Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kot brytyjski – arystokrata wśród kotów

Wśród wszystkich ras kotów, jednym z najbardziej majestatycznych osobników jest kot brytyjski. Ten koci arystokrata zawdzięcza swoją nazwę państwu, z którego się wywodzi, czyli Wielkiej Brytanii.

Czego należy się spodziewać, przyjmując pod swój dach kota brytyjskiego?

Budowa fizyczna kota brytyjskiego

Koty brytyjskie to zwierzęta niezwykle piękne i okazałe. Dzieli się je ze względu na długość sierści. Występują odmiany krótko- i długowłose. Ich cechą charakterystyczną jest miękka i bardzo gęsta sierść. Odpowiednio zadbana przypomina w dotyku delikatny plusz.

Dorosłe osobniki osiągają od 5 do 9 kg wagi, nie należą więc do kotów lekkich. Masa ta jest wynikiem połączenia muskularnej budowy ciała z grubym ogonem i bardzo dobrze rozwiniętą klatką piersiową.

Brytyjczyki, zarówno krótko- jak i długowłose, to koty „proporcjonalne”. Każda część ciała swoją budową współgra z innymi. Charakterystyczne dla tej rasy są krótkie, silne, lekko zaokrąglone łapy, krępa sylwetka oraz duża i okrągła głowa, z której figlarnie odstają małe, szeroko rozstawione uszy. Dodatkowo, koty długowłose

Brytyjczyki swoją popularność zawdzięczają szerokiej gamie ubarwienia sierści. Do tej pory opisano osobniki w ponad 150 barwach! Szczególną popularnością cieszą się koty długowłose, będące krzyżówką brytyjczyka krótkowłosego i kota perskiego. Imponujący pióropusz na ogonie oraz bokobrody, kryza na szyi i obfite portki rozczulają niejednego miłośnika kotów.

Drugą cenioną cechą kotów brytyjskich jest długowieczność – niektóre brytyjczyki żyją nawet 20 lat.

Pielęgnacja kota brytyjskiego

Kot brytyjski nie należy do ras wymagających skomplikowanej pielęgnacji. W przypadku gatunków krótkowłosych, całkowicie wystarczające jest cotygodniowe wyczesywanie gęstego podszerstka. Koty długowłose powinny być czesane 2 lub 3 razy w tygodniu. Częstsza pielęgnacja sierści konieczna jest jedynie w czasie linienia.

Poza wyczesywaniem, od czasu do czasu warto skrócić kotu pazury i wyczyścić wewnętrzną część małżowiny usznej. U niektórych osobników konieczne jest niekiedy zastosowanie preparatów odkłaczających.

Kot z charakterem

Dostojny wygląd idzie w parze z zachowaniem. Koty brytyjskie są bardzo spokojne i przyjacielskie, dlatego mogą przebywać w domach, gdzie mieszkają dzieci. Rzadko zachowują się agresywnie. Brytyjczyki lubią towarzystwo ludzi, ale jednocześnie są nieco wycofane z życia rodziny. Zazwyczaj wybierają jednego domownika, któremu okazują swoje względy. Bardzo chętnie przyjmują pieszczoty, jednak nie przepadają za noszeniem na rękach.

Brytyjczyki należą do cichych i spokojnych kotów. Niezbyt często próbują komunikacji głosowej, a jeżeli chcą zwrócić na siebie uwagę miauczeniem, to zazwyczaj domagają się ulubionej przekąski lub niewielkiej ilości pieszczot.

Młode kocięta to zwierzęta bardzo wesołe, które lubią zabawę. Jednocześnie potrafią się zająć same sobą i organizować zajęcia we własnym zakresie.

Koty brytyjskie to zwierzęta typowo domowe. Nie przejawiają skłonności do wspinania się lub częstego wychodzenia na spacery. Ze względu na wysoki poziom inteligencji szybko się uczą, nie mają więc problemów z utrzymaniem czystości lub przyzwyczajeniem się do korzystania z kuwety.

Kot brytyjski nie należy do osobników lubiących samotność. Wielu specjalistów wskazuje, że koty tej rasy nie powinny być wychowywane samotnie, ale w towarzystwie innych zwierząt, nie tylko kotów.

Dieta kota brytyjskiego

Dieta uznawana jest za jedną z wad tej rasy kotów. Brytyjczyki uwielbiają jeść. Niestety nie jest to dla nich korzystne, bowiem mają dużą tendencję do tycia. Dieta powinna być więc starannie dobrana, tak, aby nie dostarczyć kotu zbyt dużej ilości kalorii. Specjaliści zalecają, aby podawać kotu gotowe pożywienie lub karmy typu BARF (pożywienie naturalne o zbilansowanym składzie).

Zdrowie kota brytyjskiego

Brytyjczyki należą do kotów bardzo zdrowych. Stosowanie odpowiedniej diety oraz zapewnienie kotu optymalnej dawki ruchu zapewnia mu długoletnie życie.

Dolegliwości zdrowotne kotów brytyjskich wynikają zwykle z budowy ich ciała. Jedną z najczęściej występujących przypadłości są łzawiące oczy, będące objawem niedrożności kanalików nosowo-łzowych. Niedrożność ta jest skutkiem skróconego pyszczka. Zarówno osobniki długowłose, jak i krótkowłose, ze względu na gęste poszycie sierści, narażone są na niedrożność przewodu pokarmowego na skutek dostania się do niego zbyt dużej ilości włosów.

Koty brytyjskie mogą cierpieć również na choroby genetyczne, np. hemofilię, kardiomiopatię przerostową lub wielotorbielowatość nerek. Z tego powodu wielu hodowców wykonuje kotom badania genetyczne, aby wykluczyć możliwość rozrodu zwierząt obciążonych tymi chorobami.

Zalety

akceptują obecność innych zwierząt w domu,
mogą mieszkać w bloku,
nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji,
przyjacielskie, nie wykazują agresji,
doskonały kot dla dzieci.

Wady

skłonności do tycia,
nie przepadają za noszeniem na rękach,
mogą być obciążone poważną wadą serca,

Ciekawostki o kotach brytyjskich, Czy wiesz, że…

…ilość możliwych ubarwień kotów brytyjskich wynika z ich krzyżowania z innymi rasami kotów. W ten sposób chciano uratować gatunek przed wyginięciem po II wojnie światowej.

…koty brytyjskie to największe koty krótkowłose.

…pierwszy kot brytyjski pojawił się w Polsce najprawdopodobniej w 1944 i przybył z Ukrainy.

…koty brytyjskie stają się gwiazdami kina. Przedstawiciele tej rasy wystąpili m.in. w filmie „Alicja w Krainie Czarów” – kot z Cheshire.

…brytyjczyki to rasa uwielbiana przez miłośników kocich wystaw. Koty te zaskarbiły sobie sympatię dzięki miękkiej, gęstej sierści oraz łagodnemu charakterowi.

…wszystkie kocięta tej rasy są pręgowane – jedne mniej, drugie bardziej. U niektórych osobników pręgowanie to zanika wraz z wiekiem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

2 komentarzy na temat “Kot brytyjski – arystokrata wśród kotów”

  1. Bardzo dobry artykuł. Jestem właścicielką takiego kotka i potwierdzam – kocięta brytyjskie są bardzo spokojne. Wszystko dużo zależy też od miejsca, z którego został zakupiony.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.