Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić pająka?

Widok pajęczyny zapewne nie jest Ci obcy. Pająki tworzą ją, po to, by zdobyć dla siebie pożywienie. Decydując się na pupila, jakim jest pająk, to Ty jesteś odpowiedzialny za dostarczenie mu pokarmu. Musisz zadbać o swoją wiedzę na ten temat, by te egzotyczne zwierzątko nie było narażone na przykrości. W końcu jest w stanie przeżyć u Twojego boku nawet czterdzieści lat!

Co pająki jedzą?

Zdecydowanie większy procent pająków żywi się owadami. Większe osobniki z gatunków są w stanie skonsumować małe zwierzęta, takie jak małe jaszczurki i żaby, a w przypadku ptaszników – nawet niewielkie ptaki. Bardzo istotny jest fakt, że pająki nie należą do grona padlinożerców. Żywią się tylko żywą ofiarą, ewentualnie niedawno zabitą. Pająki preferują życie w samotności. Zmuszone do wzajemnej bliskości bardzo łatwo popadają w kanibalizm. Co więcej, niektóre pająki można określić mianem wybrednych, ponieważ mają ograniczony zakres ofiar, które są skłonne zjeść.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiTerrarystyka

Kiedy warunki pogodowe nie sprzyjają, pająk jest w stanie opuścić swoją sieć i ukryć się gdzieś, jednak zawsze pozostaje w połączeniu z tą siecią poprzez nitkę sygnalizacyjną, na której produkcję przeznacza nawet kilka godzin. Interesujący może się wydać fakt, mówiący o tym, że pająki posiadają krew w jasnoniebieskim odcieniu. Zawdzięczają to cząsteczkom żelaza. Czy wiedziałeś, że połykanie pająków podczas snu jest mitem? Został wymyślony w 1993 roku, by zobaczyć, jak szybko się rozprzestrzeni. W rzeczywistości pająki boją się ludzi.

Czym można karmić pająka?

Odpowiedź na to pytanie, nie może być jednoznaczna z bardzo prostego powodu. Tak jak dorosły człowiek prowadzi inny tryb odżywiania niż dziecko, tak samo młody pająk potrzebuje innego pokarmu, niż jego dorosły osobnik. Na uwadze należy mieć fakt, że młode pająki karmimy średnio co trzy dni. Większe trochę rzadziej. Nie oznacza to, że zabronione jest karmienie podopiecznego codziennie. Jeśli mamy czas i ochotę, to jak najbardziej możemy sobie na to pozwolić. Nie zaszkodzi mu to.

Młodego, małego pająka najlepiej karmić jak najmniejszym rodzajem pożywienia. Najpopularniejszym wyborem są pinki, białe robaki na ryby dostępne niemal w każdym sklepie zoologicznym. Taki pająk z wielką chęcią spożyje wylęg świerszcza oraz mniejszych gatunków karaczanów. Będzie zadowolony z larw much, czy mącznika. Jeśli pająk nie jest w stanie poradzić sobie z żywym pokarmem, można zaserwować mu świeżo zabitą larwę, lub przekroić ją na pół.

W momencie, w którym nasz podopieczny trochę podrośnie (decyduje o tym ilość wylinek) zaczynamy zwiększać ilość oraz rozmiar pokarmu. Możemy zacząć podawać mu motyle, niewielkie świerszcze, ćmy, dorosłe muchy, pasikoniki lub koniki polne. Kiedy pająk dorasta je niemalże wszystko, co znajdzie się na jego terenie. Najpopularniejszym pokarmem dla dorosłego osobnika jest szarańcza pustynna, karaczany brazylijskie lub argentyńskie. Dorosły drapieżnik z pewnością zainteresuje się niewielkim kręgowcem. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się żaby i jaszczurki.

Czym żywią się pająki w domu?

Młodego, małego pająka najlepiej karmić jak najmniejszym rodzajem pożywienia. Najpopularniejszym wyborem są pinki, białe robaki na ryby dostępne niemal w każdym sklepie zoologicznym. Dorosłemu osobnikowi możemy podawać motyle, muchy, świerszcze czy koniki polne.

Czy pająk je mole?

Tak, w diecie pająka mogą znaleźć się mole. To małe motyle nocne, znane głównie przez ludzi, jako szkodniki niszczące ubrania. Charakteryzuje je ich kolor ciała – słomowaty, żółtobrązowy.

Czy da się oswoić pająka?

Pająków nie da się oswoić. Decydując się na hodowlę pająków, należy liczyć się z tym faktem, bo nie posiadają one zdolności do nawiązywania relacji emocjonalnych z ludźmi i nie reagują na nasze zachowanie, w taki sposób, jak to robią zwierzęta domowe. Pająki posługują się głównie swoim instynktem. Człowiek chcący oswoić pająka, może zostać przez niego ugryziony.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Czy mysz gryzie ludzi?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Czy królik to gryzoń?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Świnka morska – co trzeba wiedzieć?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Czy można hodować jeża?

Joanna Chabora

12 miesięcy

Czy można hodować nietoperza?

Joanna Chabora

1 rok

1 komentarz na temat “Czym karmić pająka?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.