Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie rybki do akwarium?

Ten materiał jest kierowany głównie do początkujących akwarystów. Skupimy się na rybkach do akwarium, które nie są szczególnie wymagające i pomogą zebrać cenne doświadczenie związane z prowadzeniem własnego akwarium. Jakie rybki sprawdzą się najlepiej? Które będą zarówno przyjemne dla oka, jak i stosunkowo łatwe w opiece? Przygotowaliśmy poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości!

Pierwszą decyzją, jaką musi podjąć początkujący akwarysta, jest oczywiście wybór samych rybek. Dopiero na tej podstawie powinno się zaczynać kompletować akwarium i niezbędne akcesoria. W przypadku samych rybek, przyjęło się polecać gatunki słodkowodne, bo te są z reguły prostsze w utrzymaniu. Ryby słonowodne są dużo bardziej wymagające, potrzebują odpowiedniej opieki i często bardziej zaawansowanego sprzętu. Dlatego też zostaniemy dzisiaj tylko i wyłącznie przy rybkach słodkowodnych, które nie powinny sprawiać problemów nawet amatorom.

Jakie rybki do małego akwarium?

Kiedy już wiesz, ile rybek będziesz hodował i jakie będą to gatunki, pozostaje już tylko dobranie odpowiedniego akwarium. Wystarczy, że zapamiętasz o prostej regule – małe rybki akwariowe potrzebują ok. 4-5 litrów wody. Oznacza to, że w przypadku akwarium 45l możesz spokojnie hodować nawet 9 rybek. Analogicznie akwarium o pojemności 100 l pomieści nawet 20 rybek i wszystkie powinny czuć się tam komfortowo. To oczywiście uogólnienie, które dotyczy małych rybek. W przypadku większych osobników proporcje będą już inne i w akwarium o pojemności 60 litrów powinno znaleźć się maksymalnie 5 rybek.

Nie można jednak zaprzeczyć, że komfort rybek będzie też zależał od czynników pośrednich, jak chociażby odpowiednie oświetlenie, filtry oraz regularne i częste czyszczenie akwarium. Grzałki i wszystkie inne akcesoria powinno się kupować w specjalistycznych sklepach zoologicznych. W innym przypadku można trafić na sprzęt wadliwy lub zwyczajnie słaby.

Jak dobrać rybki do akwarium?

O sytuacji w akwarium decyduje także to, jakie gatunki rybek będą się w nim znajdować. Jedne są z natury łagodnie usposobione, podczas gdy inne atakują wszystko dookoła. Początkujący hodowca powinien wybierać tylko i wyłącznie ryby łagodne i przyjaźnie usposobione. Jeśli są do tego odporne, to z czystym sumieniem można polecać je początkującym akwarystom.

Jednym z popularniejszych gatunków, który spełnia wszystkie wymienione wyżej wymagania, jest Danio pręgowany. Według wielu doświadczonych hodowców to najlepsza ryba dla początkujących. Charakteryzuje się ona niebieskimi pręgami, które biegną wzdłuż całego ciała. Co prawda, Danio pręgowany najlepiej czuje się w całej ławicy, ale nawet kilka rybek do towarzystwa wystarczy, by zapewnić mu odpowiednie i komfortowe warunki.

Równie popularne są mieczyki. Pochodzą one z Ameryki Środkowej i można natrafić na kilka różnych odmian, które będą odznaczać się innym ubarwieniem. Mieczyki najczęściej występują w barwie:

 • pomarańczowej,
 • zielono-czarnej,
 • czerwonej,
 • pomarańczowo-srebrnej,
 • żółtej.

Oczywiście dotyczy to przede wszystkim hodowli, bo w naturalnym środowisku można natknąć się na przeróżne odmiany tych ryb.

Mieczyki, jak większość rybek słodkowodnych, lubi akwarium gęsto obsadzone roślinami. Ryby potrzebują oczywiście wolnej przestrzeni do pływania, ale mieczyki z pewnością docenią trochę więcej roślin wewnątrz. Warto tutaj zaznaczyć, że podobne rośliny będzie lubił chociażby Gupik, czyli kolejny z gatunków, które zadowolą początkujących akwarystów.

Gupiki świetnie odnajdują się w grupach. Są bardzo spokojne i z reguły nie ma z nimi żadnych problemów. Mówimy tu nie tylko o innych gupikach, ale także o innych gatunkach. Gupiki są przyjazne i proste w hodowli także z praktycznego punktu widzenia – gatunek szybko się rozmnaża, więc hodowla ryb staje się o wiele prostsza.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAkwaria

Na uwagę zasługuje także molinezja ostropyska (także z Ameryki Środkowej), która jest odpowiednia do akwarium wielogatunkowego. Ten gatunek także lubi dobrze zarośnięte akwarium i najlepiej czuje się w wodzie, której temperatura oscyluje w granicach 24-28°C. Dlatego też Molinezja zawsze będzie ciekawym wyborem do akwarium słodkowodnego.

To oczywiście tylko kilka z wielu przykładów. Na uwagę zasługują niezwykle urocze welonki, niewielkie bystrzyki neonowe czy przypominające żagiel skalary. Wszystkie wymienione wyżej ryby słodkowodne nadają się do akwarium wielogatunkowego i na pewno nie okażą się zbyt trudnym wyzwaniem dla początkującego, ale zaangażowanego akwarysty.

Jakie rybki do kuli?

Cóż, na ten temat powstało już wiele artykułów i wpisów, więc nie będziemy zbyt wylewni. Na pytanie, jakie rybki są dobre do akwarium-kuli, zawsze odpowiadamy tak samo – żadne. Żadna ryba nie powinna trafić do kuli. Nawet najbardziej wytrzymałe osobniki szybko tam usychają. Dlaczego? Bo żyją w ciągłym stresie, nie ma tam żadnego filtra lub grzałki, a przestrzeń do życia jest znikoma. Do tego należy dodać utrudnioną wymianę gazową i niewielką powierzchnię dna. Wnioski nasuwają się więc same – w kuli nie powinno się trzymać żadnej ryby. Wszyscy, którzy sugerują, że bojownik nadaje się do kuli, są nieprawdziwe i należy z nimi skończyć, bo nawet tak wytrzymały osobnik z czasem traci chęć do życia.

Jaką wiedzę powinni wyciągnąć z tego początkujący akwaryści? Akwarium słodkowodne to świetna przygoda i odpowiedzialność, która przynosi ogrom satysfakcji. Zaznaczamy jednak, że kula wcale nie jest akwarium – to raczej więzienie i to o wyjątkowo ostrym rygorze.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Jakie rybki do akwarium?”

 1. Długo szukałam poradnika, jakie rybki do akwarium powinno się wybierać na start. W końcu coś konkretnego! Naprawdę dobra robota 🙂

  (5/5)
 2. Fajny tekst, naprawdę miło się to czyta. Sama mam akwarium od kilku alt i do tej pory zawsze zajmowałam się tylko rybkami słodkowodnymi. To samo polecam każdemu nowemu 🙂

  (5/5)
 3. Też mam w akwarium gupiki i mieczyki. Naprawdę ładnie to wygląda w salonie! W przyszłości zamierzam rozbudować akwarium i wtedy się będę zastanawiał, jakie rybki do akwarium dodać.

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.