Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Skalar ryba

Skalar (Pterophyllum scalare) to zdaniem wielu polskich akwarystów jedna z najpiękniejszych ryb akwariowych. Wywodząca się z rodziny pielęgnicowatych swoją drugą nazwę – „żaglowiec” zawdzięcza charakterystycznym płetwom: odbytowej i grzbietowej.

W branżowej prasie i literaturze zwany także rybą księżycową i skalarem dużym/wielkim. Srebrzysty lub oliwkowy kolor, mocno spłaszczony kształt i charakterystyczne czarne pasy sprawiają, że tej 15-22 centymetrowej rybki nie da się pomylić z żadną inną! Chyba nie ma bardziej rozpoznawalnej rybki na świecie, prawda?

Skalara występowanie

Żaglowiec został sprowadzony do Europy po raz pierwszy w 1911r. Jego naturalne środowisko stanowią rzeki Ameryki Południowej – dorzecze Amazonki i wody rzeki Orinoko oraz dopływy Gujany.

Skalar hodowla

Skalar nie jest rybką trudną w hodowli, dlatego jest wybierana zarówno przez profesjonalnych akwarystów, jak i laików. Należy jednak pamiętać, że rybki te wymagają dużego zbiornika. Dla przykładu, dla pięciu skalarów najlepszym rozmiarem akwarium będzie 1,5 x 0,5m, co daje ok. 300-350 litrów!

Ryba księżycowa jest przyjaźnie nastawiona do innych mieszkańców akwarium (nieco „nerwowa” staje po dobraniu się parę), chociaż chętnie zjada drobny narybek. Nie jest specjalnie płochliwa, ale bywa, że mniejsze rybki podskubują jej płetwy przed czym nie potrafi specjalnie się bronić.

Skalar wymagania

Skalar jest rybą stadną. Zaleca się ją trzymać w akwariach o pojemności powyżej 100 litrów i wysokości co najmniej 50-60 centymetrów. Lubuje się w roślinności, między którą może pływać, ale wysoce pożądana jest ta także pływająca (m.in. pistia rozetkowa). Najbardziej przyjazne dla skalara jest dno piaszczyste, z korzeniami, gałązkami i roślinnością. Żaglowiec wymaga stałej temperatury wody w okolicach 25 °C i pH na poziomie 6-7. Chętnie zjada żywy pokarm, ale jest właściwie wszystkożerna.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla dużych ryb

Skalar z jakimi rybami?

Najlepiej, aby akwarium było przeznaczone tylko dla skalarów. To urodzeni drapieżcy, w naturze żywiący się chociażby owadami z powierzchni wody, larwami owadów, a nawet narybkiem gupika czy innymi małymi rybkami.

Skalara możemy łączyć z:

 • danio,
 • kosiarkami,
 • kiryskami,
 • zbrojnikami,
 • glonojadami.

Skalara nie łączyć z:

 • pielęgnicami,
 • gurami,
 • zwinnikami,
 • neonami,
 • gupikami,
 • brzankami sumatrzańskimi i różowymi.

Znasz jakieś ciekawostki na temat skalarów, a może chcesz pochwalić się swoim akwarium? Czekamy na komentarze!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

6 komentarzy na temat “Skalar ryba”

 1. Zakochałem się w rybie Skalar. Wymagania jakie przede mną stawia pozwalają mi na większe zagłębienie się w świecie ryb.

 2. Skalary to mi się kojarzą z takimi wielkimi płaskimi rybami, ale to chyba nie te, prawda? O nich też napiszecie?

  (5/5)
 3. Wartościowy wpis! „Skalar z jakimi rybami?” Bardzo mi pomógł. Teraz mogę umieścić go w akwarium bez obaw!

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.