Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie akwarium na początek?

Już od jakiegoś czasu myślisz na założeniem swojego własnego, domowego akwarium? W głowie masz tysiąc pytań i nie wiesz, jakie akwarium na początek? Wybrałeś już swoje pierwsze rybki i zastanawiasz się, jakie akwarium dla bojownika, a jakie akwarium dla paletek będzie najlepsze? Jeżeli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Jakie akwarium na początek wybrać?

Jeżeli zdecydowałeś się nad założenie akwarium z rybkami w swoim domu, to z całą pewnością zdajesz sobie sprawę, że są to zwierzęta, które potrzebują odpowiednich, określonych i sprzyjających warunków do życia i rozwoju. Rybki potrafią być niezwykle wdzięczne, cieszą oko i relaksują. Wieczory spędzane z kubkiem ulubionej herbaty, książką w ręce i pięknym akwarium pełnym szczęśliwych rybek w tle, czy to nie brzmi wspaniale? Aby jednak tak było, powinieneś na początek zadbać o jedną, tak naprawdę najważniejszą rzecz, mianowicie o akwarium.

Jeżeli jesteś początkujący w tej dziedzinie, to na pewno jest wiele rzeczy, których musisz się dowiedzieć, aby móc zapewnić swoim nowym domownikom jak najlepsze warunki i sprawić, aby mieszkało im się u Ciebie wręcz doskonale! One w zamian na pewno odwdzięczą Ci się niesamowitym, uspokajającym widokiem i poczuciem harmonii. Na samym początku, warto zaznaczyć, że wielkość akwarium i to, w jaki sposób zostanie wyposażone, zależy od gatunków, na które się zdecydujemy.

Jakie akwarium dla bojownika?

Bojownik jest niezwykle popularną rybą, która bardzo często wybierana jest właśnie na początku przygody z akwarystyką. Dzieje się tak dlatego, że rybka ta nie wymaga zbyt wiele, aby móc zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Nie jest szczególnie wymagająca, dlatego z pewnością każdy początkujący hodowca sobie z nią poradzi!

Jeżeli chodzi o akwarium dla bojownika, to nie jest to również nadto wymagająca kwestia. Są to rybki niewielkich rozmiarów, zatem wiadome jest, że nie będą potrzebowały ogromnego akwarium. Przyjmuje się, że idealne akwarium dla tego osobnika powinno mieć około 54 litry pojemności i 60 cm długości. Jest to wartość optymalna i najlepsza w przypadku, kiedy chcemy hodować wyłącznie jednego osobnika. Jeśli w planach mamy powiększenie swojej małej, rybiej rodzinki to wymiary oraz pojemność akwarium trzeba stopniowo zwiększać tak, aby rybki miały odpowiednio dużo miejsca dla siebie i nie wchodziły sobie w drogę.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAkwaria

Woda w akwarium bojownika powinna mieć około 26 stopni. Jest to temperatura najbardziej dla niego komfortowa. PH wody powinieneś utrzymywać na poziomie 5-7, zaś twardość pomiędzy 5 a 15. Akwarium powinieneś wyposażyć w filtr, który będzie oczyszczał wodę z toksyn, chemii i innych nieprzyjaznych rybie substancji, tworząc tym samym w akwarium sprzyjające środowisko. Możesz również umieścić w nim gęste rośliny, najlepiej azjatyckie, w których bojownik będzie mógł się ukryć w razie jakiejkolwiek stresującej dla niego sytuacji. To znacząco poprawi komfort rybki. Dno akwarium możesz wyłożyć żwirkiem, kamyczkami lub piaskiem – każda z tych opcji będzie odpowiednia. Zostaw również troszkę przestrzeni pomiędzy poziomem wody a pokrywą od akwarium – zwróć na to uwagę!

Na pewno nie decyduj się na akwarium w kształcie kuli! Może i jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, lecz umieszczając w niej bojownika, skazujesz go na cierpienie i poważne problemy! O wadach kuli można pisać godzinami, ale do najistotniejszych z nich należy to, że:

  • rybka powinna pływać w linii prostej, a w kuli nie jest to możliwe,
  • pływając w kółko, po przestrzeni, w której ryba nie jest w stanie się odnaleźć, przez nieodpowiednie załamywanie się światła, powoduje u niej nieodwracalne uszkodzenie błędnika oraz utratę wzroku,
  • kula o niewielkiej pojemności sprawia, że brakuje w niej wystarczającej ilości tlenu, toksyny szybciej się gromadzą, w dodatku brakuje tam nawet jakiegokolwiek kąta, w którym bojownik mógłby się ukryć.

Na pewno rozumiesz już, dlaczego szklana kula dla bojownika jest najgorszym z możliwych pomysłem. Należy pamiętać, że ryba to żywe zwierzę, nie zabawka lub dekoracja. Nie doprowadzajmy do przedwczesnego zdechnięcia rybki oraz życia w stresie, bólu i dyskomforcie.

Jakie akwarium dla paletek?

Paletka, inaczej dyskowiec, to również często i chętnie wybierana ryba do domowego akwarium. Są to jednak ryby nieco bardziej wymagające niż wspomniane wcześniej bojowniki. Są to ryby stadne i dlatego zaleca się hodowanie minimum 5 osobników w akwarium, ponieważ w przypadku mniejszych grup jedna ryba może okazać się dominująca i skutecznie zniszczyć całą hodowlę.

Paletki powinny mieć stosunkowo duże i przestronne akwarium, aby móc bez przeszkód się po nim poruszać. Skoro mowa o grupie 5 osobników, to najbardziej optymalne będzie akwarium o pojemności około 250 l. To całkiem spory domek, ale jeżeli chcemy, aby rybki czuły się w nim jak najlepiej, to powinniśmy zapewnić im jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Akwarium powinno być gęsto zasadzone różnego rodzaju roślinami, ponieważ rybki te bardzo lubią się w nich chować i chronić. W ten sposób unikają stresu, co jest w ich przypadku dość częstym zjawiskiem, ponieważ są niezwykle nieśmiałe. Warto o tym pamiętać, podczas tworzenia im nowego domu. PH wody powinno oscylować pomiędzy 6-6,5, woda powinna być miękka, a jej temperatura powinna wynosić 29-30 stopni. Oczywiście tak samo, jak w przypadku bojowników, paletek nie powinno umieszczać się w kuli, ale to już chyba doskonale wiesz.

Skoro nie masz już wątpliwości, jakie akwarium wybrać na początek dla swoich rybek, to pozostaje tylko życzyć Ci udanego urządzania nowego lokum dla swoich nowych przyjaciół!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Jakie akwarium na początek?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.