Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies dyszy?

Okazuje się, że większość społeczeństwa, a zwłaszcza osoby, które nigdy nie były w posiadaniu psa, nie zdają sobie zbytnio sprawy z tego, dlaczego pies dyszy. Czy zawsze jest to normalne? Przeczytaj do końca ten krótki tekst.

Widok ziającego psa z wywieszonym na zewnątrz językiem jest uważany za rzecz powszechną i normalną, zwłaszcza kiedy jest ciepło lub pies jest zmęczony. Wszak psy dysząc, chłodzą się w ten sposób. Wywieszając język i intensywnie ziając, po prostu próbują się schłodzić. W przypadku psów jest to jedyny, skuteczny sposób na odprowadzanie ciepła.

Jeśli dyszeniu nie towarzyszą inne niepokojące objawy, jest to zupełnie normalna czynność fizjologiczna, pomagająca psu się ochłodzić. Pies może jednak także intensywnie dyszeć kiedy jest zestresowany, podniecony, jak również reagować w te sposób na ból czy inne czynniki zewnętrzne. Dlatego jeśli nasz pupil bezustannie ziaje, należy ustalić przyczynę tego stanu.

Najczęstsze przyczyny dyszenia psa

Nie zawsze dyszenie psa jest rzeczą naturalną, zwłaszcza jeśli nie ma powodów do intensywnego ziajania. Jeżeli pies nie jest zgrzany, zmęczony, zestresowany, co więcej, przebywa w chłodnym pomieszczeniu, a pomimo to wciąż intensywnie ziaje, należy sprawdzić czy na pewno z psem nie dzieje się coś niepokojącego.

Również otyłość, a także podeszły wiek psa uważane są za częste przyczyny intensywnego ziajania.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSuplementy poprawiające trawienie psa

Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ustalenia przyczyny dyszenia, warto odwiedzić lekarza weterynarii, który sprawdzi czy z naszym pupilem jest wszystko w porządku i dlaczego pies dyszy. Przyczyn takiego zachowania może być bowiem wiele, począwszy od błahych problemów zdrowotnych, kończąc na poważnych schorzeniach, które mogą objawiać się między innymi ciągłym dyszeniem.

Zwłaszcza choroby serca u psów bardzo często objawiają się nadmiernym ziajaniem, podobnie jak choroby układu oddechowego. Wszelkie wątpliwości na pewno pozwoli rozwiać wizyta u weterynarza, który wykonując właściwą diagnostykę ustali przyczynę dyszenia i w razie potrzeby wdroży odpowiednie, skuteczne leczenie.

Przeczytaj także:

DLACZEGO PIES JE TRAWE?

Co oznacza, gdy pies dyszy?

Dyszenie u psów jest naturalnym mechanizmem regulującym temperaturę ciała oraz dostarczających tlenu. Psy nie mają licznych gruczołów potowych jak ludzie, dlatego oddychanie i pantoflowanie pomagają im chłodzić się. Poprzez oddychanie przez otwarty pysk, psi język i błona śluzowa mogą oddać ciepło. To najczęstsza przyczyna dyszenia.

Dlaczego pies dyszy wieczorem?

Wieczorne dyszenie u psów może wynikać z aktywności fizycznej w ciągu dnia, regulacji temperatury ciała lub reakcji na stres. Dyszenie może związane być również z chorobą np. chorobą serca lub chorobą układu oddechowego. Jeśli zauważymy u swojego psa niepokojące dyszenie, warto wybrać się na wizytę kontrolną do weterynarza.

Jak rozpoznać skręt żołądka u psa?

Objawy skrętu żołądka u psa mogą obejmować nagły ból brzucha, niepokój, próby wymiotów bez efektu, wzdęcie brzucha, trudności w oddychaniu, bladość dziąseł, przyspieszony oddech oraz osłabienie. W przypadku podejrzenia skrętu żołądka, pilna interwencja weterynaryjna jest niezbędna, ponieważ jest to stan wymagający natychmiastowej opieki medycznej. Jeśli zauważymy u swojego pupila tego rodzaju objawy, nie zwlekajmy i zabierzmy psa do weterynarza. W wielu klinikach weterynaryjnych pacjenci z zagrożeniem życia przyjmowani są bez kolejki.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Dlaczego pies dyszy?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.