Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić ślimaki?

Coraz częściej w domowych pieleszach możemy zauważyć ślimaka. Wciąż jest to dla współczesnych miłośników tych mięczaków niezwykłe zdanie, gdyż niewiele istnieje informacji, które szczegółowo omawiałyby m.in. żywienie ślimaków. Dlatego dziś postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy życia tych niekoniecznie niewielkich stworzeń, by pomóc ich miłośnikom zadbać o swoich muszlastych przyjaciół.

Czym karmić ślimaka?

Oczywiście uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na postawione przez nas pytanie jest niezmiernie trudne. Ślimak ślimakowi nierówny. Jest to niezwykle szeroka grupa mięczaków, jedna z najbardziej zróżnicowanych, która różni się zarówno trybem życia, sposobem odżywiania, jak i rozmiarem. My kojarzymy je przede wszystkim z winniczkami czy bezmuszlowym pomrówem błękitnym. Jednak tak naprawdę w samej Polsce znajdziemy ponad 100 000 gatunków tego stworzenia. Najczęściej miłośnicy akwarystyki umieszczają w swoich zbiornikach te poczciwe mięczaki. Okazuje się bowiem, że mogą mieć pozytywny wpływ na ekosystem akwarium. Jakie zalety przynosi hodowla ślimaków?

 • Usuwają glony z dekoracji czy akwariowych roślin,
 • w tarliskach oczyszczają wodę oraz zjadają zepsute jaja bez szkodzenia ikrze,
 • chętnie zjadają pozostałości po pożywieniu czy rozkładającą się organiczną materię.

Dzięki temu śmiało możemy nazywać ich czyścicielami akwarium. Nie obawiaj się, że ślimaki zjedzą Twoje starannie wypielęgnowane roślinki. Zazwyczaj nasi sprzątacze w muszlach nie jedzą zdrowych roślin. Smakuje im jedynie błotniarka stawowa, którą lepiej w porę usunąć ze zbiornika, jeśli planujemy umieścić w nim ślimaki.

Warto wspomnieć, że często w domowych hodowlach możemy również spostrzec nie tylko małe gatunki ślimaka, które ochoczo oczyszczają nasze akwarium, ale także afrykańskiego kuzyna naszych brzuchonogich przyjaciół – ślimaka afrykańskiego. Jest to gatunek, który zdecydowanie wyróżnia się pokaźnymi rozmiarami. Co ciekawe, został on umieszczony na liście 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie przez swą żarłoczność, która potrafi obrócić w pył niejedno pole. Mimo tego wciąż wielu hodowców i miłośników akwarystyki decyduje się na ich hodowlę.

Skoro już wiemy co nieco o tych interesujących zwierzętach, warto teraz omówić jadłospis domowego ślimaka.

Przede wszystkim należy zadbać o urozmaiconą dietę. Jak już wspominaliśmy – ślimaki chętnie zjadają glony, jak i resztki z akwarium. Jednak nie powinny one stanowić jedynego źródła pokarmu ślimaków. Warto poznać specyfikę ślimaka, którego posiadamy. Niektóre z nich są roślinożerne, niektóre żywią się padliną i szczątkami, jeszcze inne to drapieżniki. Poniżej przedstawiamy produkty, które z pewnością będą stanowiły doskonałe ślimacze menu.

Warzywa doskonałe dla ślimaka:

 • marchew,
 • ziemniaki,
 • ogórek,
 • cukinia,
 • pomidor,
 • papryka,
 • bób.

Owoce:

 • gruszka,
 • mango,
 • melon,
 • banan
 • jabłko
 • arbuz,
 • awokado.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiWitaminy i suplementy

Możemy również do terrarium wrzucić produkty zbożowe: namoczone pieczywo, otręby pszenne czy owsiane płatki, nie pogardzą również nasionami i pestkami np. słonecznika.

Wiele ślimaków chętnie zje również pokarm bogaty w białko, np. ugotowane jajka, suszone krewetki czy rozwielitki, a także pokarm dla ryb.

Nie zapomnijmy, że należy zadbać również o doskonałą kondycję muszli ślimaka. Warto podawać sepię, która pomoże suplementować wapń naszemu małemu domownikowi.

Na koniec jeszcze wspomnijmy o tym, czego nie należy podawać ślimakom. Niewskazane jest karmienie ich szczawiem, szpinakiem, brokułami, pietruszką (można podać samą natkę), cytrusami, rzodkiewką oraz sałatą.

Ślimaki to piękne stworzenia, które wciąż osnute są tajemnicą. Warto zgłębiać ich tajemnice, dbać o ich rozwój, by przez wiele lat cieszyć się ich towarzystwem.

Czego nie mogą jeść ślimaki?

Nie mogą jeść roślin trujących: cyklamen, azalia, lilak, oleander, rododendron i wiele innych. Nie mogą też jeść roślin o twardych liściach: rozmaryn, laurowiśnia czy ostrożeń. Nie podawaj też roślin z chropowatą powierzchnią: róża i agawa

Jak często karmić ślimaki?

Ślimaki powinny mieć stale dostęp do pokarmu. Dlatego najlepiej karmić je codziennie, zapewniając im świeże liście roślin, warzywa lub specjalistyczną karmę dla ślimaków.

Czy ślimaki mogą jeść pomidory?

Tak, ślimaki mogą jeść pomidory. Pomidory są dla nich jednym z potencjalnych pokarmów roślinnych. Ślimaki mogą żerować na owocach pomidorów, zwłaszcza jeśli są zbyt dojrzałe lub uszkodzone. Jednak należy pamiętać, że preferencje pokarmowe mogą się różnić w zależności od gatunku ślimaka. Niektóre ślimaki mogą być bardziej zainteresowane liśćmi pomidorów niż samymi owocami.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

Pyszczaki – ryby

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czym karmić ślimaki?”

 1. Uwielbiam winniczki! Sama hoduje dwa i dzięki nim moja skóra jest gładka i wygładzona, wiem, ze dla niektórych to szok, ale śluz ślimaka ma dobroczynne działanie dla skóry i polecam to każdemu! A wpis super napisany

  (5/5)
 2. Ślimaki są moją zmorą, jako ogrodnika, tak samo nagie, jak i te ze skorupami potrafią wyrządzić wiele szkód!

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.