Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies ma mokry nos?

Zapewne nieraz słyszeliście o tym, że pies, którego nos jest suchy i ciepły prawdopodobnie cierpi na jakąś chorobę. Standardem wśród czworonogów jest posiadanie nosa mokrego i lekko chłodnego.

Dlaczego pies ma mokry nos?

Sygnał alarmowy – nos suchy i ciepły

Nos naszego przyjaciela może nam sporo powiedzieć o jego stanie zdrowia. Nie jest to żaden mit ani wymysł. Jeśli obserwujemy u psa wystąpienie suchego i ciepłego nosa, może być to sygnał, że nasze zwierzę cierpi na jakąś chorobę i powinniśmy wybrać się do weterynarza.

Nie zawsze jednak suchy i ciepły nos będzie oznaczał chorobę pupila. Jego suchość i podwyższona temperatura może wynikać ze snu. Innymi przyczynami dla pojawienia się tego objawu będzie suche powietrze, upały, odwodnienie lub podrażnienie naskórka (jeśli nasz pies często grzebie w ziemi).

Warto również wiedzieć, że niektóre rasy psów mają naturalną tendencję do przesuszania nosa.

Mokry nos – dlaczego każdy pies powinien go mieć?

Mokry nos wynika z nadprodukcji łez obmywających gałki oczne u czworonoga, których nadmiar spływa w okolice psiego nosa. Pies instynktownie oblizuje łzy, a wynikiem tego działania jest również mokry nos (para wodna).

Mokry nos jest naszemu czworonożnemu przyjacielowi niezbędny do zachowania pełnej psiej sprawności. Dzięki niemu zwierzę może w pełni wykorzystać potencjał swojego doskonałego węchu.

Kiedy z suchym nosem powinniśmy wybrać się do weterynarza?

Suchy nos może oznaczać gorączkę. Jednak nie jest to regułą, dlatego warto jest zwierzakowi zmierzyć temperaturę. Jeśli termometr wskażę maksymalnie 39,5 stopnia Celsjusza, to nie musimy mieć powodów do obaw. W innym przypadku, a także wtedy, gdy obserwujemy również inne objawy – brak apetytu, apatia, wymioty, zmiana koloru nosa, biegunka – koniecznie powinniśmy udać się do weterynarza.

Sprawdzanie zdrowia swojego pupila poprzez obserwację nosa może dostarczyć nam wielu cennych informacji. Pamiętajmy jednak, że jego suchość nie zawsze będzie oznaczać chorobę. Koniecznie zadbajmy o dostarczenie wody zwierzęciu i zapewnienie mu odpowiednich warunków w pomieszczeniu, w którym przebywa.

Przeczytaj także:

DLACZEGO PIES SIĘ DRAPIE I GRYZIE?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Dlaczego pies ma mokry nos?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.