Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić pisklę?

To, jak zajmiemy się pisklęciem, rzutuje na jego życie jako dorosłego ptaka. Najlepiej zajmą się nim oczywiście rodzice, jednak nie zawsze jest to możliwe. Zanim postanowisz uratować pisklaka, zastanów się, czy aby na pewno tego ratunku potrzebuje, jeżeli mamy pewność, że tak to należy wiedzieć, czym je karmić.

Czym karmić wróble?

Wróble są ptakami wszystkożernymi. Zjadają owady i larwy, chociaż dorosłe osobniki lubią jeść ziarna, czy kiełki. Dokarmianie wróbli ludzkim jedzeniem jest bardzo nieodpowiedzialne i szkodliwe. Jeżeli musisz zaopiekować się małym wróblem, najlepiej jest kupić gotowe mieszkanki dla piskląt, które wystarczy wymieszać z wodą i podawać pietą do dzioba, zawierają wszystkie niezbędne ptaszkowi zbilansowane składniki. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, dobrze jest zadzwonić do ośrodka rehabilitacji zwierząt, bądź ptasiego azylu, gdzie będą w stanie poradzić Ci, co możesz zrobić z takim maluchem. Chwilowo można zastosować mieszankę zastępczą składającą się ze zmielonej karmy dla kanarków zalanej wrzątkiem, można dodać szczyptę glukozy, witaminy lub trochę pokruszonych biszkoptów i podawać prosto do dzioba.

Czym karmić jerzyka?

Jerzyki są ptakami owadożernymi. Dorosłe osobniki zjadają komary, muszki, czy meszki, które złapią w powietrzu. Są niezwykle szybkie. Jeżeli znajdziesz małego lub rannego jerzyka, natychmiast skontaktuj się z fundacją lub ptasim azylem. Samemu możesz podawać jedynie wodę i zabite owady. Nie zaleca się podawania jerzykom i jaskółkom mieszanek zastępczych.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKarma dla ptaków zimujących

Czym karmić kosa?

Kosy są to ptaki owadożerne, ale bardziej odporne, niż na przykład jerzyki. Pisklaki można z powodzeniem karmić mieszanką nabiałową, czyli gotowane na twardo jajko, ser biały, glukoza, kleik kukurydziany, do tego mieszanka dla ptaków owadożernych lub suszony gamma rus, czyli skorupiaki ze sklepu zoologicznego. Natomiast starszym pisklętom należy dodawać do pokarmu owoce.

Czym karmić przepiórki?

Przepiórki jako ptaki hodowlane najlepiej karmić gotową mieszanką paszową przeznaczoną specjalnie dla tego gatunku. Przepiórki można też karmić paszami gospodarskimi, takimi jak gotowane na twardo jaja, kasza kukurydziana, płatki owsiane, zielonki, twaróg i proso. W pierwszych tygodniach życia bardzo ważne jest dostarczanie pisklakowi dużej ilości białka, natomiast później karmienie musi być zrównoważone.

Czym karmić muchołówkę?

Muchołówki są ptakami owadożernymi, podobnie jak kosy i jerzyki, dlatego najlepszym pokarmem dla nich będą owady dostępne w sklepach zoologicznych. Na wolności muchołówki żywią się muchówkami, ważkami, czy chrabąszczami. Poluje, czekając, aż namierzy swoją ofiarę, potem zrywa się do lotu i chwyta ją w swój specjalnie przystosowany dziób.

Podsumowanie

Gdy na spacerze widzimy pisklaka, który siedzi sam lub kryje się w trawie, mamy naturalny odruch chęci pomocy. Jednak czy zawsze jest potrzeba zabierania malucha z jego środowiska naturalnego? Jeśli jesteśmy pewni, że tak, najlepiej jest od razu skontaktować się z fundacją lub azylem. Jeżeli chcemy pomóc pisklakowi w domu, musimy mu przede wszystkim zapewnić, ciepłe i bezpieczne miejsce. Musimy być przygotowani, że ptaka trzeba będzie karmić ręcznie i poić pipetą co około dwie godziny. Zarówno jedzenie, jak i wodę należy podawać pisklęciu prosto do dzióbka. Większość piskląt początkowo może być karmione owadami, bądź mieszanką nabiałową, jednak najpierw należy rozróżnić gatunek uratowanego ptaka, aby mu nie zaszkodzić, dlatego najlepiej będzie skontaktować się z fundacją, która specjalizuje się w ptakach, albo skontaktować z Azylem dla Ptaków, bądź dzikich zwierząt.

Co można dać Pisklakowi do jedzenia?

Pisklaki, czyli młode ptaki, mają specyficzne potrzeby żywieniowe. Odpowiednie pokarmy dla pisklaków różnią się w zależności od gatunku ptaka. Wyróżnia się pokarmy dla: ptaków insektożernych, ptaków owocożernych i podstawowy pokarm dla ptaków: granulki/płatki, które można namoczyć przed podaniem.

Jak się karmi pisklęta?

Karmienie piskląt może różnić się w zależności od gatunku ptaka i ich wieku. Pisklęta zwykle są karmione przez dorosłe ptaki w sposób naturalny. Jeśli masz pisklaki jako zwierzę domowe, możesz użyć małej pipety, plastikowej strzykawki bez igły lub specjalnego narzędzia do karmienia piskląt, aby podawać im pokarm. Delikatnie umieść końcówkę pipety lub strzykawki w pobliżu dzioba pisklaka i spróbuj delikatnie wycisnąć niewielką ilość pokarmu. Pamiętaj, aby być ostrożnym i nie dusić pisklęcia.

Jak często karmić pisklę?

Nowo wyklute pisklęta: W przypadku bardzo młodych piskląt, które są jeszcze w stadium bez opierzenia, karmienie może być konieczne co 1-2 godziny przez większość dnia. W miarę jak pisklęta rosną i rozwijają się, częstotliwość karmienia może się zmieniać. W zależności od gatunku i wieku, pisklęta mogą być karmione co 2-4 godziny.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Jaki karmnik dla ptaków?

Joanna Chabora

1 rok

Znalazłem nietoperza – co robić?

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić motyla?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie zwierzęta do domu?

Joanna Chabora

2 lata

Jak długo żyją zwierzęta?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czym karmić pisklę?”

  1. Kiedyś, jak byłam mała, znalazłam sikorkę zimą. Opiekowaliśmy się nią w domu przez cały zimowy okres, a gdy wiosna wyleciała z domu, upolował ją mój kot… Przykre to było, ale artykuł bardzo przydatny!

    (5/5)
  2. Pisklaki są super! Sam hoduje przepiórki już od jakiegoś czasu i bardzo o nie dbam. Wszystko co napisane w artykule to prawda.

    (5/5)
  3. zawsze można kupić gotowy pokarm, albo zwieźć znalezionego ptaka do najbliższego nadleśnictwa, tam powinni się nim zająć

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.