Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaka kuweta dla kota?

Kupno lub adopcja kota wiąże się zarówno z przyjemnościami, jak i obowiązkami, jakie ciążą na każdym właścicielu małego czworonoga.

Kuweta dla kota jest obowiązkowym elementem jego wyprawki, zatem należy zwrócić szczególną uwagę na jej dobór jeszcze przed pojawieniem się kota w domu.

Kuweta dla kota otwarta i zamknięta

Podstawowy podział kuwet dla kota obejmuje kuwety otwarte i zamknięte. Wybór między wspomnianymi rodzajami kuwet zależy od wielu czynników. Kuwety otwarte występują w formie kwadratowej, prostokątnej, okrągłej czy też owalnej, a obniżone brzegi umożliwiają kotom łatwy dostęp do jej wnętrza. Należy zwrócić uwagę na rozmiar pojemnika. Im
większy kot, tym kuweta powinna być większa, aby kot mógł swobodnie się w niej mieścić oraz aby zapobiec wysypywaniu się żwirku. Co ważne, łatwiej przyzwyczaić czworonoga do korzystania z tego rodzaju kuwety i to tego są tańsze. Kuwety zamknięte (zwane także toaletami) posiadają pełne lub połowiczne zadaszenie. Niebywałą zaletą tego typu kuwet jest zatrzymywanie zapachów wewnątrz pojemnika oraz niewysypywanie się z niego żwirku.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKuwety dla kota

Kuweta dla kota XXL

Dorosłe osobniki niektórych ras kotów osiągają imponująco duże rozmiary. Kupując kuwetę powinniśmy zwrócić zatem uwagę na wielkość pojemnika, aby kot mógł swobodnie się w niej mieścić. Na rynku dostępne są specjalne kuwety z dużą miską w wersji zabudowanej lub otwartej. Warto, aby kuweta dla dużego kota w wersji otwartej posiadała podwyższane brzegi, które zapewnią niewysypywanie się żwirku, a już na pewno wspomagającą ramkę. W przypadku rozwiązań dla kotów XXL w typie np. maine coon, ragdoll, czy brytyjski polecamy wybór kuwet zamkniętych (toalet) z uwagi na fakt, że siła wraz z kotem rośnie i prościej jest wtedy zapanować (subiektywna opinia).

Kuweta dla kota na małym metrażu

Niewielkie wymiary mieszkania nie powinny wpływać na rozmiar kuwety. Nie zapominajmy, że kot to przede wszystkim odpowiedzialność, więc decydując się na nowego lokatora, powinniśmy dostsować do niego mieszkanie, a nie na odwrót. Kuweta dla kota w małym mieszkaniu powinna spełniać wszystkie potrzeby zwierzaka, natomiast miejsce gdzie taką kuwetę postawić można poddać dyskusji. Otwarte kuwety z niskimi ścianami idealnie wpasują się w przestrzeń pod umywalką w łazience czy w róg nawet najmniejszej toalety. Zamknięte modele wstawić możemy prawie wszędzie, a ich miejsce ograniczone może być jedynie przez naszą wyobraźnię. Tym samym zamknięty pojemnik ustawić możemy w przedpokoju, szafie czy nawet salonie, ponieważ obudowa oraz filtry węglowe z powodzeniem absorbują zapachy.

Inne rozwiązania

Otwarta kuweta dla kota z ramką jest produktem przeznaczonym dla większości kotów, a nawet dla małych kociąt. Specjalnie plastikowe obramowanie umożliwia utrzymanie czystości oraz zapewnia łatwość użytkowania. Zaokrąglone brzegi kuwety umożliwiają zwierzętom prosty dostęp do jej wnętrza oraz gwarantują niewysypywanie się żwirku lub piasku z pojemnika. Na rynku znajdziemy również kuwety z podwójnym dnem, gdzie pierwsza część posiada otwory, przez które nieczystości spływają do drugiego pojemnika – kuweta przesiewowa. Ciekawym rozwiązaniem jest kuweta samoczyszcząca, w której za pomocą dźwigni jednym ruchem przesiewamy i wrzucamy nieczystości wprost do specjalnych pojemników.

Pomocne linki do sklepu:

Kuwety zamknięte (toalety) | Kuwety otwarte | Kuwety narożne | Kuwety przesiewowe | Kuwety samoczyszczące 

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

3 komentarzy na temat “Jaka kuweta dla kota?”

  1. Ja zdecydowałam się na kuwetę zamkniętą i mój kot w ogóle nie chce z niej korzystać. Musiałam wrócić do kuwety otwartej, a tę zamkniętą oddałam koleżance

  2. Moim zdaniem najważniejsza jest wielkość kuwety, żeby kot po prostu z niej nie wypadał 🙂 Ja od razu zdecydowałem się na dużą kuwetę. Na początku mój kociak wyglądał śmiesznie w tak dużej kuwecie, ale teraz kuweta pasuje idealnie.

  3. Marian to mam nadzieję, że Twój kociak mógł sam wejść do kuwety, bo jeśli kuweta jest dla kota za wysoka, to może wybrać sobie wygodniejsze miejsce na toaletę. Trzeba uważać.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.