Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak założyć akwarium morskie?

Akwarium morskie nie tylko cieszy nasze oczy każdego dnia, ale również przynosi ogromną radość z opiekowania się wodnymi zwierzętami. Panuje opinia, że tylko osoby doświadczone oraz posiadające duże możliwości finansowe mogą sobie na nie pozwolić, a jest to ogromny mit. Osoby początkujące również sobie poradzą, jednak będzie to wymagało dokładnego zapoznania się z tematem. Przejdziemy przez to razem! Z naszego artykułu dowiesz się, jak złożyć swoje pierwsze akwarium morskie.

Jakie akwarium morskie na początek?

Niestety w porównaniu do akwarium słodkowodnego – środowisko słone jest znacznie trudniejsze do utrzymania. Zwykle jest ono zarezerwowane dla osób o wiele bardziej wprawionych, jednak czasem warto zaryzykować. Przede wszystkim potrzebujesz podstaw wiedzy akwarystycznej i budżet przygotowany na niezbędne urządzenia i akcesoria. Zachodzące w słonej wodzie procesy są niestety mniej intuicyjne i należy poświęcić więcej czasu na ich dokładne zrozumienie.

Najpierw powinieneś wybrać skład gatunkowy, jaki chcesz hodować w swoim domu. To on będzie dyktować, jakie warunki będą najlepsze i jak wyposażyć całe akwarium. Zanim jednak wpuścisz jakiekolwiek organizmy do środka – musisz poczekać, aż ustabilizuje się równowaga biologiczna. Trwa to mniej więcej 4-6 tygodni od momentu nalania wody do akwarium i uruchomienia zamontowanego sprzętu. Wszystkie żywe organizmy wprowadza się powoli, po ich dojrzeniu.

Najbardziej popularnym zbiornikiem jest ten, który nazywa się fish only. Wówczas trzymane są w nim jedynie ryby, a więc oszczędzasz sobie wielu zmartwień. Obsadę wybierasz na podstawie wielkości zbiornika, swoich preferencji, ale przede wszystkim relacji, jakie mają ze sobą różne gatunki ryb, aby nie atakowały i nie przeszkadzały sobie nawzajem.

Drugą opcją jest akwarium z koralowcami miękkimi i rogowymi, które są idealnie na początek. Dlaczego? Nie tylko nie wymagają dużego litrażu, ale dodatkowo możesz wykorzystać akwarium w gotowym zestawie, które nie będzie od Ciebie wymagało inwestowania w dodatkowe elementy oraz kosztowny sprzęt. Tego typu koralowce, pozbawione szkieletu wapiennego, są prostsze w hodowli, ponieważ nie wymagają wyjątkowo czystej wody, silnego światła, cyrkulacji oraz filtracji.

Najbardziej wytrzymałe koralowce miękkie to te z rodzaju Sarcophyton, które będą zdecydowanie bardziej odporne na ewentualne błędy. Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na estetyce, to o wiele okazalsze i piękniejsze są korale z rodzaju Dendronephthya, ponieważ mają bardzo dużo wielobarwnych odmian. Znacznie trudniejsze są Zoanyhusa i Ricordee, więc będą idealne dla fanów wyzwań. Jeśli bardzo zależy Ci na urozmaiceniu to możesz dodać jedynie krewetki lub maksymalnie dwie małe rybki.

Ostatnią opcją dla osoby początkującej są jeszcze koralowce twarde, których utrzymanie już jest niemałym wyzwaniem, ponieważ mają o wiele większe wymagania. Dzielą się na dwa rodzaje:

 • Drobnopolipowate koralowce twarde – te korale są w skrócie określane jako SPS, a czasem nawet nazywane patyczakami. Są niezwykle piękne i to je możesz najczęściej spotkać na niesamowitych zdjęciach i filmikach raf koralowych. Dzięki temu, że ich polipy są niewielkie, każdy koralowiec jest osobną kolonią wielu organizmów żywych. W ich hodowli woda musi być bardzo czysta i wymaga zastosowania odpieniacza oraz wysokiej jakości filtrów.
 • Wielkopolipowate koralowce twarde – inaczej LPS, a jak sama nazwa wskazuje, ich polipy są już o wiele lepiej widoczne. Byłbyś w stanie je dostrzec nawet z daleka. Są bardziej wrażliwe na wszelkie wahania parametrów wody i oświetlenia w akwarium. Musisz zwrócić uwagę na odpowiednią cyrkulację, aby nie szarpała długich polipów tych korali.

Ile kosztuje akwarium morskie?

Niestety, odpowiedź, jak zawsze, brzmi – zależy. Ponieważ dobieramy je do posiadanej przez nas wolnej przestrzeni, czasu, który możemy poświęcić naszemu akwarium oraz estetycznych preferencji. Jeśli jesteś już ukierunkowany na posiadanie konkretnych gatunków – one także mogą wymagać dodatkowych sprzętów, które będą się wiązały z kolejnymi kosztami.

 • Mniejsze akwaria – ich cena zaczyna się od niecałego tysiąca złotych
 • Duże akwaria – zaczynają się średnio od kilku tysięcy złotych

Możesz zdecydować się na gotowe zestawy, które zawierają praktycznie całe wyposażenie, takie jak pokrywa lub oświetlenie. Najbardziej podstawowe i najmniejsze zestawy, które zawierają niezbędne przedmioty, kosztują średnio od 2 tysięcy złotych do 2,5 tysiąca. Jeśli wolisz postawić na coś o wiele bardziej zaawansowanego i bogato wyposażonego, to musisz liczyć się z kosztem sięgającym 6 tysięcy złotych lub znacznie więcej.

Ceny produktów oraz szacowane koszty całego akwarium nie maleją, nawet jeśli chcesz przygotować wszystko samodzielnie, ponieważ dalej jest to suma kilku tysięcy złotych. Ostateczny wydatek jest zawsze uzależniony od ilości akcesoriów i ich klasy, ponieważ w większości przypadków lepsza jakość zawsze idzie w parze z o wiele większą ceną.

Co potrzeba do akwarium morskiego?

Oczywiście na pierwszy ogień zawsze idzie kupno akwarium, które powinno mieć maksymalnie dużą powierzchnię dna i nie być zbyt wysokie, aby miało dostęp do dużej ilości światła i żeby mogło dotrzeć do najniższych partii. Pojemność i wymiary dobieraj pod preferencje organizmów, jakie chcesz w nim hodować.

Powinno być usytuowane w miejscu bezpiecznym, mało uczęszczanym i w oddaleniu od okna, abyś nie doświadczał problemów z nadmiernym nasłonecznieniem i przegrzewaniem całego systemu. Jeśli temat samego szklanego zbiornika jest zamknięty, to obowiązkowo powinno być ono wyposażone w:

 • komin przelewowy, który połączy litraż z zewnętrznym zbiornikiem filtracyjnym, w którym powinieneś trzymać wszystkie niezbędne sprzęty; idealny do dużego akwarium, jednak w mniejszym może być problematyczny,
 • zbiornik na dolewkę, w której trzymana słodka woda ułatwi obsługę całego akwarium,
 • rury hydrauliczne PCV, które połączą wszystkie komponenty,
 • szafka pod akwarium jest bardzo dobrą opcją, aby stabilnie utrzymała cały zbiornik i jego komponenty,
 • oświetlenie wybieraj świetlówki dzienne i aktyniczne, które zapewni minimum 0,7 W na litr wody i będzie składało się z minimum dwóch źródeł światła,
 • odpieniacz również jest ważnym elementem technicznego wyposażenia, ponieważ usuwa zanieczyszczenia na poziomie białek, które mogą w wyniku rozkładu stać się szkodliwe dla zwierząt; w małych zbiornikach, których pojemność jest mniejsza niż 50 l, nie jest tak niezbędny,
 • pompka cyrkulacyjna nie pozwoli na powstawanie zastoin wody i zapewni odpowiednią cyrkulację, aby nie było martwych stref,
 • filtr RO, inaczej reverse osmosis – odwrócona osmoza, pozwoli oczyścić wodę na podmianę tej w akwarium,
 • grzałka i termometr – lepszym wyborem będzie większa grzałka, której ewentualnie ograniczysz pracę, ponieważ nie będzie ona pracować non stop; bezsprzecznie wraz z elektronicznym termostatem,
 • hydrometr, który pozwoli nam zmierzyć poziom zasolenia w wymienianej wodzie.

Gdy posiadasz już wszystkie komponenty, to pora na dokładne zaplanowanie zasilania. Musi być dużo gniazdek, ponieważ będziesz podpinać wiele sprzętów wymagających zużycia prądu. Dodatkowo nie wiemy, kiedy przyda się wolne miejsce, aby podpiąć dodatkowe akcesoria. Dlatego najlepiej jest zadbać o ten aspekt przed umiejscowieniem akwarium i uruchomieniem wyposażenia.

Jeśli wiesz, że zamiłowanie do akwarystyki będzie z Tobą przez lata i nie jest to chwilowa pasja – dobrze jest przyłączyć całą elektrykę akwarium na osobnym włączniku różnicowym. Dlaczego? Ponieważ w trakcie jakiejkolwiek nieplanowanej awarii utrata prądu nie wpłynie negatywnie na zbiornik i będące w nim zwierzęta. Przy mniejszych akwariach nie będzie to niezbędne, jednak jeśli chcesz inwestować w ponad 100-litrowe, to zdecydowanie powinieneś przemyśleć takie rozwiązanie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSprzęt akwarystyczny

Jaka sól do akwarium morskiego?

Nie można bagatelizować ilości zasolenia w wodzie, ponieważ jest to niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich zebranych w nim okazów. Zasada jest taka, że im mniejsze akwarium, tym jej jakość powinna być jak najwyższa. Będzie stanowiła główne źródło mikro- i makroelementów, takich, jak na przykład wapń. Najbogatsze sole są niestety bardzo często znacznie droższe.

Warto jednak inwestować w o wiele droższą sól, ponieważ sprawi, że woda będzie w składzie przypominać tę oceaniczną. Wpłynie to bardzo pozytywnie na kondycję Twoich zwierząt! Poziom zasolenia powinien wynosić 1,023 s.g i taka wartość powinna się zawsze utrzymywać.

Aby uzyskać tak idealną i wzorową wodę – możesz przyjąć, że dla uzyskania zasolenia 1,021-1,023 należy wsypać 32 gramy soli morskiej na 1 litr oczyszczonej wcześniej filtrem RO wody. Jeśli posiadasz hydrometr, to w trakcie podmiany wody, zmierz nim poziom zasolenia poprzedniej i dosypuj soli do oczyszczonej wody tak, aby uzyskać taki sam wynik.

Ile skały do akwarium morskiego?

Kupując skałę do swojego akwarium morskiego, najlepiej jakbyś wybrał tę żywą, która jest niczym innym, jak fragmentami rafy koralowej. W odczuciu powinna być lekka i odgazowana. Będzie działała, jako naturalny filtr i podstawa morskiego biotopu. Wraz z zakupionym odpieniaczem będą skutecznie oczyszczać wodę w całym zbiorniku. Musi być jej około 20% objętości całego akwarium.

Przy uzupełnianiu wyposażenia żywa skała będzie nie tylko stanowić schronienie dla zwierząt, ale również możemy obsadzić na niej koralowce. Zawdzięcza to porowatej strukturze, która dodatkowo wspomaga rozwój bogatej flory bakteryjnej i pozwala utrzymać minimalne stężenia niebezpiecznych ubocznych produktów przemiany materii.

Radzimy nie oszczędzać na tym elemencie, ale jeśli Twój budżet zaczyna się kurczyć, to możesz zakupić najpierw 10% objętości, a następnie sukcesywnie dokładać. Weź pod uwagę to, że taka sytuacja jest bardzo kłopotliwa dla zwierząt, ponieważ po wsadzeniu nowej skały całe akwarium zaczyna dojrzewać, a to może mieć bardzo negatywny wpływ.

Jaka woda do akwarium morskiego?

Temperatura morskiej wody powinna wynosić między 25°C, a 27°C i być odpowiednio przefiltrowana za pomocą filtra RO, zanim wlejemy ją do zbiornika. Nie może być to woda kranowa, ponieważ posiada zbyt dużo szkodliwych związków i może stanowić zagrożenie dla wszystkich organizmów. Jeśli nie posiadasz specjalnego filtra RO – możesz taką wodę zakupić w sklepie akwarystycznym lub stacji demineralizowania. Jeśli zamierzasz postawić na zimnowodne biotopy, to w takim wypadku temperatura powinna wynosić około 17°C. W zależności od tego, jaką temperaturę wolą Twoje rybki lub koralowce – powinna ona być zawsze na tym samym poziomie.

Jaki filtr do akwarium morskiego?

Jak wyżej wspominaliśmy, gdy wymieniamy wodę w akwarium lub dopiero je w nią wyposażamy – musi być krystalicznie czysta. Jeśli chcesz ją oczyszczać samemu, a nie zaopatrywać się w sklepach akwarystycznych, to koniecznie musisz się zaopatrzyć w specjalny sprzęt, którym to jest filtr RODI.

Głównym zadaniem takiego filtra jest usuwanie krzemianów oraz skuteczne oczyszczanie wody z pozostałości, jakie są jeszcze obecne pomimo przejścia przez membranę. Jest stworzony do przygotowywania wody na podmianę i dolewki, a nie do filtrowania jej wewnątrz zbiornika, dlatego oprócz filtra RO będziesz musiał zaopatrzyć się w jeszcze inne akcesoria.

Wiele osób decyduje się na naturalne filtry – żywe skały. Umieszczając je wodzie morskiej, stworzysz idealny ekosystem. Pozyskuje się je z osuwisk, które powstały podczas sztormów, a jest to nic innego, jak obumarła część rafy koralowej. Zawiera wiele mikroorganizmów odpowiadających za jakość wody, a ponadto bakterie nitryfikacyjne oraz denitryfikacyjne są odpowiedzialne za rozkład materii organicznej.

Jednak bezsprzecznie najważniejszy w całym akwarium jest odpieniacz. Jego funkcję możemy przyrównać do filtra w akwarium słodkowodnym, ponieważ odpowiada on za oczyszczanie wody z zanieczyszczeń oraz substancji organicznych mogących poważnie zaszkodzić Twoim akwariowym pupilom.

Jakie bakterie do akwarium morskiego?

Bakterie w naszych akwariach morskich są niezwykle istotne i nie można o nich zapominać. Pomagają nam zachować prawidłowe funkcjonowanie fauny i flory, a nawet usprawniać filtrację w całym zbiorniku. Należy je obowiązkowo uzupełniać w trakcie podmian wody. Dzięki nim będziesz w stanie zapewnić odpowiednie warunki bytowania.

Układając wyposażenie w naszym zbiorniku, nie możemy zapomnieć o ważnym elemencie, jakim są bakterie nitryfikacyjne, które są uznawane za te „dobre bakterie”. Utleniają jony amonowe najpierw do postaci azotynów, a następnie do azotanów, które niestety mogą prowadzić do intensywnego rozwoju glonów oraz stanowić zagrożenie dla rybek i korali.

Aby pozbyć się szkodliwych azotanów, wykorzystuje się bakterie denitryfikacyjne, które zajmują się rozłożeniem tej substancji na pierwiastki. Należy je dodawać i pilnować ich ilości, ponieważ w naturalnym środowisku akwarium morskiego, jest ich zbyt mało.

Dobrze jest na samym początku pokryć dno bakteriami w wersji żelowej, które następnie przylegają do szkła i nie rozchodzą się po całym szkle. Potraktuj nimi także sprzęt znajdujący się w wodzie – np. filtry. Po wsypaniu piasku na sam spód i uzupełnieniu wszystkich komponentów dodajemy bakterie w płynie. Możesz dodatkowo je suplementować w trakcie dojrzewania akwarium, aby przyspieszyć ten proces i uniknąć efektów ubocznych, które się pojawiają w jego trakcie – porostu glonów nitkowych.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPożyteczne bakterie do akwarium

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

2 komentarzy na temat “Jak założyć akwarium morskie?”

 1. Zawsze chciałem mieć akwarium morskie ale nie wiedziałem że wymaga to tak wielkich przygotowań. Dzięki !

  (5/5)
 2. miałam koralowce miękkie i naprawdę są najlepsze na sam początek, bo można tutaj popełnić bardzo dużo błędów

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.