Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies się drapie i gryzie?

Niektóre zachowania psa powinny wzbudzić niepokój. Wielu właścicieli psów zastanawia się, dlaczego pies się drapie i gryzie, a także w jaki sposób pomóc swojemu pupilowi. Faktem jest, że takie zachowanie świadczy o problemach ze zdrowiem i to niekiedy całkiem poważnych. W niektórych przypadkach trudno samodzielnie ustalić przyczynę i wtedy konieczna okazuje się wizyta u weterynarza. Zanim to uczynisz poznaj kilka różnych powodów takich zachować.

Drapanie z powodu pcheł i kleszczy

Bardzo częstym powodem uporczywego drapania się i lizania są pchły, którymi pies łatwo może się zarazić przy kontakcie z innymi psami na spacerze. W związku z tym, że ugryzienia pcheł są nieprzyjemne, to pies stara się pozbyć tych lokatorów poprzez drapanie i przeczesywanie sierści zębami. Ślina pcheł powoduje czasami silne zaczerwienie skóry i świąd, a wtedy mamy do czynienia z dodatkowym powodem drapania się i lizania.

Obecność pcheł niekiedy trudno stwierdzić, szczególnie gdy pies ma długą sierść, ale warto poszukać ich odchodów przypominających trochę ziarnka maku, które zazwyczaj znajdują się w okolicach uszu, w pachach i pachwinach, a także na zadzie nad ogonem. Pchły są nie tylko wyjątkowo uciążliwe, ale również roznoszą choroby, więc należy zastosować odpowiednie preparaty, aby pozbyć się pasożytów.

Warto pamiętać, że specjalny szampon zabija jedynie dorosłe owady, jednak pozostają ich jaja i larwy. Konieczne jest tym samym zastosowanie preparatów o przedłużonym działaniu w postaci sprayu bądź kropelek, które niezwykle łatwo aplikuje się na skórę pupila, skąd zostają wchłonięte do organizmu. Co więcej, tego typu specyfiki wykazują też poszerzone działanie i chronią pieska przed innymi groźnymi dla niego pasożytami, czyli kleszczami.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiNa pchły i kleszcze dla psa

Drapanie się i lizanie z powodu alergii

W ostatnich latach coraz częściej przyczyną problemów skórnych u czworonogów okazują się alergie pokarmowe. W takiej sytuacji na pewno należy udać się do weterynarza, który ustali źródło alergii i na tej podstawie określi konkretne zalecenia dietetyczne. Wiele psów ma kłopot z przyswajaniem białka drobiu i zbóż, a to właśnie te produkty są częstym składnikiem gotowych karm. W razie uporczywego drapania się można spróbować zastosować dietę eliminacyjną i przez jakiś czas podawać pupilowi wyłącznie jeden rodzaj białka, które wcześniej nigdy nie było podawane i obserwować zachowanie. Jeżeli świąd zmniejszy się bądź ustąpi, to trzeba rozważyć całkowitą zmianę diety i podawać psu nowy rodzaj karmy albo samodzielnie przygotowywać posiłki na bazie niealergizującego mięsa i ryżu. W innym przypadku najlepiej udać się do weterynarza, ponieważ przyczyny drapania się i lizania u psów mogą wynikać z chorób skórnych o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Przeczytaj także:

DLACZEGO PIES BIEGA ZA OGONEM?

DLACZEGO PIES ZJADA PATYKI?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Dlaczego pies się drapie i gryzie?”

  1. U nas pomogła obroża na kleszcze. Nie szczególnie przepadam za zapachem takiej obroży, ale muszę przyznać, że jest skuteczna. Są oczywiście jeszcze inne preparaty, może dla kogoś będą wygodniejsze.

  2. Mój pies tylko raz złapał pchły, ale teraz spray na insekty mam zawsze w domu. Warto też popsikać psa takim preparatem przed wyjściem do lasu lub nawet na pole.

  3. Ja nie spodziewałam się, że mój pies może mieć alergie. W ogóle nie wiedziałam, że alergie pojawiają się również u czworonogów. Weterynarz bardzo mnie zdziwił, ale poczytałam więcej na ten temat i już chyba lepiej wiem, jak pomóc mojemu psiakowi, żeby tak się nie drapał.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.