Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Pielęgnica

Pielęgnice to ryby pochodzące z Afryki i Ameryki. Należą one do agresywnych ryb. Ten gatunek wyróżnia się rybami o doskonałym wyglądzie i różnych rozmiarach. Ich długość może osiągać nawet pół metra. Można je zauważyć dzięki charakterystycznemu usposobieniu. Jednak mogą być wyjątkową ozdobą akwenu wodnego. Dowiedz się, jak je selekcjonować i hodować.

Pielęgnica – jaka temperatura wody?

Ryby akwariowe są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury wody. Nagła zmiana, o zaledwie kilka stopni, może spowodować poważny stres, a przedłużające się okresy wysokich lub niskich temperatur mogą być śmiertelne. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie monitorować temperaturę w akwarium i regulować ją w razie potrzeby. Dobry jakościowo termometr powinien być kluczowym wyposażeniem każdego hodowcy ryb. Zoptymalizowanie temperatury wody jest bardzo istotne, ponieważ jest to temperatura, w której większość ryb czuje się komfortowo i będzie się dobrze rozwijać. Ryby są stworzeniami zimnokrwistymi, więc temperatura ich wewnętrznego ciała jest taka sama jak wody, w której pływają. Jeśli woda jest zbyt zimna, ryby będą ospałe i mogą nawet przestać jeść. Jeśli woda jest zbyt ciepła, ryby staną się zestresowane i mogą zacząć dyszeć. Żadna z tych sytuacji nie jest komfortowa, dlatego ważne jest utrzymanie stałej temperatury wody w optymalnym zakresie.

Jeśli myślisz o założeniu akwarium z pielęgnicami, jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę. Niezbędny będzie filtr i deszczownia. Ważnym elementem wyposażenia jest również grzałka. Pielęgnice lubią wysoką temperaturę, nawet ponad 30 stopni. Nie ma możliwości, żeby woda, w warunkach domowych, miała taką temperaturę bez pomocy fachowych sprzętów. Odczyn jej powinien być pomiędzy kwaśnym a zasadowym. Woda powinna być wymieniania raz w tygodniu, a dokładnie ok. 1/4 całego akwarium.

Ryby z gatunku pielęgnicowatych są wszystkożerne. Żyjące na wolności zjadają małe ryby, rośliny bądź wodne bezkręgowce. W warunkach domowych pożywienie dla nich nie sprawia większych problemów. Ich najlepszym pokarmem są ochotki, dżdżownice i rureczniki. Lubią również zajadać się pokarmami mrożonymi, granulkami i płatkami, które znajdziecie w sklepie, np.: https://allezoo.com.pl/383-pokarm-dla-pielegnic. W ofercie sklepu Allezoo możecie również kupić pokarm w tabletkach. W ich asortymencie znajduje się również kompletny pokarm, w wygodnym opakowaniu, który jest bogaty w wysokiej jakości białka i inne składniki odżywcze, aby spełnić wymagania żywieniowe pielęgnic. Dodatkowo lubią przysmaki jak parzona sałata, zielony groszek czy szpinak siekany.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla pielęgnic

Pielęgnica – jakie akwarium?

Jeśli chodzi o wybór akwarium dla pielęgnic, rozmiar ma znaczenie. Te ryby są stosunkowo duże i aktywne, a więc potrzebują dużo miejsca do pływania. Pojedyncza ryba będzie potrzebowała akwarium, które ma między 200 a 400 litrów, a para pielęgnic będzie potrzebować akwarium o podwojonej liczbie litrów. Bardzo rzadko zdarza się, aby pielęgnice były trzymane w więcej niż parach, ponieważ są one zazwyczaj dość agresywne. Istnieją jednak mniejsze i mniej agresywne gatunki, które mogą być trzymane w większych grupach. Ostatecznie, właściwy rozmiar akwarium będzie zależał od rodzaju i liczby pielęgnic, które chcesz w nim hodować.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAkwaria proste

Należy również zapewnić pielęgnicom warunki w akwarium, podobne jak w naturalnym zbiorniku, czyli z dużą ilością roślin pływających. Będą one dawały rybom pół cień, jaki mają, żyjąc na wolności. Ten gatunek ryb jest wrażliwy na jony metali, które występują w wodzie. Aby uniknąć kłopotów, warto zakupić filtr osmozy, który niestety jest dość drogi. Na taki zakup decydują się raczej hodowcy profesjonalni. Uzdatniacz również będzie potrzebnym sprzętem. Warto uwzględnić te urządzenia, kompletując akwarium, ponieważ pielęgnice, kiedy zamieszkują wodę z dużą ilością jonów metali, chorują a czasem i umierają.

Jakie ryby z pielęgnicami?

Dorosłe osobniki z tego gatunku są dość agresywne. Co prawda najczęściej do ryb tego samego gatunku, ale zdarza się, że umieszczone w jednym akwarium z mniejszymi rybami, kończy się śmiercią gatunku mniejszego. Tylko niewielką część tych ryb można hodować w akwariach gatunkowych. Mają one bardzo silnie rozwiniętą cechę opieki nad potomstwem oraz wysoko rozwinięte zachowania społeczne. Pielęgnice bronią swojego terytorium, można nawet stwierdzić, że są zaborcze i mogą chcieć zrobić krzywdę każdej nowej rybie na ich terenie.

Pielęgnice to ryby, które chętnie są kupowane przez miłośników akwarystyki. Można pokusić się o stwierdzenie, że to jedne z najbarwniejszych i najbardziej urokliwych rybek. Gatunków tej ryby jest bardzo wiele, ponad 1600.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Bystrzyk neonowy, czyli Neon Innesa

Joanna Chabora

2 lata

Paletka, czyli dyskowiec

Joanna Chabora

2 lata

Danio perłowy, danio pręgowany

Joanna Chabora

3 lata

Pawie oczko, czyli gupik

Joanna Chabora

3 lata

2 komentarzy na temat “Pielęgnica”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.