Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie ryby do oczka wodnego?

Oczko wodne w ogrodzie jest często pragnieniem właścicieli ogrodów. Jest ono pięknym dodatkiem, który przykuwa uwagę domowników, ale też atrakcją dla odwiedzających gości. Aby było bardziej interesujące można wpuścić do niego ryby. Przed ich zakupem należy dowiedzieć się, jakie będą odpowiednie. W naszym artykule przedstawimy kilka istotnych informacji, jakie warunki trzeba zapewnić rybkom oraz jaki rodzaj wybrać?

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPreparaty do oczka wodnego

Jakie ryby do oczek wodnych?

Ryby do oczka wodnego to idea, której warto się bliżej przyjrzeć. Istotną sprawą jest miejsce, w którym jest oczko wodne. Nasłonecznione miejsca nie sprzyjają dobrej aurze, ponieważ w szybkim tempie będą się rozmnażać glony. Tam, gdzie znajdują się drzewa, miejsce na oczko, również nie jest odpowiednie, ponieważ będzie zanieczyszczone przez spadające liście bądź igły. Optymalnym punktem, będzie ta część ogrodu, która przez większość dnia jest w cieniu, a słońce będzie dostarczało ciepła i zapewni odpowiedni bieg wody. Przed wpuszczeniem rybek do oczka należy odczekać około siedmiu dni od czasu założenia go. Trzeba się również dowiedzieć ile rybek może się zmieścić w naszym oczku wodnym. Zakłada się, że jedna mała rybka musi mieć ok. 100 l wody, natomiast większe gatunki potrzebują zdecydowanie więcej wody, ok. 1000 l.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla ryb stawowych

Jakie rybki do małego oczka wodnego?

Można wyróżnić kilka gatunków ryb odpowiednich do oczek. Poniżej przedstawimy kilka z nich.

  1. Karaś – rozpoznawalne są jako, tzw. złote rybki. Nie ma dla nich znaczenia wielkość oczka wodnego. Można spotkać je w kilku kolorach: żółtym, czarnym, czerwonym, pomarańczowym czy białym. Występują w kilku odmianach, ale najlepszymi do zbiorników wodnych będą: kometa, nimfa bądź shubunkin.
  2. Złota orfa – wyglądem może przypominać karasia ozdobnego, jednak jej gabaryty są nieco większe. Jej długość ciała może dochodzić do 50cm. Ubarwienie ma bardzo jasne. Jest to gatunek ryby lubiącej żyć w grupie, ponieważ łapie owady, razem ze swoim stadem, pod powierzchnią wody. Nie ma problemu z jej karmieniem, szybko się przyzwyczaja.
  3. Różanka – gatunek ryby z rodzaju karpiowatych, lubiący ciepłe zbiorniki z dużą ilością roślin, nadający się do małych zbiorników. Jej rozmiar sięga ok. 8cm. Jej kolory są bardzo ładne. Pożywia się glonami występujący w oczku wodnym, na dnie.
  4. Słonecznica – najlepiej rozwija się w ławicy, czyli grupie ryb pływająca i zdobywająca razem pożywienie. Jest to ryba bardzo żywotna, jej wielkość można określić w granicy pomiędzy 8 a 10cm. Lubi jeść małe zwierzęta wodne, glony, części roślin.
  5. Ryby tropikalne – do tej grupy ryb zaliczamy m.in.: gupiki, pielęgnice pawiookie, mieczyki. Mogą żyć w oczku wodnym tylko w okresie letnim. Lubią temperaturę wody ok. 20 stopni. Ich pożywienie to najczęściej pokarm, którym wcześniej były karmione w akwarium. Istnieją gatunki, których hodowla, będzie wymagała dokupienia i zamontowania filtra.
  6. Muławka – ryba mała, mająca ok. 7cm. Jej ciało wyróżnia duża głowa, z dłuższą górną szczęką. Jej ubarwienie jest w kolorach zółto-zielono-brunatnych, natomiast brzuch ma srebrny oraz wzdłuż całego ciała występują pasy, lekko jaśniejsze od brzucha. Gatunek tej ryby jest odporny na małą ilość tlenu w wodzie. Muliste dno to ich kryjówka, jeśli czują się zagrożone.

Oczko wodne jest wspaniałym dodatkiem, ale może być jeszcze bardziej urozmaicone, kiedy będzie zamieszkiwane przez rybki. Te zwierzęta dodają oczku uroku. Ryby nie są zbyt wymagającymi zwierzętami, więc przy niewielkim wkładzie pracy można mieć piękny ogród z urokliwym dodatkiem, w którym wolny czas będzie jeszcze przyjemniejszy! Decydując się na wpuszczenie ryb do oczka wodnego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszym z nich jest wielkość zbiornika. Mniejsze stawy, nie są w stanie pomieścić tylu ryb, co większe oczka wodne, dlatego ważne jest, aby wybór był rozsądny. Jeśli jesteś początkującym hodowcą, najlepiej zacząć od mniejszych i łatwiejszych do opanowania gatunków. Ostatecznie decyzję pozostawiamy Wam. Przy tak dużym wyborze ryb, każdy z pewnością znajdzie takie, które idealnie wpasują się do oczka wodnego.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiOczka wodne

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.