Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies ziewa?

Ziewanie to dla ludzi zupełnie naturalny odruch, któremu nie można się dziwić. Najczęściej jest on oznaką zmęczenie lub niewyspania. Czy tak samo jest u psów? Niekoniecznie. Bardzo często jest to forma komunikatu, która nie ma niczego wspólnego ze znużeniem. Właściciel powinien obserwować swojego zwierzaka i zwracać uwagę na to, w jakich sytuacjach ziewa.

Wytłumienie emocji

Chyba każdy z nas zastanawiał się, dlaczego pies ziewa. W przypadku czworonożnych pupili często jest to próba uspokojenia się. Ma to na celu wyciszenie oraz zapobieganie konfliktom. Być może nasz pupil chce nam powiedzieć, że nie ma ochoty na zabawę lub pieszczoty. Często jest to sygnał ostrzegawczy, że pies pragnie teraz spokoju. Ziewanie może być oznaką tego, że nie czuje się on komfortowo. Nierzadko jest to wynik stresu. Ludzie radzą sobie z emocjami i ekscytacją na wiele różnych sposobów. Psy poprzez ziewanie nabierają wewnętrznej równowagi. Właśnie dlatego można zaobserwować to zjawisko u czworonogów znajdujących się u weterynarza, czy też w dużym skupisku ludzi.

Pełne zaufanie

Liczni badacze uważają, że jeśli pies ziewa w towarzystwie człowieka, to oznacza, że obdarzył go bezgranicznym zaufaniem. W takiej sytuacji właściciel pupila uważany jest zwykle za przewodnika stada. Ziewanie jest oznaką wierności i oddania. Pies chce nam dać do zrozumienia, że nie czuje się dobrze w danej sytuacji. Być może czuje on zagrożenie płynące z zewnątrz i oczekuje od swojego pana wparcia np. w formie pogłaskania. Psy również się boją – lęk mogą wywołać inni ludzie, zwierzęta, a także głośne dźwięki. Nie możemy ignorować komunikatów nadawanych przez naszego przyjaciela. Istotnym jest, aby obserwować sytuację.

Zwierzę nie powie nam, co dokładnie jest przyczyną dyskomfortu, jednak chyba każdy zna swojego pupila na tyle dobrze, że szybko można się domyślić.

Oczywiście ziewanie może być po prostu wyrazem zmęczenia, szczególnie jeśli następuje zaraz po przebudzeniu. Jednorazowe ziewnięcie w tak naturalnym środowisku nie jest powodem do niepokoju.

Przecztytaj także:

DLACZEGO PIES DYSZY?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

1 komentarz na temat “Dlaczego pies ziewa?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.