Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kot kontra uczulenie, czyli rasy polecane alergikom

Uczulenie na alergeny przenoszone przez zwierzęta to jedna z najczęstszych przyczyn alergii – i to zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Objawia się ono przede wszystkim katarem, świądem, pokrzywką czy zapaleniem spojówek, a w skrajnych przypadkach może także doprowadzić do astmy. I chociaż nie ma czegoś takiego jak „alergia na kota”, to prawdą jest, iż niektóre osoby w towarzystwie tych czworonogów mogą odczuwać dość duży dyskomfort. 

Trzeba podkreślić, że to nie kocia sierść (jak się powszechnie uważa) jest winowajcą alergii, ale białko Fel D1 (które jest zawarte w kociej ślinie i wraz z nią przenoszone na futro), fragmenty naskórka oraz wydzielina z gruczołów łojowych. Takie uczulenie może być bardzo nieprzyjemne i w wielu przypadkach jest głównym powodem rezygnacji z przygarnięcia czworonożnego przyjaciela. Ale co robić, gdy miłość do kotów walczy z rozsądkiem? Otóż można zdecydować się na rasę bezpieczną dla alergika.

Koty hipoalericzne – przegląd ras

Kot syberyjski

Listę kotów hipoalergicznych otwiera kot syberyjski, który już od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich kociarzy. Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się sporą wielkością oraz długą i puszystą sierścią, która jest zrzucana w okresie lata. I chociaż są to koty o znacznym owłosieniu, to jednak należą do jednej z najmniej uczulających ras. Dzieje się tak dlatego, gdyż w ich ślinie znajduje się bardzo mała ilość enzymu odpowiadającego za alergię. Dlatego też kot syberyjski będzie doskonałym przyjacielem alergika – oczywiście pod warunkiem, iż jego właściciel nie ma uczulenia na kurz, który jest przenoszony na kociej sierści. Dodatkowo warto wspomnieć, iż ogromną zaletą kota syberyjskiego jest nie tylko jego hipoalergiczność, ale także charakter – zwierzak jest oddany, cierpliwy, łagodny, uczuciowy i towarzyski.

Żwirek silikonowy dla kota

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiŻwirek silikonowy

Sfinks kanadyjski

Innym przedstawicielem kotów hipoalergicznych jest sfinks kanadyjski – zwierzę charakteryzujące się niezwykle specyficznym wyglądem. Ten przedstawiciel kociej rodziny – tak jak każdy kot – wydziela uczulający enzym, ale nie posiada on transportera. Dlaczego? Otóż sfinks kanadyjski jest niemal całkowicie pozbawiony sierści, co znacznie ułatwia walkę z alergenem. Jednak w tym przypadku nie wolno zapominać o regularnej higienie kota, gdyż skóra zwierzęcia szybko robi się tłusta. Sfinks – pomimo niezwykłego wyglądu – jest doskonałym przyjacielem człowieka. Jest to kot łagodny, towarzyski, ufny, delikatny i kontaktowy. Jego cechą charakterystyczną jest duże przywiązanie do właściciela.

Kot balijski

Wśród kotów hipoalergicznych warto także wymienić kota balijskiego, który – podobnie jak syberyjski – charakteryzuje się niewielką produkcją uczulającego enzymu. Dodatkowo Balijczyk posiada dosyć krótkie futro, które jest łatwe w pielęgnacji i nie sprawia problemów w okresach linienia. Podobnie jak inne koty hipoalergiczne, także i ten jest zwierzakiem bardzo pogodnym i łatwo przywiązującym się do członków rodziny.

Singapura

Singapura to najprawdopodobniej najmniejszy kot świata, który charakteryzuje się spiczastymi uszami i wielkimi oczami. I chociaż w Polsce nie jest to wciąż najpopularniejsza rasa, to można zauważyć stale rosnące grono jej zwolenników. Ze względu na krótką sierść singapura to kot odpowiedni dla alergików. Będzie doskonałym towarzyszem każdej rodziny (także z dziećmi), gdyż jest kotem towarzyskim, przyjacielskim i bardzo pogodnym. Uwielbia towarzystwo człowieka i w odróżnieniu od innych kotów nie chadza własnymi drogami.

Koty hipoalergiczne to rasy polecane osobom, które wykazują dużą nadwrażliwość na alergeny wytwarzane przez zwierzęta. Jednak decydując się na jedną z tych ras należy pamiętać, iż nie ma kota całkowicie pozbawionego alergenów. Dlatego też warto pamiętać nie tylko o podstawowych zasadach pielęgnacji zwierzęcia, ale także o dokładnym i częstym sprzątaniu mieszkania . Warto też zwracać uwagę na płeć – panuje powszechne przekonanie, iż kotki są bardziej hipoalergiczne. Jednocześnie nie wolno traktować tych ras jako panaceum na wszelkie alergie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest spędzenie z kotem trochę czasu (najlepiej jeszcze przed zakupem lub adopcją) i sprawdzenie prawdziwych reakcji ze strony organizmu.

Źródło:

https://www.kotydomowe.com/alergia-na-kota

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

1 komentarz na temat “Kot kontra uczulenie, czyli rasy polecane alergikom”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.