Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Danio perłowy, danio pręgowany

Rybki należą do jednych z najbardziej popularnych zwierzątek w domu. Mają stosunkowo niskie wymagania, jednak w zależności od gatunku, preferencje będą się od siebie diametralnie różnić. Dzisiaj postaramy się rzucić nieco światła na tematykę danio, ponieważ ten gatunek nadal dla wielu pozostaje tajemnicą.

Warto zacząć od tego, że gatunek danio jest chętnie wybierany zwłaszcza przez początkujących miłośników akwarystyki. Do najważniejszych cech danio można zaliczyć to, że są niezwykle ruchliwe, towarzyskie, a przy tym atrakcyjne wizualnie. Chętnie spędzają czas nie tylko z przedstawicielami swojego gatunku, ale również wśród zupełnie innych członków wodnego środowiska. Większość gatunku danio ma bardzo niskie wymagania. O czym jeszcze należy wiedzieć?

 • dobra cena. Danio nie kosztują zbyt wiele – są więc świetnym wyborem na początek,
 • bezproblemowa hodowla. Danio są łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji – nie sprawią problemów nawet całkowicie zielonym w tematyce akwarystycznej.

Danio gatunki?

Jak widzisz, plusów jest wiele. Jakie z kolei można wyróżnić gatunki danio? W naturze można je spotkać głównie w wodach azjatyckich (może to stąd się wziął ich intrygujący wygląd?). Chętnie zadamawiają się w środowiskach dzikich, stąd ich popularna obecność w poniższych miejscach.

Licznie występują w stawach, sadzawkach, rzekach oraz jeziorach:

 • w Mjamnie – danio perłowy (inaczej perłowy: 2 – 2,5 cm), Chopry (2,5 – 3 cm) oraz szmaragdowy (1,5 – 2 cm),
 • w Sri Lance – danio pręgowany (4 – 5 cm), lamparci (4 – 5 cm) i największy spośród nich – malabarski (11 – 12 cm). .

W akwariach najczęściej można spotkać przedstawicieli odmian danio lamparcich oraz tęczowych. A jak na życie danio wpłynęły współczesne hodowle? Otóż wyselekcjonowały one jeszcze więcej odmian, które na szczęście są nadal mało wymagające w hodowli, a wyróżniają się przede wszystkim bardziej unikatowym wyglądem w porównaniu do „naturalnych” danio.

Do najbardziej popularnych kolorystycznie danio możemy zaliczyć:

 • danio niebieskie,
 • danio koralowe,
 • danio zielone,
 • danio tęczowe (mieszanka kolorów).

A czy wiedziałeś, że danio jest genetycznie bardzo zbliżony do człowieka? Ta rybka również potrafi zachorować na depresję (i wiele innych ludzkich chorób!). Aby nie zachorować, może właśnie dlatego jest tak bardzo towarzyska?

Danio – jaka temperatura wody?

Każda ryba posiada odmienne wymagania co do wody. W przypadku danio oscyluje ona w granicach 20-25°C. Akwarystom zaleca się, aby stale monitorowali temperaturę, ponieważ rybki te dosyć źle tolerują za niskie temperatury. Preferują wody o odczynie obojętnym, którą należy dosyć często wymieniać, bo w granicach co 10-15 dni. Preferują towarzystwo nie tylko innych rybek, ale i wszelkich roślin i podwodnych rozmaitości, które służą za kryjówki. Są one niezbędne do utrzymania danio w dobrej kondycji i samopoczuciu.

Kolor oraz rodzaj podłoża nie ma z kolei dla nich wielkiego znaczenia – akwarysta może nawet zastosować ciemny żwirek, ponieważ dzięki temu rybki będą bardziej wyeksponowane. Dla tych rybek temperatura wody powinna być jednolita, jednak drobne różnice z rzędu 2-3°C w żadnym wypadku nie szkodzą rybkom, a dobrze odzwierciedlą naturalne środowisko danio.

Czy danio są żyworodne?

Nie, w żadnym wypadku! Danio nie są żyworodne, tylko jajorodne. Na czym polegają różnice? Oviparia (czyli inaczej jajorodność) to najbardziej rozpowszechniona forma rozrodu wśród zwierząt (w tym rybek!). Polega na rozwoju zarodkowym w jaju poza organizmem samicy.

Jaki pokarm dla rybek danio?

Jajo samo w sobie zawiera wiele substancji odżywczych, jednak aby i one działały pozytywnie na zarodek, to warto zadbać o prawidłową dietę nie tylko samicy, ale i samca. Dobra wiadomość jest taka, że danio przyjmują różnorodny pokarm: najlepiej jest je karmić płatkami bądź drobnymi granulatami, od czasu do czasu wzbogacając posiłki o dietę roślinną. Ta ostatnia zapewni rybkom dodatkową porcję witamin i mikroelementów. Dobrze dobrany pokarm zadba o zdrowy wygląd i piękno danio! Do pokarmów żywych można zaliczyć:

 • dafnie,
 • artemię (słonaczki),
 • wodzień.

Pokarm może występować w różnorodnej formie: może być zarówno świeży (żywy), jak i mrożony. Podobnie jak i w przypadku innych gatunków, najlepiej jest je karmić niewielkimi porcjami, ale częściej. Raz na jakiś czas możesz im zafundować jednodniowy „post”. Jeśli nagle pojawi się narybek, to możesz go karmić specjalną karmą w żelu.

Zadbaj o zdrowie danio, a odwdzięczą się swoją obecnością oraz pięknym wyglądem! Po karmieniu pamiętaj jedynie o zakryciu akwarium, ponieważ te ruchliwe rybki mogą łatwo wyskoczyć z pojemnika!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Danio perłowy, danio pręgowany”

 1. Dzięki wam wiem już, czy danio są żyworodne. Jestem amatorem, a potrzebne mi to było do prowadzenia hodowli w domu

  (5/5)
 2. Mam w domu dużo rybek z gatunku Danio. Jaka temperatura wody? Zapytał mnie kolega – pokazałem mu ten wpis 🙂

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.