Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Gurami mozaikowy

Gurami mozaikowy to popularna słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w 1933r. Pochodzi z Półwyspu Malajskiego oraz Wielkich Wysp Sundajskich, zamieszkując również wody Borneo, czy Indii. Zasięgiem naturalnym sięgała także Tajlandii.

Gurami mozaikowy występowanie

Gurami mozaikowy osiąga długość 11-12 cm. Samiec odróżnia się przede wszystkim bardziej kontrastowym ubarwieniem ciała (szczególnie w czasie rozpłodu) oraz większą płetwą ogonową. Partner ma zazwyczaj także większą i bardziej rozłożystą płetwę grzbietową od samicy. Co ciekawe, płetwy brzuszne gurami zostały zmienione w długie i cienkie wąsiki, które u zwierzęcia pełnią rolę języka – odpowiadają za zmysł smaku ryby.

W akwarystyce słodkowodnej wyróżniamy wiele odmian kolorystycznych tego gatunku. Rybkę najczęściej można spotkać w kolorze srebrzysto-niebieskim lub perłowym. Wzdłuż ciała przebiega charakterystyczna, czarna pręga, a całe ciało pokryte jest cętkami.

Gurami mozaikowy hodowla

Średnia długość życia górami to aż 5 lat, choć w niewoli mogą przeżyć nawet 7! O ile nie zapomnisz o nałożeniu przykrywy od akwarium – w innym wypadku gurami może zdecydować się na dezercję, jak inne rybki labiryntowe.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiGranulat i pałeczki dla rybek

Jest rybką właściwie wszystkożerną. Chętnie żywi się suchym, mrożonym i żywym pokarmem, np. larwami komarów, rozwielitkami czy rurecznikami. Można je karmić pokarmem suchym w postaci płatków czy granulatu.

Gurami mozaikowy wymagania

Gurami mozaikowy wymaga stosunkowo dużego zbiornika. Absolutnym minimum jest akwarium 60-70 litrowy, choć najlepiej, aby był to zbiornik ok. 100 l na parę gurami. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony roślinkami, tutaj przede wszystkim pływającymi (np. pistia rozetkowa), ponieważ gurami mozaikowy uwielbia się ukrywać! Jest spokojną, towarzyską, ale płochliwą rybką. Wymaga stałej temperatury w okolicach 25-30°C oraz wody o pH bliskim 7, a w przypadku chłodniejszej wody rybka staje się powolna i traci apetyt. Ważne, aby dobrze filtrować wodę w akwarium i regularnie ją wymieniać, najlepiej raz w tygodniu. Wybierz ciemny żwirek na dno akwarium, a Twoje gurami będą wyglądały w zbiorniku jeszcze lepiej!

Gurami mozaikowy rozmnażanie

Zbiornik rozpłodowy powinien mieć podwyższoną temperaturę do 30-33°C. Samiec na powierzchni wody buduje gniazdo (podobnie jak bojownik syjamski), do którego partnerka składa średnio 300-500 jaj. Po dobie wylęgają się z nich larwy, nad którymi opiekę sprawuje samiec. Po tym jak narybek wyjdzie z gniazda i zacznie swobodnie pływać, młode należy odseparować od dorosłych osobników (w tym także ojca). Narybek można karmić planktonem, drobno startym pokarmem suchym lub wymoczkami. Woda w zbiorniku powinna być dobrze napowietrzana.

Gurami mozaikowy z jakimi rybami?

Zastanawiasz się, z jakimi rybkami gurami mozaikowy będzie czuł się najlepiej, a jakie mogą być dla niego agresywne? Pomożemy!

Gurami mozaikowy doskonale sprawdzi się w akwarium z takimi rybkami, jak:

 • bocja wspaniała,
 • kirysek panda,
 • bocja
 • piskorek,
 • neonek,
 • kosiarka.

Gurami mozaikowy na pewno nie sprawdzi się w akwarium z:

 • pielęgnicami,
 • skalarami.

A Ty, czego nie wiedziałeś o hodowli gurami mozaikowych? Może wiesz coś, o czym my nie wiemy? Koniecznie napisz do nas!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

7 komentarzy na temat “Gurami mozaikowy”

 1. Jaka śmieszna nazwa! Nie słyszałam wcześniej o tych rybkach. Czy one pływają tylko po górze akwarium?

  (5/5)
 2. Czy na zdjęciu znajduje sie na pewno gurami mozajkowy ? Odnosze wrażenie ze bardziej marmurkowy lub tygrysi jak niekiedy sie słyszy pozdrawiam serdecznie

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.