Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Zapalenie spojówek u kota i inne choroby oczu – najważniejsze informacje

Człowiek nie wyobraża sobie raczej świata, w którym nie może obejrzeć ulubionego serialu, albo meczu, swobodnie przejść przez ulicę, albo też po prostu poczytać ulubionej książki czy gazety.

Jesteśmy tak bardzo przywiązani do swoich wszystkich zmysłów, że wydaje nam się czymś niecodziennym, iż w pewnym momencie któryś moglibyśmy utracić – na przykład z powodu jakiejś choroby. Dopiero, gdy takowa pojawia się i widzenie jest utrudnione, doceniamy co mamy na co dzień. Mimo wszystko jednak możemy komunikować swoje potrzeby mową i jesteśmy bardzo zręczni – gdyby kot utracił wzrok, byłoby mu o wiele trudniej! Tymczasem u wielu domowych pupili pojawiają się choroby oczu, które mogą utrudniać widzenie, albo nawet stwarzać zagrożenie utratą wzroku! Jakie to choroby i jak je leczyć? W jaki sposób je rozpoznać?

Choroby oczu u kota

Kocie oczy mogą chorować z wielu różnych przyczyn. Najczęściej chodzi o zapalenie spojówek, jednak są i takie choroby, które mogą wyrządzić o wiele więcej szkód, jeśli w porę nie zaczniemy ich leczyć. Każdy właściciel powinien mieć na uwadze, że narządy wzroku są dla kota bardzo ważne – bez niego jego życie będzie z pewnością bardzo trudne. Choćby i poruszanie po domu będzie stanowiło dla niego wyzwanie, gdyż duża ilość mebli i drobiazgów może stwarzać zagrożenie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiHigiena oczu kota

Wśród najczęściej pojawiających się chorób oczu warto wymienić:

  • zapalenie spojówek (o którym opowiemy więcej za chwilę, gdyż jest o schorzenie najpopularniejsze)
  • zbyt krótki narząd nosowo-łzowy – wynika on z budowy kota, jednak może stanowić dla niego utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. To skutek ambicji hodowców, by tworzyć koty o jeszcze krótszym pyszczku. W efekcie jednak kanaliki łzowe są szybko zapełnione i wydobywa się z nich wciąż wydzielina. Zatkanie takiego kanalika powoduje powstanie stanu zapalnego.
  • wypadnięcie trzeciej powieki – koty mają trzecią powiekę (tak zwaną migotkę), która jest częścią spojówki i rozciąga się pionowo od górnej do dolnej powieki, leżąc w jednym kąciku oka. Jej wypadnięcie (tak, że może nawet przesłonić oko) jest skutkiem zakażeń, robaczycy, zaburzeń nerwowych, a nawet zbytniego wyniszczenia i osłabienia organizmu).
  • jaskra – może nawet w kilka godzin doprowadzić do powstania u kota ślepoty, dlatego błyskawiczna reakcja jest bardzo ważna! Powodem powstania jaskry jest w przypadku kotów zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej.
  • zaćma – zmętnienie soczewki dotyka nie tylko ludzi, lecz może dotknąć również i koty. Zaćma jest chorobą, która zwykle dotyka starszych osobników, jednak w pewnych sytuacjach może dotknąć i młodego kota.
  • katar koci – w przypadku jego pojawienia się choroby oczu są jedynie jednym z objawów. Niewątpliwie jednak jest to choroba groźna dla zdrowia i życia kota, a powikłania mające związek z oczami mogą nawet doprowadzić do utraty wzroku.

Zapalenie spojówek u kota

Choroby oczu kota warunkują to, jak będzie wyglądało leczenie. Czasem, gdy w internecie spojrzy się na choroby oczu kota, zdjęcia są naprawdę okropne – a właściciele wpadają jedynie w panikę. Dlatego zawsze, gdy chodzi o oczy, należy szybko udać się do weterynarza. Może być nawet potrzebna natychmiastowa operacja – jak na przykład w przypadku postępującej jaskry. Najczęściej jednakże koty chorują na zapalenie spojówek.

Wówczas oko jest zaczerwienione, pojawia się świąd i charakterystyczna, nawet ropna wydzielina. Oko może być również opuchnięte. Koty w takiej sytuacji zachowują się także w bardzo charakterystyczny sposób – mrużą oczy, ponieważ razi je światło. Są niespokojne, apatyczne – czują się chore i obolałe. Istnieją specjalne krople do oczu dla kota, które należy zastosować w takim wypadku. Przepisuje je oczywiście lekarz weterynarz. Może również zlecić smarowanie oczu kota odpowiednią maścią. W przypadku przejrzystej wydzieliny stosowanie antybiotyków nie jest jeszcze konieczne, jednak jeśli nastąpiła już infekcja bakteryjna – to znaczy, jeśli pojawiła się ropa – weterynarz na pewno zleci kurację antybiotykową. Oczywiście, zapalenie spojówek może być związane z alergią. Wówczas należy wyeliminować czynnik drażniący, a dopiero wtedy leczyć chorobę.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

1 komentarz na temat “Zapalenie spojówek u kota i inne choroby oczu – najważniejsze informacje”

  1. Dobrze, że poruszacie tak ważny temat, jak ropiejące oczy u kota. Już nie raz spotkałam się z małymi kociakami urodzonymi na podwórku, które miały koci katar. Sama wyleczyłam kilka takich kotków i oddałam w dobre ręce 😉

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.