Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kirys – ryba

Choć kiryski pochodzą z Ameryki Południowej, lub jak hoplosternum punctatum z Ameryki Centralnej, to jednak można znaleźć je także w wielu domowych akwariach. Kiryski chętnie zamieszkują słodkowodne akwaria, zdobiąc swoimi sumiastymi wąsami niejedno wnętrze. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zadbać o kirysa i o właściwe warunki do jego wzrostu.

Co jedzą kiryski?

Kiryski, bo tak wielu hodowców nazywa te piękne ryby, są wszystkożerne. Z powodzeniem możemy podawać im mrożony pokarm, np. szpinak, jak również suchy pokarm dla ryb dennych. Z pewnością kiryski rozsmakują się w pożywieniu pochodzącym od zwierząt lub w roślinnych smakołykach. Zaleca się, by karmić je w małych odstępach czasowych, kilka razy dziennie, ale dawkując niewielką ilość pokarmu.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla ryb dennych

Kiryski – jaka temperatura wody?

Aby kirysy dobrze żyły w optymalnych warunkach, zadbajmy o stałą temperaturę zbiornika. Najlepiej, jeśli będzie wynosiła około 23-26 stopni Celsjusza. Niektóre odmiany lepiej czują się w nieco cieplejszej wodzie, więc zanim zdecydujemy się na uzupełnienie akwarium o kolejnego kiryska, sprawdźmy, czy obecne warunki zbiornika będą dla niego odpowiednie. Zadbajmy o twardość w granicach 2–12 °n, pH powinno wynosić 6,0. Jak widzimy, nawet początkujący akwarysta może z powodzeniem stworzyć dla kirysów optymalne warunki.

Jaki pokarm dla kirysków?

Wspominaliśmy już o przysmakach, które z pewnością zainteresują kirysy i sprawią, że będą zdrowo rosły. Warto jednak pamiętać także, że są to ryby, które najchętniej żerują przy dnie. Dlatego często inne ryby, bardziej aktywne i sprytne, np. bojowniki, mogą podkradać im pokarm, który zaaplikowaliśmy tuż pod powierzchnią wody. Wielu właścicieli wybiera specjalny i dostosowany pokarm, jak ten: https://AlleZoo.com.pl/386-pokarm-dla-ryb-dennych, który znajdziesz w naszym sklepie, który zapobiega wychudnięciu kirysów i sprawia, że łatwo im znaleźć pokarm. Często są to produkty w formie wygodnych tabletek. Tak zbilansowane i wieloskładnikowe rozwiązania dostarczą rybom dennym odpowiedni zestaw witamin i mikroelementów, które wzmocnią ich odporność, będą stymulować ich wzrost.

Jaki piasek dla kirysków?

Wielu hodowców kirysów zastanawia się, jakie podłoże wybrać. Jak już mówiliśmy, są to ryby denne, które chętnie zanurzają się w piasku. Dlatego podłoże nie może zawierać ostrych kamieni czy często wykorzystywanego w akwarium ozdobnego żwiru. Aby zadbać o ich bezpieczne eksplorowanie dna, warto stosować gruboziarnisty piasek w ciemnym kolorze. Do tego najlepiej umieścić w zbiorniku dużo roślin, w których kiryski będą mogły się schronić. Warto także włożyć do zbiornika korzenie i kamienie, za którymi również skryją się te ryby słodkowodne.

Ile kirysków w akwarium?

Kirys to ryba o łagodnym usposobieniu, która często ignoruje inne gatunki. Najlepiej czują się w otoczeniu tego samego gatunku. Nie przesadzajmy także z ich ilością. W zbiorniku o średniej wielkości najlepiej umieścić około 6-8 kirysków. Skoro mowa o zbiorniku, pamiętajmy, żeby ścianka akwarium mierzyła co najmniej 80 cm i aby sam zbiornik wynosił co najmniej 50l. Oczywiście rozmiar powinniśmy dostosować także do wielkości kirysków. Często hodowcy wybierają także ryby z jednego sklepu, nie łącząc ich z osobnikami pochodzącymi z innej hodowli, by zapewnić spokojną egzystencję tych słodkowodnych ryb.

Kirysy to jedne z najczęściej spotykanych w akwariach ryb słodkowodnych. Ich popularność łączy się przede wszystkim z prostą hodowlą, której może podjąć się nawet laik w dziale akwarystyki. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis dostarczył Ci niezbędnej wiedzy o kiryskach.

Jakie akwarium dla kirysków?

Kiryski potrzebują odpowiednio dużego akwarium z kryjówkami i miękkim podłożem. Woda powinna mieć temperaturę 24-26°C i pH od 6,5 do 7,5. Ważne jest stosowanie filtra i regularne czyszczenie akwarium.

Czy kiryski są agresywne?

Nie, kiryski zazwyczaj nie są agresywne. Są to spokojne ryby, które często żyją w grupach. Kiryski są znane z tego, że są towarzyskie i dobrze się dogadują z innymi rybami. Jednak należy pamiętać, że każdy osobnik może mieć indywidualne temperamenty, dlatego zawsze istnieje możliwość wystąpienia agresji między rybami.

Czy kiryski czyszczą dno?

Tak, kiryski są znane jako ryby dnożerne i mają naturalną skłonność do czyszczenia dna akwarium. Mają charakterystyczne wąsy, zwane wąsikami, które używają do przeszukiwania dna w poszukiwaniu pokarmu i resztek. Kiryski mogą pomóc utrzymać czystość dna, zjadając resztki jedzenia i martwe rośliny.

Czy kiryski jedzą glony?

Tak, kiryski mogą być pomocne w kontrolowaniu pewnych rodzajów glonów w akwarium. Kiryski zazwyczaj żerują na glonach rosnących na powierzchni substratu lub elementów dekoracyjnych. Mogą konsumować niektóre rodzaje glonów, takie jak glony nitkowate lub glony kurzawki.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Pyszczaki – ryby

Joanna Chabora

2 lata

0 komentarzy na temat “Kirys – ryba”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.