Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak wybrać żwirek dla kota?

Każdy miłośnik kotów niewątpliwie powie, iż posiadanie w domu puchatego czworonożnego przyjaciela to ogromna radość. Jednak zwierzak w domu to nie tylko zabawa i miłe towarzystwo, ale także – a może przede wszystkim – duża odpowiedzialność i sporo obowiązków.

Jednym z nich jest sprzątanie po swoim pupilu i utrzymanie w mieszkaniu jak najwyższego poziomu higieny. W przypadku kota domowego podstawowym warunkiem utrzymania czystości jest zakup kuwety i jej wypełnienia. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie nie zwykły piasek (który w ogóle nie pochłania zapachów i wymaga całościowej wymiany po każdym użyciu), ale profesjonalny żwirek, który nie tylko ułatwi utrzymanie czystości, ale także zminimalizuje nieprzyjemny zapach kociego moczu. I tutaj pojawia się podstawowy dylemat wielu właścicieli kotów – jak żwirek dla kota będzie najlepszy? Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów, a każdy z nich posiada swoje zalety i wady.

Jaki żwirek dla kota wybrać?

Zastanawiasz się, jaki piasek do kuwety dla kota sprawdzi się najlepiej, jaki żwirek najlepiej pochłania zapachy lub jaki żwirek dla małego kota wybrać? Podpowiadamy!

Żwirek silikonowy dla kota

Jednym z najpopularniejszych żwirków dla kota jest żwirek silikonowy, który jest produkowany przede wszystkim z krzemionki. Jego wygląd jest bardzo charakterystyczny – ma postać kryształków przypominających potłuczone szkło. Główną cechą żwirków silikonowych jest to, iż ich porowata struktura pochłania koci mocz do wewnątrz i gromadzi go w charakterystycznych granulkach. Dzięki temu kuweta nie musi być sprzątana po każdorazowym oddaniu moczu przez kota. W tym przypadku do higienicznych obowiązków właściciela należy jedynie codzienne usuwanie kału i regularne (zazwyczaj raz w miesiącu) wymienianie zawartości kuwety.

Znakiem mówiącym o konieczności wymiany żwirku jest jego żółte zabarwienie. Wyżej wymienione cechy to niewątpliwie podstawowe zalety żwirku silikonowego, który jest niemal bezobsługowy. Jednak nie jest on całkowicie pozbawiony wad. Właściciele kotów podkreślają, iż problemem może być nie tylko kał pozostający na żwirku (w przypadku niedokładnego zebrania), ale także nieestetyczny wygląd, jaki przybiera przybiera żwirek w miarę pochłaniania moczu. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż niektórym kotom trudno przyzwyczaić się do tego rodzaju wypełnienia, gdyż jest ono twarde i szeleszczące.

Jaki żwirek silikonowy dla kota?

Rosnąca popularność żwirku silikonowego świadczy o tym, że zalety jego stosowania biorą górę nad wadami. Efektem tego jest produkowany specjalnie dla nas żwirek silikonowy, który markujemy własnym logo.

Żwirki silikonowe dla kota

Żwirek bentonitowy dla kota

Innym rodzajem wypełnienia do kuwety jest żwirek bentonitowy, który obecnie cieszy się największą popularnością wśród właścicieli kotów. Jest on produkowany z naturalnej skały, której podstawową zaletą jest wysoka zdolność do absorbowania wody. W praktyce wygląda to tak, iż żwirek wiąże koci mocz w zwarte bryłki, które są łatwe do usunięcia. Natomiast kał zasypany przez kota nie wydziela przykrego zapachu, gdyż żwirek bentonitowy skutecznie go pochłania.

Właściciele kotów mają do wyboru kilka rodzajów żwirku – gruboziarnisty lub składający się z drobnych ziarenek, bezzapachowy bądź nasączony określonym aromatem (na przykład lawendowym lub leśnym). Podstawową zaletą żwirku bentonitowego jest łatwość w utrzymaniu czystości, wydajność oraz skuteczność w pochłanianiu przykrych zapachów. Natomiast problemem może być sytuacja, w której żwirek zostanie przeniesiony na mokrą powierzchnię (na przykład na kocich łapach) – wtedy przybiera postać cementu i jest bardzo trudny do usunięcia. Żwirek bentonitowy nie może być usuwany do toalety, gdyż zlepiony zapycha rury kanalizacyjne.

Jaki żwirek bentonitowy będzie najlepszy?

Jeśli zaczynasz przygodę ze żwirkiem bentonitowym i kupujesz go pierwszy raz, wybierz żwirek bezzapachowy. Koty różnie reagują na domieszki zapachowe, dlatego najlepiej rozpocząć od żwirku bez domieszek zapachowych. Istotną kwestią, która determinuje cenę jest wielkość granulek. Warto tutaj rozważyć granulki mniejsze. Żwirki o drobnej granulacji posiadają w nazwie: Compact. Żwirek będzie nieco droższy w zakupie, natomiast ze względu na mniejszy granulat będzie się lepiej w kulki, a podczas usuwania nieczystosci więcej niezbrylonych (czystych) granulek przesieje się przez sito łopatki. Sprawia to, że żwirki bentonitowe typu compact są droższe, ale wydajniejsze.

Wg. opini naszych klientów żwirki różnią się także właściwościami absorbcyjnymi. Tutaj najlepsze opinie mają żwirki wykonane z białego bentonitu np. Chico żwirek bentonitowy Compact.

Żwirek drewniany dla kota

W sklepach zoologicznych właściciele kotów mogą także zaopatrzyć się w żwirek drewniany, który przybiera formę trocin (kruszonu) lub drewnianych granulek (pałeczek). Żwirki drewniane mogą być zbrylające (które działają w podobny sposób jak żwirki bentonitowe) lub niezbrylające (które rozpadają się pod wpływem kociego moczu) – te pierwsze są dużo bardziej skuteczne. Wśród podstawowych zalet takiego żwirku należy wymienić bardzo dobre pochłanianie zapachu, dużą wydajność oraz możliwość wyrzucania go do toalety (oczywiście w niewielkich ilościach). Pewną wadą tego wypełnienia jest fakt, iż lekkie trociny bardzo łatwo przyczepiają się do kocich łap i są roznoszone przez zwierzaka po całym mieszkaniu. Nie poleca się tego typów żwirków dla kotów długowłosych

Jednym z pierwszych pytań przy zakupie lub adopcji mruczka jest to, jaki żwirek dla kota będzie najlepszy. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od preferencji samego właściciela i jego podopiecznego. Na szczęście w sklepach zoologicznych można dostać wiele rodzajów żwirków, więc każdy miłośnik kotów znajdzie coś odpowiedniego. 

Jeśli stajesz pierwszy raz przed dylematem jaki żwirek wybrać, radzimy zacząć od żwirków bez nuty zapachowej (nie każdy kot to toleruje) i zakupić kilka mniejszych opakowań różnych żwirków, aby „na własnej skórze” sprawdzić który będzie odpowiedni. 

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

2 komentarzy na temat “Jak wybrać żwirek dla kota?”

  1. Ja używam od niedawna żwirku silikonowego i mój kot go bardzo polubił. Sprawdza się świetnie, jest wydajny i nie pachnie tak brzydko, jak inne żwirki.

  2. Ja próbowałam zmienić żwirek mojemu starszemu kotu. Zawsze używaliśmy żwirku bentonitowego i przerzuciliśmy się na silikonowy. Niestety mój kot nie był zachwycony z tej zmiany i nie chciał sikać do kuwety. Musiałyśmy wrócić do początków.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.