Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie podłoże do akwarium?

Odpowiednie podłoże do akwarium to sprawa kluczowa, jeśli chodzi o prawidłową hodowlę rybek oraz utrzymanie w nim należytej czystości. Dowiedz się więcej o tym, jakie podłoże do akwarium wybrać!

Jaki żwirek do akwarium?

Dzięki zainwestowaniu w dobry żwirek do zbiornika wodnego zdecydowanie polepszyć komfort życia Twoich ryb i roślin. Wybór odpowiedniego podłoża do akwarium warunkuje nie tylko odpowiednie warunki, lecz również estetykę każdego zbiornika. Zanim jednak zdecydujesz się, jaki żwirek wybrać dla swoich ryb i roślin, koniecznie zapoznaj się z rodzajami podłoża, oraz możliwościami, jakie oferują poszczególne z nich. Bardzo ważna jest jakość piasku, bądź żwirku, na jaki się zdecydujesz, będzie to miało wpływ na rozwój roślin akwarystycznych, niezawodny produkt ochroni akwarium, przed rozmnożeniem się szkodliwych bakterii, jak i zapewni prawidłową i podstawową równowagę – a na tym zależy przecież każdemu miłośnikowi akwarystyki.

Żwirek jest zdecydowanie najczęściej wybieranym podłożem do niemalże każdego akwarium. Stosują go zarówno hodowcy zaawansowani, jak i amatorscy miłośnicy akwarystyki. Jest to dobry wybór, ponieważ większość roślin świetnie się zakorzenia, najlepiej sprawdza się podłoże o granulacji od 1 do 3 mm. Oczywiście nie ma odpowiedzi na pytanie: jaka granulacja będzie najlepsza dla każdego akwarium – wszystko zależy od tego, co chcesz w nim hodować, jednak za bezpieczną granulację dla wszystkich ryb dennych oscylacje w granicach od 3 do 10 mm. Pamiętaj, że żwirek o granulacji mieszczącej się w ramach 3 – 10 mm, będzie posiadał gładkie krawędzie, dlatego okaże się odpowiedni dla wszystkich Twoich ryb.

Na ogół należy wyróżnić trzy rodzaje żwirków, które zalecane są do większości zbiorników wodnych. Pierwszym jest żwirek kwarcowy, zazwyczaj występuje on w szarawy, bądź białym odcieniu, dzięki swoim gładkim krawędziom świetnie sprawdzi się dla przydennych ryb, drugą opcją jest żwirek rzeczny, zazwyczaj możesz spotkać go w szarych, zielonkawych i czerwonych kolorach, wygląda on bardzo naturalnie i łatwo można dopasować go wizualnie do środowiska wodnego i roślin w Twoim akwarium, dzięki jego wielobarwności.

Jakie podłoże do akwarium ogólnego?

Najczęściej wybieranym podłożem do akwarium ogólnego jest żwirek lub piasek. Piasek ma przyklejoną łatkę „nieodpowiedniego podłoża do zbiornika wodnego”, jednak jak się okazuje – wcale nie jest to prawdą, grunt w tym, aby zdecydować się na ten dobrej jakości. Drobnoziarnisty piasek będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, niż gruby, ponieważ ten o grubszych ziarnach może odcinać dopływ wody do korzeni roślin, nie dostarczając im przy tym cennych składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju, wówczas rośliny, jakie hodujesz w swoim zbiorniku wodnym, mogą zacząć gnić, a wraz z tym – obumrzeć może cała roślina.

Podłoże wulkaniczne to również bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego akwarium. Podłoże wulkaniczne cechuje się bardzo interesującymi barwami, poza tym jest bogate w mikro i makro elementy, które mogą znacznie wzbogacić ekosystem całego akwarium. Warto wiedzieć, że takie wulkaniczne podłoże jest również kapitalnym filtrem biologicznym do akwarium, dzięki temu w całym zbiorniku jest znacznie czyściej, przez co wymiana wody w akwarium.

Wybór odpowiedniego podłoża do swojego akwarium to wbrew pozorom nie lada wyzwanie,
ponieważ podczas podejmowania decyzji o tym jakie podłoże do zbiornika wodnego, to nie tylko walory estetyczne. Prawidłowo dobrany żwir czy piasek to świetny fundament dla roślin, który wspomoże ich odpowiedni rozwój, oraz zapobiega namnażaniu się w akwarium roślinnym szkodliwych bakterii i drobnoustrojów. Dobór podłoża do akwarium jest niezwykle istotny, ponieważ to głównie od niego zależy optymalny rozwój każdego żywego organizmu.

Jakie podłoże do akwarium roślinnego?

Granulacja, jaką zaleca się szczególnie do akwariów roślinnych to od 2 do 10 mm, ponieważ takie wartości umożliwiają prawidłowe ukorzenianie się roślin akwarystycznych. Drobnoziarnisty piasek przez wielu akwarystów jest postrzegany, jako nieodpowiednie podłoże do zbiornika wodnego, jednak warto zwrócić uwagę na gatunki ryb, które wręcz uwielbiają zakopywać się w piasku – przez co piasek drobnoziarnisty można ze spokojem wykorzystywać do akwarium.

Jeśli decydujesz się na wyłożenie podłoża swojego akwarium żwirkiem, to wiedz, że jeśli planujesz posadzić w nim rośliny akwarystyczne o dosyć rozległych korzeniach, powinieneś zwrócić koniecznie na granulację podłoża – im kamyczki większe, tym lepiej dla roślin mocno ukorzenionych. Warto również wiedzieć, że wyłożenie akwarium samym żwirkiem nie jest odpowiednie dla akwarium roślinnego, zaleca się wzbogacenie go o nawozowe kuleczki czy inną formę nawozów – jak pałeczki czy tabletki. Dobrze jest już na samym początku prawidłowo odżywić podłoże, najlepiej zrobić to w równych odległościach, dostosowując rozmieszczenie względem potrzeb konkretnych rodzajów i gatunków.

Jak przygotować podłoże do akwarium?

Prawidłowo przygotowane podłoże, to takie, które posiada odpowiednią ilość mikro i makro elementów, możesz skomponować je samodzielnie, bądź skorzystać z gotowych substratów, które zyskują coraz większą popularność, ze względu na efekty, jakie za pomocą gotowców można osiągnąć w swoim zbiorniku wodnym.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPodłoża i żwirki do akwarium

Pamiętaj o tym. Że to właśnie podłoże w Twoim akwarium pełni bardzo dużo istotnych funkcji – jednakowo ta estetyczną, która zdecydowanie wyeksponuje kolor łusek ryb oraz podkreśla naturalne walory estetyczne każdej wodnej rośliny. Podłoże jest również miejscem rozwoju pożytecznych dla wodnego środowiska bakterii, to właśnie one odpowiadają za rozkładanie produktów przemiany materii. Możesz zdecydować się również na wybór podłoża aktywnego, które zalecane jest przeważnie dla roślinnych zbiorników wodnych. Takie podłoże jest specjalnie spreparowane, aby było bogate we wszystkie niezbędne dla wodnych organizmów składniki odżywcze, które będą stopniowo uwalniane. Podłoże aktywne wpływała na parametry wody, obniża jej PH oraz twardość do poziomu pożądanego przez większość roślin.

Podłoża samoczyszczące to także bardzo dobre przygotowane wyłożenie dna zbiorników wodnych. Nie jest to jednak podłoże naturalne, lecz stworzone przez człowieka. Wyróżnia się głównie właściwościami absorpcyjnymi – pochłania amoniak oraz inne azotany, dzięki czemu można wpuścić do akwarium organizmy wodne, już od razu po jego założeniu. Podłoże do akwarium nie musi być idealnie wypoziomowane, czy pasujące kolorem do barwy Twoich rybek – warto poeksperymentować w wielu obszarach dna, aby stworzyć ciekawą aranżacją.

Czym wysypać dno akwarium?

Najczęściej dna akwariów wysypywane są żwirkiem. Większość roślin świetnie się w nim zakorzenia, a najlepiej sprawdza się podłoże o granulacji od 1 do 3 mm. Do wysypania dna akwarium możemy również użyć piasku – najlepiej sprawdza się ten drobnoziarnisty.

Czy akwarium może być bez podłoża?

Tak, jednak takie akwaria wyglądają mniej naturalnie. Takie rozwiązanie stosują np. osoby, które wychowują narybek. Bez podłoża jest on o wiele bardziej widoczny. Można więc go codziennie obserwować, pielęgnować i karmić.

Jak często wymienia się podłoże w akwarium?

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest konieczne częste wymienianie podłoża gruntowego. Ważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej higieny w akwarium, usuwanie resztek pokarmu i zanieczyszczeń z dna oraz monitorowanie parametrów wody. W przypadku podłoża roślinnego, warto regularnie uzupełniać składniki odżywcze dla roślin, ale wymiana podłoża nie jest konieczna, chyba że pojawią się problemy zdrowotne w akwarium. Przy akwarium dla krewetek lub innych organizmów, które kopią w podłożu, unikaj częstych zmian podłoża, aby nie zakłócać ich środowiska.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Jakie podłoże do akwarium?”

  1. Super, że zostały podlinkowane podłoża do akwarium, od razu można wejść i zobaczyć, czy znajdzie się coś dla siebie, świetny wpis, pozdrawiam!

    (5/5)
  2. Podłoże do akwarium z podlinkowanej strony to świetny wybór. Szybka wysyłka i najwyższa jakość, dobrze, że trafiłam na ten wpis! 🙂

    (5/5)
  3. W Allezoo kupuję już od dawna i przyznaję, że mają świetne produkty, podłoże do akwarium również kupiłam u nich – super!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.