie! W terrarium powinny znaleźć się także gałązki, poidełko, lampa grzewcza z termostatem i termometr. Jesienią i zimą warto zaopatrzyć się w zraszacz do wody, aby zapewnić motylowi w terrarium odpowiednią wilgotność. Na dnie terrarium najczęściej wysypywana jest drobna kora. Hodowla motyli wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie wystarczy wyłącznie kupno wszystkich niezbędnych akcesoriów. Aby motyle przetrwały w domowych warunkach, potrzebna jest także obszerna wiedza o motylach. Tę zaczerpnąć można z książek, artykułów bądź z internetu.

Co można dać do jedzenia Motylowi?

motyle dorosłe, czyli imago, zazwyczaj nie potrzebują dodatkowego pożywienia, podczas gdy gąsienice potrzebują liści roślin, które są naturalnym pokarmem dla danego gatunku. Upewnij się, że rośliny nie są skażone pestycydami i zapewnij świeże liście jako pożywienie dla gąsienic.

Jakie owoce mogą jeść motyle?

Motyle, jako dorosłe owady, nie pobierają zazwyczaj pokarmu w formie owoców. Większość motyli żywi się nektarem, który znajduje się w kwiatach. Nektar stanowi główne źródło energii dla motyli. Jednak jeśli chodzi o gąsienice, niektóre gatunki mogą zjadać liście owocowych roślin, takich jak maliny, truskawki, wiśnie czy porzeczki.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Jaki karmnik dla ptaków?

Joanna Chabora

1 rok

Znalazłem nietoperza – co robić?

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić pisklę?

Joanna Chabora

2 lata

Jakie zwierzęta do domu?

Joanna Chabora

2 lata

Jak długo żyją zwierzęta?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czym karmić motyla?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.