Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki karmnik dla ptaków?

Karmniki dla ptaków mogą być doskonałym sposobem na przyciągnięcie pięknych pierzastych stworzeń to naszego ogrodu lub balkonu. Są także ciekawym oraz ważnym elementem dbałości o przyrodę. Warto jest zatem pochylić się nad zastosowaniem karmnika w swoim ogrodzie, jako iż może mieć on kilka ciekawych zastosowań.

Jakie ptaszki przylatują do karmnika?

Rodzaje ptaków przylatujących do naszego karmnika będą zależały stricte od tego, jaki karmnik oraz jakie pożywienie im zaoferujemy. Na początek rozróżnijmy zatem dwa główne rodzaje karmników, które możemy zamontować u siebie w ogrodzie lub na balkonie.

 • Karmniki automatyczne – są to karmniki pozwalające na zautomatyzowane karmienie dzikich ptaków. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie będą w stanie codziennie sprawdzać zawartości swojego karmnika. Rozróżniamy kilka typów karmników automatycznych, takich jak karmniki siatkowe, tubowe czy takie zrobione własnoręcznie z butelki. W tych karmnikach karma dla ptaków jest podawana z zasobnika w miarę wyjadania jej przez ptaki.
 • Karmniki domki – są to karmniki tradycyjne, zwykle wykonane z drewna, które mogą być bardzo zróżnicowane pod względem budowy. Stanowią piękną ozdobę, którą można przymocować do drzew lub płotów. Do takich karmników należy zaglądać dosyć często, aby uzupełniać ich zawartość własnoręcznie. Takie domki z pewnością przyciągną wiele różnych gatunków dzikich ptaków.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKarmniki dla ptaków

Ptakom, które zagoszczą u nas w karmniku, zależy głównie na przygotowanej dla nich karmie. W zależności od przygotowanego wcześniej pokarmu ugościmy różne rodzaje dzikich ptaków, takie jak:

 • Wróbel – czyli jeden z najczęściej występujących ptaków w Polsce. Lubuje się on w nasionach słonecznika, proso czy owsa.
 • Sikorka – kolejny bardzo rozpowszechniony gatunek ptaka. Podobnie jak wróbla, przyciągniemy go do nas nasionami słonecznika czy różnymi rodzajami tłuszczu zwierzęcego.
 • Sójka – czyli bardzo barwny gatunek ptaka, który Polskę odwiedza jedynie w miesiącach jesiennych i zimowych. Sójki ucieszą się głównie na widok żołędzi oraz orzechów.
 • Zięba – to ptak o przepięknej różnorodnej szacie, który z chęcią zagości u nas, jeśli znajdzie różnego rodzaje nasion, takie jak nasiona traw czy proso.

Karmnik dla ptaków – co wsypać?

Jak widać, różne gatunki ptaków reagują inaczej na różne rodzaje pokarmu. Podsumujmy zatem, co możemy wsypać ptaszkom do karmnika, aby je zadowolić. Przede wszystkim różnego rodzaju nasiona, takie jak słonecznik, proso, owies czy siemię lniane. Nasiona są podstawowym składnikiem wielu gotowych mieszanek dla ptaków, które możemy nabyć w sklepach. Kolejnym smakołykiem, który ptaki uwielbiają, są różnego rodzaje orzechy czy żołędzie. Są one dosyć kaloryczne i bogate w składniki odżywcze co sprawia, że jest to doskonałe pożywienie dla dzikich ptaków. Tłuszcze zwierzęce są równie pożądane przez ptaki. Pomagają im one przetrwać mroźne miesiące oraz utrzymać odpowiednią wagę swojego ciała. Kolejnym pysznym smakołykiem mogą się okazać różnego rodzaju owoce. Są one łatwo dostępne i stanowią bogate źródło witamin i minerałów. Warto jest również pochylić się nad różnego rodzaju gotowymi mieszankami dla ptaków, które mogą zawierać wszystkie powyższe składniki i stanowić bogate, idealne źródło zdrowej i pożywnej diety dla przylatujących ptaszków.

Jak powinien wyglądać karmnik dla ptaków?

Karmnik dla ptaków powinien być stabilny, łatwo dostępny dla ptaków, ale trudny dla drapieżników. Powinien mieć zadaszenie chroniące jedzenie przed deszczem i śniegiem. Powinien być również łatwy do czyszczenia, aby zapobiegać rozwojowi chorób.

Gdzie najlepiej umieścić karmnik dla ptaków?

Karmnik dla ptaków powinien być umieszczony na spokojnym, bezpiecznym terenie, z dala od drapieżników. Najlepsze miejsce to spokojne drzewo lub krzew, z dala od bezpośrednich dróg i głośnych miejsc. Nie powinien być zbyt wysoko, aby ułatwić ptakom dostęp do jedzenia.

Jaki kolor karmnika dla ptaków?

Kolor karmnika nie ma dużego znaczenia dla ptaków, ale neutralne kolory takie jak brąz, zielony czy szary mogą pomóc go lepiej zamaskować w środowisku. Ważniejsze jest, aby karmnik był bezpieczny i łatwo dostępny dla ptaków.

Dlaczego ptaki nie przylatują do karmnika?

Istnieje kilka możliwych powodów: karmnik może być zbyt blisko ruchliwego miejsca, może być za wysoko lub za nisko, lub może być brudny. Ptaki mogą też unikać karmnika, jeśli w pobliżu są drapieżniki. Ważne jest, aby regularnie napełniać karmnik świeżym jedzeniem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Znalazłem nietoperza – co robić?

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić motyla?

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić pisklę?

Joanna Chabora

2 lata

Jakie zwierzęta do domu?

Joanna Chabora

2 lata

Jak długo żyją zwierzęta?

Joanna Chabora

2 lata

2 komentarzy na temat “Jaki karmnik dla ptaków?”

 1. Bardzo przydatny artykuł. Dzięki! Zabieram się za kupno karmnika i pożywienia dla ptaków z mojego osiedla!

  (5/5)
 2. U mnie na osiedlu lata bardzo dużo wróbelków. Teraz już wiem, że lubią nasionka słonecznika, proso i owca. Takich informacji właśnie potrzebowałam 🙂

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.