Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Paletka, czyli dyskowiec

Paletka to gatunek ryby z południowej Ameryki należąca do rodziny pielęgnic. Ich nazwa związana jest, z tym że mają bardzo mocno spłaszczone ciało. Wyglądem przypominają dysk. Płetwa na grzbiecie i przy odbycie jest stosunkowo długa. Paletka jest wyjątkowo uroczą rybą akwariową. Postaramy się przybliżyć jej potrzeby, wymagania, jak się rozmnaża oraz czym żywi.

Dyskowce – wymagania

Przed decyzją o zakupie ryb, należy w odpowiedni sposób, przygotować im miejsce w akwarium. Paletki osiągają wielkość nawet do 20 cm. Jeśli zdecydujemy się na jedną parę tych rybek, zbiornik powinno wypełnić 200 litrów wody. Najlepiej, aby ryby miały stworzone najbardziej zbliżone warunki do tych, w których żyją naturalnie. W akwarium należy utworzyć dwie strefy. Pierwsza z nich powinna być z tyłu bądź po bokach a w niej korzenie i bogata roślinność, ponieważ dyskowce uwielbiają się w niej chować. Druga strefa, znajdująca się z przodu, albo pośrodku powinna być miejscem wolnym, przeznaczonym do pływania. W naturalnym środowisku dyskowce żyją w półmroku i nie lubi zbyt dużego światła. Urządzając akwarium, warto uwzględnić ten parametr. Decydując o wyborze filtra do akwarium, trzeba wybrać taki, którego strumień przepływu wody będzie mniejszy. Grzałka z termostatem również jest istotnym elementem wyposażenia. Jeśli będzie miała regulację temperatury, to wprost idealnie. Paletki lubią temperaturę wody w granicy między 26 a 30 stopni. Woda w akwarium powinna być dość miękka.

Dyskowce – hodowla

Dyskowce są rybami dość kłopotliwymi dlatego, jeśli zaczynasz swoją hodowlę, to z nimi zaczekaj na późniejszy czas. Najczęstszym błędem, który popełniają początkujący hodowcy, jest trzymanie paletek w zbyt małym akwarium. Są to ryby bardzo żarłoczne, czego skutkiem jest zostawianie przemiany materii w sporej ilości. Następstwem tego jest szybkie zanieczyszczenie akwarium. Jeśli chcesz mieć dużo rybek w małym akwarium, musisz liczyć się z tym, że nawet częsta wymiana wody, może nie być wystarczająca. W akwarium należy zapewnić wodę przegotowaną, niestety prosto z kranu nie jest odpowiednia dla paletek.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPH wody w akwarium

Dyskowce – rozmnażanie

W tym gatunku ryb nie ma widocznych różnic między samcem i samicą. Jedynie podczas tarła, samiec ma cieńsze i krótsze pokładełko. Bardziej zaawansowani hodowcy są w stanie rozróżnić samca po wyglądzie głowy – ma on pełniejsze wargi i opadające czoło. Aby proces rozmnażania przebiegł sprawnie, należy kupić ok. 6-8 sztuk młodych rybek i zaczekać, z nadzieją, że znajdzie się wśród nich para. Hodowca rybek nie musi ingerować w ich rozród – radzą sobie same. Należy im jedynie przygotować odpowiednie akwarium, ponieważ małe rybki, w niedługim czasie, zamieniają się w dorosłe osobniki. Trzeba też mieć przygotowany osobny zbiornik tarłowy. Warto wiedzieć, że ryby lubią zjadać swoje jaja. Nie należy się spieszyć z oddzielaniem samca od samicy. Muszą mieć czas na pokazanie się jako rodzice. Po kilku tarłach najczęściej przestają już zjadać swoje jaja i nie ma problemu. Można również zastosować sztuczną siatkę, w celu ochrony młodych. Musi ona mieć na tyle duże dziurki, aby rybki mogły wypłynąć. Może się zdarzyć tak, że dorosłe osobniki przestaną się interesować wtedy jajami. Kolejnym sposobem na uniemożliwienie rybom zjadanie jaj, jest użycie szklanej ściany bądź siatki, oddzielającej je od innych par. Wodę należy wymieniać w akwarium dość często, aby zawsze była czysta. Światło w akwarium należy przyciemnić i nie dokładać rybom innych, niepotrzebnych bodźców podczas tarła.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla dużych ryb

Jakie ryby z paletkami?

Nie zaleca się hodowania innych ryb z paletkami, mimo że są to łagodne ryby. Spowodowane jest to tym, że inne gatunki mogą być zarażone chorobami. Dodatkowo paletki najlepiej rozwijają się w swoim towarzystwie. Lubią być w grupie, dlatego warto przy zakupie od razu zgromadzić kilka osobników. Mogą się polubić z rybkami o nazwie kirysy. Większe odmiany będą dla nich zagrożeniem, a mniejsze zwyczajnie zostaną zjedzone.

Jaki pokarm dla paletki?

Paletki mogą jeść zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. Dieta powinna być zbilansowana, ponieważ ryby te mogą mieć problemy z trawieniem. Zaleca się podawania pokarmu żywego, jednak w przewadze powinien to być pokarm suchy, który jest dostępny w jednym z renomowanych sklepów, np. https://allezoo.com.pl/123-pokarm-dla-duzych-ryb. Allezoo to sklep zoologiczny oferujący pokarm dla ryb w rozmaitym wyborze. Są hodowcy, którzy twierdzą, że podając żywy pokarm, można nabawić paletki chorób. Można podawać im: pokarm mrożony, lane kluski, albo zmielone/start serca końskie bądź wołowe.

Paletki, zwane dyskowcami, to ryby o bardzo bujnej kolorystyce, przyciągające uwagę. Trafnym stwierdzeniem jest, że są główną ozdobą akwarium. Warto pamiętać, że mają one spore wymagania. Ta odmiana cieszy się dużym zainteresowaniem wśród akwarystów. Każdy patrzy na nie z dumą i cieszy się z ich okazałości!

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiTermometry i termostaty

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Bystrzyk neonowy, czyli Neon Innesa

Joanna Chabora

2 lata

Pielęgnica

Joanna Chabora

2 lata

Danio perłowy, danio pręgowany

Joanna Chabora

3 lata

Pawie oczko, czyli gupik

Joanna Chabora

3 lata

2 komentarzy na temat “Paletka, czyli dyskowiec”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.