Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaka temperatura wody w akwarium?

Zapewnienie odpowiednich warunków środowiskowych zwierząt i roślin akwariowych to jedno z kluczowych zadań akwarysty. A nie ma bardziej kluczowego czynnika wpływającego na zdrowie i dobry wygląd ryb akwariowych – jak woda.

Zbyt niska temperatura jest często powodem karłowacenia poszczególnych osobników oraz zachwiania ich naturalnych zdolności rozrodczych. Może powodować również odrętwienie i osowienie ryb. Z kolei zbyt wysoka temperatura wody sprawia, że rybki stają się nadpobudliwe, a nawet agresywne. Szybki i nagły wzrost temperatury wody w akwarium może być nie tylko niebezpieczny dla ryb, ale i zabójczy! Wysoka temperatura pozbawia wodę życiodajnego tlenu, układ krążenia ryb zaczyna działać nieprawidłowo, a w rezultacie ryby zagrywają się toksynami i zdychają.

Jaka powinna być temperatura wody w akwarium?

Woda w akwarium powinna być nie za zimna i nie za ciepła, czyli jaka? W klasycznym, dekoracyjnym akwarium woda powinna mieć temperaturę ok. 22-28°C. Dokładnie taką temperaturę pozwoli zapewnić zwykła grzałka akwarystyczna. Nierzadko zdarza się, że woda w akwarium jest znacznie cieplejsza niż to koniecznie – wówczas należy zastosować specjalne chłodziarki lub inne, proponowane metody.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSprzęt akwarystyczny

Czy wiesz, że: Pod koniec XIX wieku akwaria ogrzewane były różnymi źródłami ciepła. Wykorzystywano do tego przede wszystkim lampy naftowe oraz złożonych systemów palnikowych. Jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku do ogrzewania wody wykorzystywano zanurzone w szklanych lub stalowych oprawach żarówki. Popularne były także grzałki solne. 

Chcesz dowiedzieć się, jaki termometr akwarystyczny sprawdzi się najlepiej? Czytaj najnowszy wpis na blogu: Jaki termometr do akwarium? 

Jak obniżyć temperaturę w akwarium?

Schładzanie wody w akwarium jest właściwie obowiązkom zajęciem podczas letnich upałów. Woda w zbiorniku niebezpiecznie podnosi się, a Ty nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Jest kilka sprawdzonych sposobów na oziębienie wody. Od czego zacząć?

Wymiana wody w akwarium

Wystarczy Ci prawdopodobnie mała podmiana wody. 10-20% całego litrażu z temperaturą obniżoną o kilka stopni skutecznie pozwoli Ci odpocząć od spoglądania co 5 min na termometr. Problem pojawia się, jeśli temperatura szybko wraca. Nie możesz przecież robić podmiany kilka razy dziennie, ponieważ spowodujesz silny uszczerbek naturalnej flory bakteryjnej, a wtedy o wysyp glonów nietrudno.

Chłodzenie wody w akwarium lodem

Skuteczniejszą techniką wydaje się użycie lodu. Ten możesz umieścić w butelce, plastikowym woreczku lub w dowolnym innym naczyniu, które będziesz mógł zanurzyć w wodzie. Pamiętaj jednak, aby podczas schładzania wody w ten sposób zwiększyć wydajność przepustowości deszczowni, filtru lub czegokolwiek innego co wprawia ruch wodę w Twoim zbiorniku. Dotyczy to szczególnie małych akwariów, w których rybkom trudno będzie oddalić się od źródła chłodnej wody, zanim na rozejdzie się po całym zbiorniku. Możesz pomagać sobie ręką, odganiając rybki od zmrożonej butelki. Obserwuj przy tym cały czas temperaturę, ponieważ ta może ulec zbyt gwałtownej zmianie.

Schładzanie wody w akwarium dla zaawansowanych

Jednym z coraz popularniejszych metod jest własnoręczna instalacja wentylatorów, które nieprzerwanie tłoczą powietrze na powierzchnię wody, ułatwiając jej parowanie. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał ją stosunkowo często uzupełniać, a sam montaż coolerów także nie należy do łatwych.

Jak podwyższyć temperaturę w akwarium?

Grzałka i termometr akwarystyczny to podstawowe narzędzia każdego akwarysty, wspierające prace przy utrzymywaniu stabilnych warunków środowiskowych dla ryb.

Grzałka akwarystyczna pozwoli podwyższyć temperaturę wody w akwarium, natomiast termometr sprawi, że będziesz mógł analizować temperaturę wody na bieżąco.

Nie wiesz, jaką grzałkę akwarystyczną wybrać? Czytaj na blogu: Jaka grzałka do akwarium?

Jaka temperatura wody w akwarium dla ryb akwariowych?

Wszystko zależy od tego, czy zaprosisz do swojego akwarium ryby zimnowodne czy tropikalne. Te pierwsze są mniej wymagające i preferują temperaturę wody poniżej 20°C. Ryby tropikalne wolę cieplejsze klimaty i temperaturę od 24 do 27°C.

Jaka temperatura w akwarium dla gupików?

Gupiki nie są rybami wymagającymi, dlatego świetnie się sprawdzą dla początkującego miłośnika akwarystyki. Preferowana temperatura dla gupików to od 22 do 27°C.

Jaka temperatura w akwarium dla neonków?

Neonki to równie popularne rybki akwariowe. Temperatura wody dla Neon Innesa powinna wynosić 22-25°C. 

Jaka temperatura w akwarium dla skalarów?

Skalary to piękne ryby, obok których nie można przejść obojętnie. Nie trudno się więc dziwić, że tak często pojawiają się również w domowych akwariach. Skalary najlepiej czują się w temperaturze 26-28°C (choć niektóre źródła wskazują 28-32°C). 

Jaka temperatura w akwarium dla welonów?

Welony najlepiej czują się w wodzie, która ma ok. 22-24°C, ale są w stanie okresowo funkcjonować również w temperaturze niższej o kilka stopni Celsjusza (15-18°C).

Chcesz dowiedzieć się więcej o hodowli ryb akwariowych? Czytaj wszystkie wpisy w kategorii akwarystyka.

Jaka powinna być temperatura w akwarium z rybkami?

W klasycznym, dekoracyjnym akwarium woda powinna mieć temperaturę ok. 22-28°C. Temperatura nie powinna być ani wyższa ani niższa, a każdy właściciel rybek powinien mieć w swoim posiadaniu termometr akwarystyczny, dzięki któremu będzie mógł kontrolować temperaturę wody i w razie potrzeby – szybko reagować.

Czy rybom może być zimno?

Zbyt niska temperatura może prowadzić do problemów zdrowotnych u ryb. Może osłabić ich układ odpornościowy, spowolnić procesy metaboliczne i doprowadzić do zmniejszenia apetytu. W skrajnych przypadkach, ryby mogą cierpieć na choroby wywołane przez stres związany z niską temperaturą, takie jak choroby skórne czy zakażenia bakteryjne. Co ważne – jeśli planujemy zmianę temperatury w akwarium, zmianę powinniśmy wprowadzać stopniowo, nigdy gwałtownie!

Ile czasu musi odstać woda w akwarium?

Woda w nowo założonym akwarium musi odstać przez około 24-48 godzin, zanim zostaną wprowadzone do niej ryby. Proces ten ma na celu pozbycie się chloru oraz równoważenie parametrów chemicznych wody, takich jak pH i temperatura, co jest istotne dla zdrowia ryb. Zanim wpuścimy ryby do akwarium, musimy sprawdzić również temperaturę wody.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

9 komentarzy na temat “Jaka temperatura wody w akwarium?”

 1. Ja mam bardzo wymagające rybki, więc temperatura nieustannie musi być wysoka. Trzeba uważać na zaniki prądu, bo mogą wyzdychać!

  (5/5)
 2. Doskonale wiedziałam jaka temperatura w akwarium dla neonków, ten artykuł mnie w tym tylko utwierdził!

  (5/5)
 3. Nie wiem dlaczego tak bardzo stresowałam się tym, jaka powinna być temperatura wody w akwarium. To łatwiejsze, niż myślałam!

  (5/5)
 4. Temat wyczerpany, nie pozostawia żadnych wątpliwości na temat tego jaka temperatura wody w akwarium dla ryb akwariowych powinna być.

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.