Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym żywi się wiewiórka?

Wiele osób spacerujących po lesie zachwyca się sympatycznymi wiewiórkami i marzy o tym, aby zabrać takie stworzenie do domu. Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku wiewiórek pospolitych, które są zwierzętami dzikimi, a ich naturalnym środowiskiem jest las bądź park. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby to sympatyczne zwierzątko zawitało w domowych progach. Jak?

Rozwiązaniem jest burunduk, czyli wiewiórka domowa, która doskonale odnajdzie się w towarzystwie człowieka. Burunduk (czyli wiewiórka syberyjska) to niewielkie, brunatno – szare – zwierzątko, które żyje od 5 do 10 lat. Jej oswojenie, udomowienie i hodowla nie nastręczają zbyt wielu trudności. Podstawową zasadą jest zapewnienie zwierzątku odpowiednich warunków życia.

Jaka klatka dla wiewiórki?

Mimo iż, wiewiórka najlepiej czuje biegając swobodnie po całym mieszkaniu, nie jest możliwe aby w domowych warunkach zapewnić jej bezpieczeństwo podczas naszej nieuwagi. Na ten czas powinna przebywać w klatce, w której będzie bezpieczna i chroniona. Klatka powinna być możliwie największa i przestronna.

Ta rasa wiewiórki potrzebuje sporej przestrzeni – o czym należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej klatki. Minimalne wymiary domu dla wiewiórki powinny wynosić 50 x 70 centymetrów podstawy i 100 centymetrów wysokości. W tym przypadku sprawdzą się klatki przeznaczone dla szynszyli, które charakteryzują się sporymi rozmiarami. A ponieważ wiewiórka domowa to zwierzę niezwykle aktywne, to warto taką klatkę wyposażyć w różnego rodzaju półki, drabinki, tunele, rury (tunele) czy przeszkody, które zapewnią pupilowi codzienną dawkę ruchu. Wyposażając klatkę nie wolno także zapominać o poidełku i miseczce na pokarm. Dobrym rozwiązaniem – ułatwiającym utrzymanie czystości – jest postawienie w klatce kuwety, w której wiewiórka domowa będzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.

Niezbędnym wyposażeniem klatki dla wiewiórki domowej powinien być specjalny domek, który swoim wyglądem i przeznaczeniem będzie przypominał norę. Dzięki niemu puchaty pupil poczuje się bezpiecznie. Wybierając domek do klatki należy pamiętać o tym, aby posiadał on odpowiednie rozmiary – co najmniej 15 x 7 x 10 centymetrów. Domek w klatce musi jak najbardziej przypominać naturalne środowisko. Dlatego też jego podściółkę powinny stanowić elementy drewniane (na przykład trociny, gałęzie czy patyki). Warto przy tym pamiętać o tym, iż wiewiórka domowa jest gryzoniem, który będzie systematycznie podgryzał swoją norkę. Dlatego warto zdecydować się na domek wykonany z solidnego drewna.

Dodatkowo należy zadbać także o to, aby wiewiórka miała możliwość swobodnego pobiegania po mieszkaniu, co zapewni jej prawidłowy rozwój. Jednakże wypuszczanie zwierzaka z klatki warto rozpocząć dopiero po jego oswojeniu, gdyż w przeciwnym przypadku złapanie ruchliwej wiewiórki może być bardzo trudne.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla wiewiórki

Karma dla wiewiórki

Wiewiórki syberyjskie to zwierzęta wszystkożerne – w ich jadłospisie znajdują się nie tylko pokarmy roślinne (takie jak owoce, warzywa, nasiona czy grzyby), ale także przedstawiciele niewielkich stworzeń (takie jak owady, jaszczurki czy ptaszki niewielkich rozmiarów). Taka różnorodność zapewnia wiewiórkom wszelkie niezbędne składniki odżywcze. W warunkach domowych warto zaopatrzyć się w specjalną karmę przeznaczoną dla burunduka, która składa się z pełnowartościowych i zbilansowanych składników pokarmowych, witamin i minerałów.

Karmienie gotową karmą można uzupełnić nasionami (na przykład słonecznika lub dyni), orzechami, warzywami i owocami (zwłaszcza jabłkami, malinami i truskawkami) oraz larwami. Zwierzakowi należy zapewnić stały dostęp do jedzenia i czystej wody. W okresie jesienno – zimowym ilość pożywienia należy zwiększyć, gdyż wiewiórki domowe – tak jak wszystkie gryzonie – gromadzą zapasy na zimę. W celu zapewnienia pupilowi zdrowego rozwoju warto zakupić specjalną kostkę wapienną, która pozwoli uzupełnić dietę we wszystkie niezbędne minerały.

Wiewiórka domowa to zwierzę stosunkowo łatwe w hodowli, a po oswojeniu – także wierny towarzysz swoich właścicieli. Jednak aby burunduk rozwijał się prawidłowo, to należy zapewnić mu odpowiedni kącik do spania i zabawy oraz zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Zadbany i zadowolony zwierzak przyniesie swoim właścicielom wiele radości.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Czy mysz gryzie ludzi?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Czy królik to gryzoń?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Świnka morska – co trzeba wiedzieć?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Czy można hodować jeża?

Joanna Chabora

12 miesięcy

Czy można hodować nietoperza?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Czym żywi się wiewiórka?”

  1. Nie miałem pojęcia, że w ogóle można samemu hodować wiewiórkę. To bardzo szybkie zwierze, więc jestem ciekawy, ilu opiekunom po prostu uciekły z domu.

  2. Super wpis! Ja też nie wiedziałam, że można hodować wiewiórkę. Moi znajomi mają w domu białego jeża i myślałam, że to bardzo nietypowy pomysł, a co dopiero wiewiórka. Ciekawe czy da się nauczyć wiewiórkę jakichś sztuczek 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.