Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Glonojad to bardzo popularna ryba, której nazwa przypisywana jest rybom odżywiającym się glonami. Akwaryści cenią je za ich pomoc w ograniczaniu rozwoju glonów w akwarium. W sklepach spotykany jest pod nazwą zbrojnik, jednak jest bardzo wiele gatunków tego zwierzaka.

Glonojad – odmiany

W naturze zamieszkują głównie tereny Ameryki Południowej, czyli dorzecza Amazonki. Są to ryby o bardzo dużej różnorodności kształtów oraz wybarwień. Liczba odmian glonojadów jest bardzo duża, a najpopularniejszymi gatunkami, zamieszkującymi nasze akwaria są:

 • Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) – zamieszkuje okolice Brazylii i osiąga około 12 cm, jego umaszczenie jest z reguły brązowe, szare lub czarne, a całe jego ciało pokryte jest cętkami w jaśniejszym kolorze, płetwy piersiowe i brzuszne zbrojnika są szerokie, a jego płetwa grzbietowa wysoka, ten gatunek ryby jest bardzo spokojny i nieagresywny, a często również nieco płochliwy,
 • Zbrojnik lamparci (Glyptoperichthys gibbiceps) – zamieszkuje strumienie i rzeki w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki oraz dorzeczu Orinoko, w warunkach naturalnym osiąga nawet 50 cm, chociaż w akwarium raczej mniej, jego głowa jest bardzo duża, a ciało masywne i pokryte cętkami z jasnym wypełnieniem, ma szerokie płetwy, a jego pożywieniem są nie tylko glony, ale także warzywa, a nawet mięso,
 • Glonojad złoty (Ancistrus gold) – ich naturalnym środowiskiem jest dorzecze Amazonki, osiągają około 13 cm i posiadają charakterystyczne żółte ubarwienie, które w dobrym świetle może wydawać się złote, żywią się z reguły glonami i roślinami wodnymi, to dość łagodny i nieagresywny gatunek, chociaż dorosłe osobniki mogą zjadać inne ryby,
 • Glonojad syjamski (Gyrinocheilus aymonieri) – te ryby pochodzą z Azji i wyglądają nieco inaczej, niż standardowe wyobrażenie glonojada, osiągają nawet do 25 cm, a ich cecha charakterystyczną jest pysk w kształcie przyssawki, są to ryby o terytorialnym usposobieniu, dlatego należy uważać na inne gatunki w akwarium, bo niektóre z tych glonojadów bywają agresywne, posiadają szarawy grzbiet, biały brzuch oraz ziemne plamki, mogą też być całe złote w zależności od odmiany.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla ryb dennych

Pod pojęciem glonojada znajdziemy zazwyczaj ryby z rodziny Zbrojnikowate, a do niej należą różne rodzaje ryb, są to między innymi:

 • Acanthicus
 • Ancistrus
 • Loricaria
 • Otocinclus
 • Panaque
 • Peckoltia
 • Pterygoplichthys
fot. unsplash zgodnie z licencją

Glonojad – rozmnażanie

Jeśli chodzi o rozmnażanie glonojadów, to jest to dość trudny proces. Naturalnie potrzebujemy do tego samca oraz samiczki. W naturze pora ich tarła wypada podczas pory deszczowej, więc w warunkach domowych najlepiej jest stopniowo obniżać temperaturę wody. Bardzo istotnym elementem akwarium będą kryjówki, gdzie samica będzie mogła złożyć ikrę, mogą to być kamienne groty, korzenie. Wylęg małych glonojadów następuje zazwyczaj po około 6 dniach, jednak ten czas jest uzależniony od temperatury wody. Najlepszym rozwiązaniem będzie przenieść samca wraz z ikrą do innego zbiornika, ze względu na to, że to właśnie on będzie zajmować się ikrą i młodymi. Zdarza się jednak czasem, że samiec nie chce wychowywać potomstwa, wtedy trzeba się zająć samemu młodymi. Narybek ma zwykle około 5 mm długości, jednak bardzo szybko rośnie. W pierwszych dniach za pożywienie służą im żółtka.

Glonojad – wymagania

Te ryby wymagają dużego akwarium z wieloma roślinami, które zacienią dno. W takim akwarium powinno się znajdować dużo kryjówek. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH pomiędzy 6 a 7, do tego dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana. Wielkość akwarium jest także uzależniona od gatunku, zbrojnik lamparci potrzebuje zdecydowanie więcej przestrzeni, niż niebieski.

Glonojad – z jakimi rybami?

Glonojady są terytorialnymi rybami, które głównie przebywają na dnie akwarium, mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych. Dobrze będą się czuły z tzw. złotymi rybkami, czyli welonkami, kiryśnikami lub gupikami. Należy jednak uważać na glonojada syjamskiego, który jest bardzo terytorialny i przegania inne rybki, a w nocy żeruje na ich śluzie.

Jaki pokarm dla glonojadów?

Glonojady zazwyczaj żywią się glonami, ale ich żywienie niestety nie jest takie proste. Mieszkające w akwariach zbrojniki i glonojady należy dokarmiać. Te ryby jedzą nie tylko rośliny, ale także żywią się owadami i ich larwami, dieta tej ryby powinna bazować na pokarmie roślinnym i białkowym. W sklepach dostępne są specjalne tabletki oraz płatki przeznaczone dla tych rybek, które możesz kupić tutaj: https://allezoo.com.pl/386-pokarm-dla-ryb-dennych.

Czy glonojad to zbrojnik?

Tak, glonojad to popularna nazwa dla ryb z rodzaju Hypostomus, które są częścią rodziny zbrojnikowatych. Są to tropikalne ryby słodkowodne, znane ze swojej skłonności do jedzenia glonów, stąd ich nazwa.

Jakie są rodzaje glonojadów?

W rodzinie zbrojnikowatych (Loricariidae), do której należą glonojady, jest wiele gatunków. Najbardziej znane to zbrojnik brunatny (Hypostomus plecostomus) i zbrojnik niebieski (Pterygoplichthys gibbiceps). Różnią się one wielkością, kolorystyką i wzorcami na skórze.

Jaki jest najmniejszy zbrojnik?

Jednym z najmniejszych zbrojników jest zbrojnik karłowaty (Otocinclus affinis), który dorasta tylko do około 4 cm długości. Jest popularny w akwarystyce ze względu na swoje małe rozmiary i skłonność do jedzenia glonów.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Bystrzyk neonowy, czyli Neon Innesa

Joanna Chabora

2 lata

Pielęgnica

Joanna Chabora

2 lata

Paletka, czyli dyskowiec

Joanna Chabora

2 lata

Danio perłowy, danio pręgowany

Joanna Chabora

3 lata

Pawie oczko, czyli gupik

Joanna Chabora

3 lata

3 komentarzy na temat “Glonojad, czyli zbrojnik pospolity”

 1. Ja mam w akwarium glonojady razem w welonkami. Dogadują się, choć na początku bałem się, że będę musiał zwrócić je do sklepu.

  (5/5)
 2. Glonojady pływają po moim akwarium już kilka lat. Ja osobiście bardzo polecam te rybki. Są dość łatwe w utrzymaniu.

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.