Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Bystrzyk neonowy, czyli Neon Innesa

Bystrzyk neonowy, nazywany inaczej neon Innesa, jest rybą żyjącą w wodach słodkich, w naturze zamieszkująca wody Ameryki Południowej. Pochodzi z rodziny kąsaczowatych. Ryba ta ma jasne ubarwienie, z ,,neonowym” pasem wzdłuż górnej części ciała, dzięki czemu w ciemnej wodzie skutecznie zniechęca agresora do ataku. W naszym artykule przedstawimy jakie wymagania mają i jak żyją bystrzyki neonowe.

Neon innesa – wymagania

Miłośnicy ryb, chcący mieć w swoim akwarium, bystrzyki neonowe nie muszą mieć szerokiej znajomości tego gatunku, żeby móc je pielęgnować. Należy jednak wiedzieć, że ryby te lubią żyć stadnie, żeby było im raźniej. Hodowla powinna obejmować ok. 8-10 osobników. Neonki lubią mieć dużą powierzchnię do pływania. Warto zadbać o temperaturę wody, aby była ciepła i w miarę możliwości miękka, dzięki czemu bystrzyki będą zadowolone. Chcesz, żeby ryby właściwie się rozwijały? Zadbaj o akwarium, które będzie miało minimum 60 centymetrów. Możesz też kupić takie, które będzie miało 70 litrów i urządzisz je na wzór naturalnego środowiska, umieszczając w nim kamienie, piaszczyste podłoże, korzenie, suche liście i gałęzie, żwir rzeczny. Neony są szybkie i ruchliwe, trzymające się w pobliżu roślinności.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPodłoża i żwirki do akwarium

Neon innesa – rozmnażanie

Neony innesa mogą być rozmnażane w grupie, zachowując podobne proporcje co, do ilości samców i samic. Jednak efekty będą bardziej zadowalające, jak zostaną dobrane w pary. Planując tarło ryb, w pierwszej kolejności, trzeba odseparować osobniki płci męskiej od żeńskiej, np. stosując przegrodę w akwarium i karmić je częściej żywymi pokarmami. Po pewnym czasie, kiedy samice nabiorą okrąglejszych kształtów, a samce będą miały żywsze kolory, należy wybrać najdorodniejszą samicę i najbardziej intensywnie ubarwionego samca. Wieczorem trzeba przenieść obydwa osobniki do osobnego akwarium. Z reguły tarło ma miejsce następnego dnia, z rana. Po kilku dniach, jeśli nie uda się z tą parą, można wybrać inną. Neony zazwyczaj rozrzucają, między roślinami, ok. 100 jajek. Po zauważeniu ich należy wyciągnąć z akwarium dorosłe osobniki, ponieważ zjadają one ikrę. Po upłynięciu 24-36 godzin ryby wylęgają się, a po kolejnych 3-4 dniach larwy już poruszają się po akwarium. W pierwszym okresie należy karmić je drobnym pokarmem, który znajdziecie Państwo tutaj: https://allezoo.com.pl/378-pokarm-dla-rybek-uniwersalny. Zakup rybek wiąże się nie tylko z zakupem akwarium dla nich, ale także pokarmu. Sklep Allezoo oferuje produkty zapewniające odpowiednie odżywanie, które zagwarantują właściwy rozwój fizyczny ryb.

Neon innesa – z jakimi rybami?

Bystrzyki neonowe mogą żyć w akwarium towarzyskim. Są to pokojowe ryby, więc można je trzymać razem z innymi gatunkami ozdobnymi. Należy dobrać im towarzyszy podobnych do nich, tzn. spokojnych i niedużych. Neonki uwielbiają towarzystwo innych ryb, ale muszą być słodkowodne. Jednym z gatunków jest pielęgniczka motylkowata albo kiryski pstre. Odpowiednie będą też gupiki czy niewielkie ryby z rodzaju sumowatych. Nie można hodować ich razem z większymi, agresywnymi rybami. Stałyby się dla nich z czasem pożywieniem albo zostałyby zastraszone i chowałyby się po kątach akwarium.

Jaki pokarm dla neonów?

Neony Innesa lubią wszelkie pokarmy żywe oraz mrożone, ponieważ tym żywią się, zamieszkując naturalne środowisko. Do żywych pokarmów można zaliczyć: rozwielitki, artemie, larwy muchówek. Z pokarmów sztucznych można im zaoferować płatki albo tabletki. Istotną sprawą jest, żeby pokarm dla neonów był różnorodny i dostarczał niezbędne składniki odżywcze.

Neon Innesa jest dobrą rybą do hodowli, dla początkujących akwarystów. Jest niewymagająca i bardzo ruchliwa. Może również przystosować się do różnych warunków wodnych. Jej wygląd przykuwa uwagę, dzięki swoim fosforyzującym kolorom, więc na pewno umili czas w domowym zaciszu, a także zachwyci odwiedzających gości.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla rybek uniwersalny

Jakie ryby z neonami innesa?

Jeśli chodzi o towarzystwo dla Neonów Innesa, istnieje wiele gatunków ryb, które mogą stanowić dobrą kombinację. Oto kilka przykładów ryb, które zwykle dobrze się dogadują z Neonami Innesa: Danio, Kiryski, Gupiki, Płatki.

Dlaczego neony pływają przy dnie?

Jeśli Neonki (Neony) pływają przy dnie akwarium, może to być związane z kilkoma czynnikami. Jeśli neony regularnie spędzają czas przy dnie akwarium, warto sprawdzić, czy warunki w górnych warstwach wody są odpowiednie. Upewnij się, że temperatura, pH i parametry wody są w zakresie preferowanym przez neony. Dodatkowo, dostarcz im odpowiednie jedzenie, takie jak płatki i małe cząstki pokarmu, które będą dostępne na różnych poziomach w akwarium.

Ile razy dziennie karmić rybki neonki?

Rybki Neonki (Neony) są małymi rybami i zwykle mają mały żołądek. Zaleca się karmienie rybek neonkami kilka razy dziennie, ale w małych porcjach przy każdym posiłku.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Pielęgnica

Joanna Chabora

2 lata

Paletka, czyli dyskowiec

Joanna Chabora

2 lata

Danio perłowy, danio pręgowany

Joanna Chabora

3 lata

Pawie oczko, czyli gupik

Joanna Chabora

3 lata

3 komentarzy na temat “Bystrzyk neonowy, czyli Neon Innesa”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.