Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak długo żyją zwierzęta?

W życiu właściciela każdego pupila nadchodzi ten moment, kiedy czas będzie nam go chciał odebrać. Niestety taka jest kolej rzeczy i musimy być świadomi tego od samego początku budowania więzi z daną istotą. Czy chcesz się dowiedzieć, jak długo żyją najpopularniejsze gatunki, które goszczą w naszych domach? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Ile żyją koty?

Długość życia naszych podopiecznych zależy od rozmaitych czynników. Jeśli mówimy o kotach rasowych, to bardzo dużo zależy od hodowli, z której nabędziemy naszego podopiecznego. Niestety te kiepskie to często ryzyko, które może się zemścić w przyszłości. Początkowo atrakcyjna cena zakupu kociaka, to tylko pozorna oszczędność. Źle dobrani partnerzy, mogą być przyczyną rozmaitych chorób oraz krótszego ich życia.

Przeciętna długość życia kota domowego to 15 do 18 lat. Lepsze warunki, w których mogą żyć oraz stała opieka weterynaryjna, sprawia że z łatwością osiągają taki wiek. Aby maksymalnie wydłużyć czas życia domowego kota, powinniśmy zadbać o wystarczającą ilość ruchu. Niestety wygodne domowe życie i nieustannie pełna miska z jedzeniem potrafią przemienić nawet najbardziej aktywnego kota w kanapowego leniwca. Musimy o tym nieustannie pamiętać i dbać o dawkę ćwiczeń. Patyczek ze sznurkiem i zabawką, czy laser, za którym będzie ganiał kotek, sprawią, że ryzyko zapadnięcia na rozmaite choroby znacznie się zmniejszy.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiZabawki dla kota

W porównaniu do kotów dachowych także sterylizacja/kastracja ma wpływ na przedłużenie długości życia kota i to o dobre kilka lat. Niestety coś za coś.

Ile żyją psy?

W przypadku psów długość ich życia jest nieco niższa w przypadku kotów, ponieważ waha się w przedziale 10 do 13 lat. Oczywiście jest to uśredniona długość ich życia, ponieważ zdarzają się takie rasy jak Chihuahua, które dożywają do 18 lat.

Dieta i styl życia to bardzo ważne czynniki. Nie powinniśmy oszczędzać na karmie naszego psiaka. W dużej mierze to ona odpowiada za kolejne wizyty u weterynarza, czy ilość wspólnie przeżytych lat. Na szczęście posiadanie psa w dzisiejszych czasach stało się dużo bardziej świadomym wyborem, a nie powierzchownym prezentem dla dziecka na święta. Aby zadbać o odpowiedni wzrost swojego szczeniaka – postaw na odpowiednie witaminu, które uzupelnią jego dzienne zapotrzebowanie!

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSuplementy dla psa

Wyjście na spacer trzy razy dziennie to absolutne minimum, szczególnie dla dużych ras. Poszerzanie wiedzy na temat opieki nad zwierzęciem to podstawa. Pies to nie tylko narzędzie do połechtania swojego ego, który bezwarunkowo będzie kochał swojego pana. Musimy włożyć sporo pracy, aby zwierzak przeżył z nami jak najdłużej. Systematyczne szczepienia i opieka weterynaryjna ma ogromne znaczenie. To od nich zależy stan zdrowia naszego pieska.

Zaskakującą cechą jest to, że im większy pies, tym jego długość życia jest niższa. Według badań naukowców może to być spowodowane sporym obciążeniem organizmu podczas szybkiego ich wzrostu podczas okresu szczenięcego. Także w przypadku takich ras znacznie częściej pojawiają się problemy nowotworowe.

Ile lat żyją jeże?

Gdy mówimy o długości życia jeży, mamy oczywiście na myśli jeże pigmejskie afrykańskie. Różnorodne preferencje hodowców na całym świecie sprawiły, że stały się bardzo popularnym zwierzęciem domowym. Długość ich życia waha się w przedziale 2 do 5 lat. Ciekawostką może być fakt, że rekordzista dożył do zawrotnych jedenastu lat.

Kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za długość życia takiego jeża jest odpowiednio zbilansowana dieta, która pozwoli mu się zdrowo rozwijać. Nie pozwólmy na monotonię, bo to szybko odbije się na jego zdrowiu i łatwości przenikania infekcji do jego ciała. Świeże pożywienie i czysta woda to elementy, o których nie powinniśmy wspominać, bo z pewnością każdy o tym wie. Odpowiednie pomieszczenie, w którym będzie przebywać, musi mieć odpowiednią wentylację, jeśli jest to na przykład terrarium. W przypadku klatki przewiew zawsze jest odpowiedni. Jednymi z częstszych przyczyn przedwczesnej śmierci jeży jest ich otyłość, choroby nowotworowe oraz choroby zębów.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKlatki dla gryzoni

Ile lat żyją węże?

W warunkach domowych hodowli możemy wyróżnić sześć najpopularniejszych gatunków węży, które dożywają od 20 do 30 lat. Jest to naprawdę długi czas, więc decydując się na takie zwierze, pamiętajmy, aby to był naprawdę świadomy wybór.

 • boa dusiciel potrafi dożyć 25 – 30 lat
 • wąż zbożowy do 20 lat
 • anakonda żółta do 25 lat
 • pyton królewski 20 – 25 lat

Prawidłowy rozwój i długość życia jest ściśle powiązana z wiedzą hodowcy i warunkami, jakie im zapewni. Są to zwierzęta wymagające szerokiej wiedzy na temat tych gadów. Temperatura i wilgotność to tylko najbardziej oczywiste czynniki wpływające na ich zdrowie i długowieczność. Rozmiar terrarium oraz pożywienie to kolejny aspekt, który nie może być zbagatelizowany.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiTerraria i pojemniki

Węże jako drapieżniki, żywią się jedynie żywym pokarmem. Należy zadbać, aby było ono najwyższej jakości, pozbawione chorób, oraz dobrze odkarmione. Należyte warunki higieniczne w terrarium także są ważne, aby nie rozwijały się niebezpieczne bakterie i pasożyty.

Ile lat żyją ptaki?

Długość ptaków, nawet tych hodowlanych z naszych domów, może się znacząco różnić, dlatego nie możemy podać uśrednionej wartości. Przykładem mogą być papugi ara, które mogą dożyć nawet do stu lat. Pomimo że większość właścicieli zwierząt stara się być z podopiecznym jak najdłużej, to niestety należy brać pod uwagę wiązania się z takim kompanem na całe życie.

Inne gatunki żyją znacznie krócej:

 • zebra Fincha – 5 do 9 lat.
 • papużki faliste 8 – 10 lat
 • kanarek 15 – 20 lat

Tak jak w przypadku wcześniejszych gatunków – także i dla ptaków odpowiedni pokarm ma ogromne znaczenie. Prawidłowo zbilansowany pokarm z odpowiednio dobranymi witaminami to dobry punkt wyjścia, aby cieszyć się tymi pięknymi stworzeniami przez długi czas. Pamiętajmy jednak, jak ważne jest umiejscowienie klatki w dobrym, pozbawionym przeciągów, czy bezpośredniego nasłonecznienia miejscu. Niestety to często jest powodem wielu problemów zdrowotnych naszych zwierzaków.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKlatki dla ptaków

Jak długo żyją jaszczurki?

Długość życia jaszczurek jest równie różnorodna, jak w przypadku wyżej opisanych ptaków. W zależności od gatunku mogą żyć 3 lub nawet 50 lat. Nie jest to oczywiście tak imponujący wynik, jak w przypadku niektórych żółwi, które potrafią dożyć do 200 lat. Te wyjątkowe zwierzęta podobnie jak większość trzymanych w niewoli wymaga specjalistycznej wiedzy, która pozwoli odtworzyć im naturalne warunki. Wilgotność, temperatura oraz ilość promieniowania UVB, które jest odpowiedzialne za ich prawidłowy metabolizm i produkcję witaminy D niezbędnej do prawidłowego rozwoju układu kostnego.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiOgrzewanie terrarium

Poniżej podamy przykłady najpopularniejszych gatunków:

 • gekon lamparci – 12-20 lat
 • agama brodata – 8-12 lat
 • gekon orzęsiony 12 – 20 lat
 • Iguana zielona 12 – 20 lat

Żywy pokarm, na który polują jaszczurki, jest niezwykle istotny, aby osiągnęły pełnię wieku. Niestety niezwykle trudno utrzymać go w prawidłowej kondycji. Częste choroby świerszczy hodowlanych mogą być przyczyną zaburzenia stanu zdrowia naszych jaszczurek, więc dbajmy o nie należycie.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst przybliżył Ci temat długości życia różnych gatunków i tego, jak wielką rolę odgrywa świadoma hodowla. Odpowiednia wiedza, którą dysponuje właściciel, jest jego obowiązkiem. W dobie ogromnej łatwości pozyskiwania informacji to właśnie ty musisz być ekspertem w dziedzinie danego gatunku.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.