Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Molinezja

Molinezja to ryba goszcząca w wielu akwariach. Jest to wybór zarówno amatorów akwarystyki, jak i doświadczonych miłośników tej dziedziny. Dlaczego? Jej hodowla nie sprawia wielu problemów, a do tego ryba ta olśniewa swoim wyglądem. W dzisiejszym artykule omówimy podstawowe warunki hodowli tej ryby z gatunku Poecillia, doradzimy jaki pokarm będzie dla niej idealny i które ryby mogą żyć w otoczeniu molinezji.

Molinezja – rozmnażanie

Aby we właściwy sposób rozmnożyć molinezję, należy zadbać o odpowiednie warunki wody. Mimo że ta słodkowodna piękność nie wymaga niezwykłej pielęgnacji, to jednak warto pamiętać, że jest to gatunek jajożyworodny, co oznacza, że molinezja zamiast ikry rodzi w pełni ukształtowane młode, które od razu są gotowe do samodzielnego życia. Musisz więc zapewnić im odpowiednią temperaturę wody, najlepiej, jeśli wynosi 26°C. Takie ryby wymagają również innego pożywienia. Sprawdź szczegóły tutaj: https://allezoo.com.pl/388-pokarm-dla-ryb-zyworodnych. Podwyższona temperatura to także ważny element samego zapłodnienia samicy. Najlepiej, by jej wiek wynosił około 8 miesięcy. Pamiętaj, że nie jest zalecane łączenie z sobą różnych rodzajów molinezji, a także warto zadbać o dalekie ich pokrewieństwo. Unikniemy niepotrzebnych krzyżówek i modyfikacji. Samiec następnie poprzez swoje gonopodium zapładnia samicę. Co ważne, obie ryby nie wymagają w czasie rozmnażania specjalnego karmienia.

Zanim jednak zauważysz w swoim akwarium młode, już wcześniej możesz obserwować samicę molinezji. Jeśli w okolicach odbytu znajdziesz powiększoną kropkę, zauważyłeś powiększający się brzuch ryby, to być może po 5. tygodniach będziesz mógł cieszyć się nowym narybkiem, liczącym nawet 100 osobników. Nowe ryby możesz przenieść do kotnika lub pozostawić w zbiorniku. Pamiętaj jednak, że te ryby mają skłonność do kanibalizmu, więc jeśli chcesz młode pozostawić w zbiorniku, zapewnij im dużą przestrzeń i rośliny, w których się skryją. Młode osobniki karm codziennie rozdrobnionym pokarmem.

Molinezja – wymagania

Jak już wcześniej wspominaliśmy, molinezja to doskonała ryba także dla amatorów. Wynika to z faktu, że jej hodowla nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z tego też powodu tak często jest wybierana do akwariów młodych pasjonatów. O czym jednak warto wiedzieć?

 • pH wody powinno wynosić 7,5-8,5
 • zadbaj o twardość wody na poziomie 11-30,
 • temperatura powinna oscylować w granicach 23-28 stopni Celsjusza,
 • zadbaj o duży i przestronny, a także dobrze oświetlony zbiornik,
 • dobrze osadzone rośliny w dużej ilości oraz kamienie i korzenie,
 • odmulaj dno i wymieniaj wodę co najmniej raz w tygodniu.

Molinezja to piękno, które czasem może skrywać w sobie agresywne zachowania. Dlatego należy unikać stresujących dla ryby sytuacji, dbać o liczebność ławicy i proporce płci (najlepiej, by na jednego samca przypadały 2-3 samice). W ten sposób unikniemy agresywnych zachowań.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla ryb żyworodnych

Jakie rybki z molinezją?

Uważa się ten gatunek za niezwykle towarzyski, który chętnie żyje w wielogatunkowym akwarium. Co więcej, potrzebują odpowiedniej filtracji i ten fakt również powinno wziąć się pod rozwagę, dopasowując towarzyszy dla molinezji. Proponujemy ryby stadne, np. neonki, minory, rodostomusy czy razborę klinową. W takim towarzystwie z pewnością dobrze będzie jej się żyło. Pamiętaj, by zawsze dopasować nowe ryby do warunków panujących w akwarium.

Jaki pokarm dla molinezji?

Na koniec warto powiedzieć o tym, jaki pokarm będzie dla molinezji wartościowy. Oczywiście znajdziemy szeroki wybór pożywienia. W akapicie o rozmnażaniu wspominaliśmy już, gdzie możesz znaleźć doskonałe produkty. Co zatem stanowi przysmak dla molinezji?

 • rzęsy wodne,
 • spirulina,
 • glony,
 • dafnie,
 • plankton,
 • ochotki
 • larwy komarów,
 • mrożony szpinak i mrożone serca wołowe,
 • suchy pokarm, który znajdziesz w naszym sklepie Allezoo.

Jak widzimy, menu molinezji jest niezwykle szerokie. Pamiętajmy o regularnym karmieniu tych ryb, najlepiej o poranku i wieczorem.

Molinezja to piękna i towarzyska ryba. Jak pokazaliśmy, każdy miłośnik akwarystyki może podjąć się jej hodowli. Z pewnością wynagrodzi nam to swoim pięknym wyglądem

Dlaczego molinezja jest agresywna?

Molinezje (Molly) są ogólnie uważane za ryby o łagodnym temperamentie. Jednakże, istnieją pewne czynniki, które mogą przyczyniać się do agresywnego zachowania niektórych osobników molinezji, np. przy obronie terytorium, w walce o hierarchię oraz przez zbyt małą przestrzeń w akwarium.

Czy molinezje jedzą glony?

Molinezje (Molly) są roślinożerne i mogą spożywać pewne rodzaje glonów. Mają skłonność do żerowania na powierzchniach roślin, jak również na niektórych typach glonów, takich jak glony nitkowate (np. włosowate glony), glony kurzawki czy glony brunatne. Jednakże, ich zdolność do jedzenia glonów może się różnić w zależności od osobnika i preferencji żywieniowych.

Jak długo żyją molinezje?

Molinezje (Molly) to ryby, które mogą żyć przez kilka lat w odpowiednich warunkach hodowlanych. Przeciętnie, życie molinezji może wynosić od 3 do 5 lat, choć niektóre osobniki mogą żyć dłużej, nawet do 7 lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.

Jaka powinna być temperatura w akwarium dla molinezji?

Temperatura w akwarium dla molinezji powinna wynosić około 24-28°C (75-82°F). Molinezje to ryby tropikalne, które preferują cieplejsze wody. Jednakże, konkretna temperatura może się różnić w zależności od preferencji danego gatunku molinezji.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

2 komentarzy na temat “Molinezja”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.