Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies biega za ogonem?

Wiele osób zastawia się, dlaczego pies biega za ogonem. Najczęściej patrzymy na ten widok z uśmiechem, śmiejemy się, czasem nagrywamy zabawne filmiki z własnym pupilem i pokazujemy je znajomym, wrzucamy do sieci dumni, że nasz pies ma tyle energii. Tymczasem warto przyjrzeć się bliżej temu zachowaniu i zastanowić się, jakie mogą być jego przyczyny.

Bieganie za własnym ogonem oznaką znudzenia

Najczęściej pies zaczyna biegać w kółko gdy jest znudzony. Pies nie może czerpać przyjemności z bodźców z otoczenia i nie ma jak rozładować energii, dlatego też stara się sam dostarczyć sobie rozrywki. Nie powinniśmy oczywiście za bardzo zamartwiać się z tego powodu, jeżeli pies goni ogon jedynie od czasu do czasu i nie kaleczy się przy tym.

Jeżeli to zachowanie powtarza się regularnie, może być to znakiem, że pies nie ma jak spożytkować swojej energii. Być może spacery, na które go wyprowadzamy, są zbyt krótkie lub nie poświęcamy mu wystarczającej uwagi. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na to, ile czasu poświęcamy psu, zaplanować dłuższe spacery i zabawy.

Gdy pies gryzie swój ogon do krwi…

Sytuacja jest o wiele bardziej poważna, jeśli pies biegając w kółko za swoim ogonem gryzie go do krwi, rani się i piszczy z bólu. Takiego zachowania w żadnym razie nie powinniśmy lekceważyć. Prawdopodobnie jest ono oznaką, że pies cierpi na poważne schorzenie psychiczne (obsesyjno-kompulsywne): nerwicę natręctw. W takiej sytuacji powinniśmy niezwłocznie zgłosić się z psem do weterynarza.

Co może być przyczyną nerwicy natręctw u psa? Najczęstszą przyczyną jest przeżywany stres bądź przeżyte traumy. Pies może się nabawić nerwicy natręctw, jeśli przeżywa silny stres na przykład w związku z długotrwałą rozłąką z właścicielem. Przyczyną może być również zbyt wczesne oderwanie szczeniaka od matki lub brak socjalizacji. Negatywny wpływ na kondycję zwierzęcia może mieć również zła dieta. Warto wiedzieć, że niektóre rasy psów mają większe tendencje do nerwicy niż inne. Szczególnie narażone na tę chorobę są bulteriery i owczarki niemieckie.

Przeczytaj także:

DLACZEGO PIES RZUCA SIĘ NA INNE PSY?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Dlaczego pies biega za ogonem?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.