Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić glonojada?

Można by stwierdzić, że glonojady to ryby, które jak sama nazwa wskazuje, żywią się wyłącznie glonami. Czy na pewno? Istnieje wiele odmian glonojadów, a każdy rodzaj różni się od siebie barwą, kształtem, wielkością i przede wszystkim potrzebami. Choć zamieszkują głównie wody Ameryki Południowej, znane są na całym świecie i są stałymi bywalcami akwariów. Czym karmić glonojada? Dowiesz się tego z treści wpisu.

Jak karmić glonojada?

Choć nie wszystkie glonojady są roślinożerne, tak większość z nich żywi się głównie roślinami, dlatego też nie może zabraknąć ich w akwarium. Ryby te nie żywią się wyłącznie glonami. Oprócz roślin w sklepach zoologicznych można kupić dla nich specjalny pokarm w postaci krążków. Mają one zbilansowany skład, a ryby chętnie je jedzą. Pokarm kupić można także w formie granulatu, który opada na dno akwarium i stwarza glonojadom warunki podobne do tych naturalnych. Pokarm zawiera zazwyczaj duże ilości spiruliny, która jest bogata w białko, magnez oraz w szereg witamin. Co dla niektórych osób może być zaskakujące, glonojady można karmić warzywami. Najczęstszym warzywem, którym są one karmione, jest ogórek. Wystarczy go dokładnie umyć, rozciąć go wzdłuż, obciążyć i wrzucić do akwarium, aby opadł na dno. Glonojady nie są jednak wyłącznie roślinożerne. Jednym z gatunków, które w swojej diecie musi mieć mięso, jest hypancistrus furunculu. Tego gatunku ryby można karmić larwami, które również zakupić można w sklepach zoologicznych.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla ryb dennych

Początkujący akwarysta planujący kupno glonojada, przed jego zakupem powinien zapoznać się z jego potrzebami. Te zależą od gatunku, do jakiego będzie należała ryba. Każdy gatunek ma inne potrzeby, zwłaszcza żywieniowe. Informacji zaczerpnąć można w internecie lub w sklepie, w którym będziemy kupować glonojada. Na miejscu można dokupić od razu wszystkie potrzebne akcesoria, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ryby. To przecież nie tylko pokarm, ale także akwarium i jego całe wyposażenie. Glonojady to nieduże rybki. Nie mają też wielkich wymagań, dlatego też tak dużo akwarystów ma je w swoich akwariach.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Czym karmić glonojady?

Przy zakupie pokarmu dla glonojadów, należy zwrócić dużą uwagę na jego skład. Co więcej, duże znaczenie odgrywa także źródło, z którego kupujemy pokarm. Sprawdzonym i bezpiecznym źródłem są oczywiście sklepy zoologiczne. Co więcej, pracują w nich osoby, które doskonale znają się na pokarmie dla ryb. Mają obszerną wiedzę o wielu gatunkach glonojadów, której początkujący akwaryści mają prawo nie posiadać. Najczęściej kupowanym pożywieniem jest pokarm w postaci granulek i tabletek, które po wrzuceniu do akwarium, opadają na dno. Co więcej, są pełne składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju glonojadów. Wbrew pozorom, glonojady nie żywią się wyłącznie glonami. Po glony sięgają głównie małe osobniki. Dorosłe ryby mają inne zapotrzebowanie. Oprócz karm dostępnych w sklepach zoologicznych żywią się także warzywami. Jeśli kiedykolwiek widziałeś ogórka, dynię czy cukinię w akwarium, teraz już wiesz, że nie znalazły się tam przypadkowo!

Czy glonojad je karmę dla ryb?


Tak, glonojady mogą jeść karmę dla ryb. Wiele gatunków glonojadów akceptuje i odżywia się zarówno karmą w postaci granulek, płatków czy tabletek przeznaczonych dla ryb, jak również glonami i detrytusem, które znajdują się w akwarium. Warto zapewnić im różnorodne źródła pożywienia, aby zaspokoić ich naturalne potrzeby żywieniowe.

Jak podać ogórka Glonojadowi?

Aby podać ogórek glonojadowi, najlepiej jest go pokroić na małe kawałki lub plasterki. Można umieścić je bezpośrednio w akwarium lub użyć specjalnego przyczepu do karmienia, który umożliwi glonojadom łatwe dostęp do pokarmu. Upewnij się, że ogórek jest świeży i niezanieczyszczony, a resztki po niezjedzeniu należy usunąć z akwarium, aby utrzymać czystość wody. Glonojady będą cieszyć się z ogórka jako uzupełnienia swojej diety.

Czy glonojad może jeść marchewkę?

Tak, glonojady mogą jeść marchewkę. Możesz pokroić marchewkę na małe kawałki i podać ją glonojadom. Pamiętaj, żeby używać świeżej marchewki i usuwać niezjedzone resztki, aby utrzymać czystość w akwarium. Marchewka może stanowić urozmaicenie w diecie glonojadów.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

12 miesięcy

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

Pyszczaki – ryby

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czym karmić glonojada?”

  1. Świetny artykuł, bardzo pomocny! Chyba każdy początkujący akwarysta ma u siebie glonojada 🙂

    (5/5)
  2. Jak byłam mała, to zawsze mieliśmy wielkie akwarium, a w nim dużo rybek, w tym 2 glonojady. Miło wspominam te rybki, więc chyba czas zakupić nowe akwarium dla moich dzieci!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.