Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki żółw do domu?

Zwierzątko domowe to prawdziwy skarb. Dzieci uczą się w ten sposób odpowiedzialności i troski, a dorośli mogą im przy tym towarzyszyć. Poza tym, domowy zwierzak szybko staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, bez którego codzienność wydaje się szara i niepełna. Wiemy też, że nie każdy chce lub może wziąć pod swój dach kota albo kota. Dlatego też dzisiaj przyjrzymy się innemu pupilowi, który często jest pomijany przy rozmyślaniach o „powiększeniu rodziny”.

Co żółwie jedzą?

Na ten moment terrarystyka nie jest tak popularna, jak psy czy koty. Nie oznacza to jednak, że trend pozostaje niezmienny. Z roku na rok rośnie liczba mieszkań i domów, w których można znaleźć zadbane i przyciągające spojrzenia terrarium. W środku znajdą się nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale też rośliny. Dzisiaj skupimy się na żółwiach, które uchodzą za jedne z najpopularniejsze ze zwierząt terraryjnych. Dlaczego? Cóż, powodów jest przynajmniej kilka, a głównym ma być brak większych wymagań w opiece. Jak jest naprawdę?

Zazwyczaj staramy się dementować takie plotki – w końcu każde zwierzątko zasługuje na Twoją uwagę i troskę. Mimo to skłamalibyśmy mówiąc, że żółwie to szczególnie wymagające stworzonka. Wszystko skupia się tak naprawdę na warunkach w samym terrarium. Na co zwracać szczególną uwagę? To zależy przede wszystkim od samego żółwia.

Czym karmić żółwia stepowego?

Jeśli jest to żółw lądowy, to strefa wodna w terrarium jest całkowicie zbędna. Mimo to samo terrarium dobrze jest podzielić na dwie strefy – pierwsza będzie ciepła i sucha, a druga nieco chłodniejsza i dużo wilgotniejsza. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy odpowiednia lampa grzewcza ukierunkowana na jedną ze stron. Lampa powinna utrzymywać przynajmniej 35 stopni Celsjusza (ale nie więcej niż 40-42!). Do tego potrzebna będzie także lampa UVB, która pomoże w wytwarzaniu witaminy D3. Czym wyłożyć podłoże dla żółwia lądowego? Najlepiej korą, pisakiem, torfem lub suchymi liśćmi. Za pojemniki na wodę i pokarm możesz uznać tak naprawdę wszystko – nawet coś tak niepozornego, jak podstawki doniczkowe.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla żółwia

Czym karmić żółwia lądowego?

Co podawać żółwiowi lądowemu? Przede wszystkim zieleninę – bardzo dużo zieleniny. Żółw lądowy to roślinożerca i ze smakiem wchłonie różne przysmaki – w tym suszone zioła. Oczywiście sklepy zoologiczne przygotowały odpowiednie mieszanki – jak najbardziej można na nich polegać. My zachęcamy jednak, żeby tego żółwia dodatkowo rozpieszczać, np. z pomocą świeżych roślin. Rzeżucha, babka lancetowata, mlecz, fiołki, majeranek czy chociażby mięta – żółw lądowy na pewno to polubi! Sprawdź najlepsze pokarmy dla żółwia i przyjrzyj się etykiecie – właśnie tym powinieneś dokarmiać swojego pupila! Czego natomiast podawać nie powinieneś? Wśród wielu opiekunów panuje przekonanie, że soczyste owoce i warzywa są „odpowiednie i zdrowe”. Cóż, dla ludzi na pewno, ale żółwiom niekoniecznie może taka dieta podejść. Ostatecznie takie smakołyki można podawać swojemu pupilowi, ale bardzo sporadycznie i w bardzo małych ilościach.

Czym karmić żółwia?

Jak wygląda sprawa z żółwiami wodno-lądowymi? One także najlepiej poczują się w szklanym terrarium. Terrarium dla takiego żółwia musi mieć wydzielone dwie strefy – wodną i lądową. Zaznaczamy jednak, że strefa wodna powinna być nieco większa, żeby żółw nie czuł się skrępowany. Temperatura panująca w terrarium powinna oscylować w granicach 25 stopni Celsjusza. Filtr do wody powinien być natomiast bardzo wydajny, bo będzie on musiał skutecznie czyścić wodę z odchodów żółwia.

Dobrym rozwiązaniem będzie specjalne akwaterrarium, które jest tworzone właśnie z myślą o żółwiu lądowym. W takim akwaterrarium nie może zabraknąć odpowiedniej grzałki, lampa z żarówką grzewczą odpowiedni filtr oraz wysepka, która będzie strefą suchą. Żółwie wodno-lądowe – w przeciwieństwie do żółwi lądowych – są mięsożerne. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie złożenie zamówienia w sprawdzonym sklepie zoologicznym. Żółw wodno-lądowy potrzebuje białka, tłuszczów, wapnia, fosforu czy kwasów omega. Dlatego też zawsze powinieneś sprawdzać etykietę.

Jaki żółw do domu?

Odpowiednie do trzymania w warunkach domowych są: żółw grecki (mały i łatwy w utrzymaniu gad), żółw ruski (potrzebuje ciepłego i dobrze oświetlonego otoczenia), żółw pancernik (mały i znany z charakterystycznego pancerza), żółw wodny czerwonolicy (żółw wodny).

Czy żółw jest drogi w utrzymaniu?

Żółwie wymagają specjalistycznego wyposażenia, takiego jak terrarium lub akwarium, oświetlenie UVB, cieplik, odpowiednia dieta z uwzględnieniem witamin i minerałów oraz ewentualnie filtra w przypadku żółwi wodnych. Te koszty obejmują zakup początkowego sprzętu oraz stałe wydatki związane z żywnością, oświetleniem i pielęgnacją. Chcąc hodować w domu żółwia, należy liczyć się z wysokimi kosztami jego utrzymania.

Czy żółw może chodzić po domu?

Jako że żółwie potrzebują specyficznych warunków do życia m.in. odpowiednie oświetlenie, nie powinny opuszczać swojego terrarium, w którym czują się najlepiej i najbezpieczniej. Wyciąganie żółwia z terrarium może powodować u niego również stres, ponieważ zostaje on narażany na wiele niekorzystnych dla niego czynników – zimna posadzka, kurz, przeciąg.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Czy mysz gryzie ludzi?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Czy królik to gryzoń?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Świnka morska – co trzeba wiedzieć?

Joanna Chabora

12 miesięcy

Czy można hodować jeża?

Joanna Chabora

1 rok

Czy można hodować nietoperza?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Jaki żółw do domu?”

  1. W końcu coś o żółwiach! 🙂 Sama od roku opiekuje się Teklą (żółw stepowy) i to prawdziwy promyczek w naszym domu! 🙂

    (5/5)
  2. Ja też się zastanawiałam na początku, jaki żółw do domu nadaje się najbardziej i mimo że byłam przekonana do stepowego, to dzieci (i mąż) nie dali za wygraną i tak mamy od kilku miesięcy Buku – najsympatyczniejszego żółwia wodno-lądowego pod słońcem 😀

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.