Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki żółw do domu?

Zwierzątko domowe to prawdziwy skarb. Dzieci uczą się w ten sposób odpowiedzialności i troski, a dorośli mogą im przy tym towarzyszyć. Poza tym, domowy zwierzak szybko staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, bez którego codzienność wydaje się szara i niepełna. Wiemy też, że nie każdy chce lub może wziąć pod swój dach kota albo kota. Dlatego też dzisiaj przyjrzymy się innemu pupilowi, który często jest pomijany przy rozmyślaniach o „powiększeniu rodziny”.

Co żółwie jedzą?

Na ten moment terrarystyka nie jest tak popularna, jak psy czy koty. Nie oznacza to jednak, że trend pozostaje niezmienny. Z roku na rok rośnie liczba mieszkań i domów, w których można znaleźć zadbane i przyciągające spojrzenia terrarium. W środku znajdą się nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale też rośliny. Dzisiaj skupimy się na żółwiach, które uchodzą za jedne z najpopularniejsze ze zwierząt terraryjnych. Dlaczego? Cóż, powodów jest przynajmniej kilka, a głównym ma być brak większych wymagań w opiece. Jak jest naprawdę?

Zazwyczaj staramy się dementować takie plotki – w końcu każde zwierzątko zasługuje na Twoją uwagę i troskę. Mimo to skłamalibyśmy mówiąc, że żółwie to szczególnie wymagające stworzonka. Wszystko skupia się tak naprawdę na warunkach w samym terrarium. Na co zwracać szczególną uwagę? To zależy przede wszystkim od samego żółwia.

Czym karmić żółwia stepowego?

Jeśli jest to żółw lądowy, to strefa wodna w terrarium jest całkowicie zbędna. Mimo to samo terrarium dobrze jest podzielić na dwie strefy – pierwsza będzie ciepła i sucha, a druga nieco chłodniejsza i dużo wilgotniejsza. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy odpowiednia lampa grzewcza ukierunkowana na jedną ze stron. Lampa powinna utrzymywać przynajmniej 35 stopni Celsjusza (ale nie więcej niż 40-42!). Do tego potrzebna będzie także lampa UVB, która pomoże w wytwarzaniu witaminy D3. Czym wyłożyć podłoże dla żółwia lądowego? Najlepiej korą, pisakiem, torfem lub suchymi liśćmi. Za pojemniki na wodę i pokarm możesz uznać tak naprawdę wszystko – nawet coś tak niepozornego, jak podstawki doniczkowe.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla żółwia

Czym karmić żółwia lądowego?

Co podawać żółwiowi lądowemu? Przede wszystkim zieleninę – bardzo dużo zieleniny. Żółw lądowy to roślinożerca i ze smakiem wchłonie różne przysmaki – w tym suszone zioła. Oczywiście sklepy zoologiczne przygotowały odpowiednie mieszanki – jak najbardziej można na nich polegać. My zachęcamy jednak, żeby tego żółwia dodatkowo rozpieszczać, np. z pomocą świeżych roślin. Rzeżucha, babka lancetowata, mlecz, fiołki, majeranek czy chociażby mięta – żółw lądowy na pewno to polubi! Sprawdź najlepsze pokarmy dla żółwia i przyjrzyj się etykiecie – właśnie tym powinieneś dokarmiać swojego pupila! Czego natomiast podawać nie powinieneś? Wśród wielu opiekunów panuje przekonanie, że soczyste owoce i warzywa są „odpowiednie i zdrowe”. Cóż, dla ludzi na pewno, ale żółwiom niekoniecznie może taka dieta podejść. Ostatecznie takie smakołyki można podawać swojemu pupilowi, ale bardzo sporadycznie i w bardzo małych ilościach.

Czym karmić żółwia?

Jak wygląda sprawa z żółwiami wodno-lądowymi? One także najlepiej poczują się w szklanym terrarium. Terrarium dla takiego żółwia musi mieć wydzielone dwie strefy – wodną i lądową. Zaznaczamy jednak, że strefa wodna powinna być nieco większa, żeby żółw nie czuł się skrępowany. Temperatura panująca w terrarium powinna oscylować w granicach 25 stopni Celsjusza. Filtr do wody powinien być natomiast bardzo wydajny, bo będzie on musiał skutecznie czyścić wodę z odchodów żółwia.

Dobrym rozwiązaniem będzie specjalne akwaterrarium, które jest tworzone właśnie z myślą o żółwiu lądowym. W takim akwaterrarium nie może zabraknąć odpowiedniej grzałki, lampa z żarówką grzewczą odpowiedni filtr oraz wysepka, która będzie strefą suchą. Żółwie wodno-lądowe – w przeciwieństwie do żółwi lądowych – są mięsożerne. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie złożenie zamówienia w sprawdzonym sklepie zoologicznym. Żółw wodno-lądowy potrzebuje białka, tłuszczów, wapnia, fosforu czy kwasów omega. Dlatego też zawsze powinieneś sprawdzać etykietę.

Jaki żółw do domu?

Odpowiednie do trzymania w warunkach domowych są: żółw grecki (mały i łatwy w utrzymaniu gad), żółw ruski (potrzebuje ciepłego i dobrze oświetlonego otoczenia), żółw pancernik (mały i znany z charakterystycznego pancerza), żółw wodny czerwonolicy (żółw wodny).

Czy żółw jest drogi w utrzymaniu?

Żółwie wymagają specjalistycznego wyposażenia, takiego jak terrarium lub akwarium, oświetlenie UVB, cieplik, odpowiednia dieta z uwzględnieniem witamin i minerałów oraz ewentualnie filtra w przypadku żółwi wodnych. Te koszty obejmują zakup początkowego sprzętu oraz stałe wydatki związane z żywnością, oświetleniem i pielęgnacją. Chcąc hodować w domu żółwia, należy liczyć się z wysokimi kosztami jego utrzymania.

Czy żółw może chodzić po domu?

Jako że żółwie potrzebują specyficznych warunków do życia m.in. odpowiednie oświetlenie, nie powinny opuszczać swojego terrarium, w którym czują się najlepiej i najbezpieczniej. Wyciąganie żółwia z terrarium może powodować u niego również stres, ponieważ zostaje on narażany na wiele niekorzystnych dla niego czynników – zimna posadzka, kurz, przeciąg.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Joanna Chabora

6 miesięcy

Czy mysz gryzie ludzi?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Czy królik to gryzoń?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Świnka morska – co trzeba wiedzieć?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Czy można hodować jeża?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Czy można hodować nietoperza?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Jaki żółw do domu?”

  1. W końcu coś o żółwiach! 🙂 Sama od roku opiekuje się Teklą (żółw stepowy) i to prawdziwy promyczek w naszym domu! 🙂

    (5/5)
  2. Ja też się zastanawiałam na początku, jaki żółw do domu nadaje się najbardziej i mimo że byłam przekonana do stepowego, to dzieci (i mąż) nie dali za wygraną i tak mamy od kilku miesięcy Buku – najsympatyczniejszego żółwia wodno-lądowego pod słońcem 😀

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.