Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kot bengalski – oswojona dzikość

Kot to zwierzę będące mieszanką egoizmu i czułości, ofiarowanej swemu właścicielowi nieraz jedynie w nielicznych dawkach. Osoby zafascynowane rasami, posiadającymi wyraźny dziki rys, nie tylko w kwestii wyglądu, ale i charakteru, z pewnością będą zachwycone temperamentnym, ale również towarzyskim i kochającym kotem bengalskim.

Czym charakteryzuje się ta rasa?

Cechy charakterystyczne kota bengalskiego

Kot bengalski powstał na skutek skrzyżowania domowego kota z dzikim kotem bengalskim. Powstała w ten sposób hybryda cechuje się charakterystycznym cętkowatym, leopardzim umaszczeniem, łapy ma zaś w tygrysie prążki. Kot prezentuje się naprawdę nietypowo, co nasuwa skojarzenia z dzikim przodkiem. Gatunek osiąga wagę do 7 kilogramów. W przypadku kotów o większym apetycie, który nie jest odpowiednio hamowany przez właściciela, może dojść do zwiększenia wagi aż do 10 kilogramów, jednakże wtedy mamy już do czynienia z kocim grubaskiem, co nie jest bezpieczne dla zdrowia zwierzaka.

Dziki potomek bengala

Ciekawy jest również temperament kota, szczególnie jeżeli wziąć pod uwagę oddalenie poszczególnych pokoleń od swego dzikiego przodka. Kot bengalski w pokoleniu F1, czyli taki, który rodzi się z bezpośredniego skrzyżowania kota domowego z dzikim ma dość trudny charakter, jak przystało na zwierzę nieudomowione. Hodowla takiego futrzaka może nastręczać trudności początkującym kociarzom, ale również takim, którzy posiadają już doświadczenie w tej materii. Charakter pokoleń F1 bogaty jest w niełatwe cechy, takie jak duża żywiołowość, niestabilny charakter pełen humorków, a także ogromna ciekawość otoczenia i chęć jego stałej eksploracji. Hodowli kotów z pokolenia F1 powinny się więc podejmować osoby, które posiadają odpowiednie ku temu warunki. Zazwyczaj jednak te kociaki są przeznaczone do dalszego rozmnażania w hodowlach.

Dla zwykłego, prywatnego wielbiciela kociaków zdecydowanie bardziej polecane są bengale z kolejnych pokoleń, czyli te, które rodzą się z matki i ojca będących domowymi kotami bengalskimi. Im dalsza odległość genetyczna od szalonego, nieudomowionego dzikusa, tym kot spokojniejszy, bardziej przewidywalny i łatwiejszy w hodowli, ale nie pozbawiony pierwotnych cech.

Wodny kot, czyli kot bengalski łamiący stereotypy

Z reguły koty domowe kojarzą się ze zwierzętami, które wodę uwielbiają tylko obserwować. Chętnie przysiadają na brzegu wanny, kiedy ich właściciel bierze kąpiel lub też przyglądają się bieżącej wodzie z kranu, czasami tylko podstawiając pyszczek, kiedy strumień nie jest zbyt mocny.

Zupełnie inaczej jest w przypadku kota bengalskiego, którego cechuje szalone uwielbienie dla wody w każdej postaci. Chodzi nie tylko o to, że zwierzęta ta uwielbiają pić wodę prosto z kranu, nawet jeżeli strumień powoduje, że zostaną one zmoczone.

Bengal nie przepuści również prawie żadnej okazji, by się po prostu popluskać w wodzie, nawet jeżeli będzie to zbiornik taki jak wanna. Niech nie zdziwi więc właściciela fakt, że mały leopard może wskoczyć do kąpieli z bąbelkami, zamiast dostojnie obserwować łagodnie poruszającą się w wannie wodę. Jeżeli właściciel posiada taką możliwość, warto pozwolić wykąpać się kotu także w większym zbiorniku, ponieważ sprawi mu to ogromną radość.

Kot czy sroka?

Znane jest także upodobanie kotów bengalskich do błyszczących i lśniących przedmiotów. Fascynacja jest tak ogromna, że nie powstrzyma bengala nawet od kradzieży, na przykład od sąsiadów i ukrywania w sobie tylko znanym miejscu.

Do zabawy z kotem bengalskim warto więc używać błyszczących zabawek, na przykład kawałka wstążki przywiązanej do patyczka. To wzbudzi fascynację pupila i sprawi, że szalona pogoń za zabawką będzie mogła trwać godzinami. Warto organizować swemu kotu takie rozrywki także ze względu na jego odziedziczone po przodkach zamiłowanie do polowań.

Jak wytresować kota bengalskiego?

Uczenie i tresura kota nie należą do najłatwiejszych, jednakże w przypadku tej rasy doskonale sprawdza się cierpliwe stosowanie metody klikerowej. W jaki sposób ją stosować? Kliker służy do wzmacniania zachowań pozytywnych. Kiedy szalony bengal okaże posłuszeństwo, wystarczy kliknąć i zaraz potem podać przysmak. Zaraz po skończonej konsumpcji, czyli po kilku sekundach trzeba znów kliknąć. Chodzi o to, by kot skojarzył dźwięk klikera z przyjemnością i powtarzał pożądane zachowanie.

Kot bengalski, choć żywiołowy i ze skłonnością do nieposłuszeństwa jest też bardzo inteligentny, więc szybko zrozumie to, co chcemy mu przekazać za pomocą klikera. Dobrze jest również do kliknięcia dołączyć pochwałę słowną, zawsze w tej samej formie. Przyda się ona, by wzmocnić zachowanie pozytywne, kiedy akurat właściciel nie ma przy sobie klikera.

Czy będą z tego dzieci?

Warto również wspomnieć o nietypowej cesze kota bengalskiego, która może zastanawiać niedoświadczonych hodowców. Pierwsze pokolenie samców domowego bengala jest zupełnie bezpłodne. Trzeba to brać pod uwagę, planując rozmnażanie zwierząt. Samice są płodne bez względu na pokolenie. Nie ma to jednak znaczenia w prywatnej hodowli, ponieważ i tak nie można w niej rozmnażać zwierząt.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

0 komentarzy na temat “Kot bengalski – oswojona dzikość”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.