Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Złota rybka

Osławiona przez literaturę, złota rybka od wielu, wielu lat zdobi nasze akwaria. Kiedy już magia baśni opadnie, wtedy złota rybka zamienia się w doskonale znaną rybę Carassius auratus auratus. Jest to podgatunek karasia chińskiego i to właśnie w Azji: Japonii, Wietnamie i Chinach hoduje się ich najwięcej. W tych regionach świata welonowe złote rybki są uznawane za symbol szczęścia. Jak zatem zadbać o tę złotą wodną piękność? Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do lektury dzisiejszego artykułu.

Ile żyje złota rybka?

Choć w kulturze złota rybka będzie żyła wiecznie, wciąż zachwycając dzieci swoimi możliwościami spełniania życzeń, to jednak w rzeczywistości nie żyje aż tak długo. Przyjmuje się, że Carrassius auratus auratus żyje około 20 lat. Oczywiście jest to uzależnione od warunków hodowli, genów ryby, którą wybraliśmy. Jednak przy odpowiednim prowadzeniu akwarium i właściwej diecie, która oparta jest na zbilansowanym specjalistycznym pożywieniu, które znajdziesz m.in. tutaj: https://allezoo.com.pl/387-pokarm-dla-zlotej-rybki, może stać się pupilem, który będzie z nami przez wiele lat.

Warto również wiedzieć, na jakie choroby narażona jest złota rybka. Ich system odpornościowy uznaje się za silny, jednak w przypadku infekcji nawet 50% osobników może przedwcześnie opuścić akwarium. Dlatego nowe rośliny czy ryby, które chcesz wpuścić do akwarium, odpowiednio przygotuj, stosuj kwarantannę czy oczyszczaj. W przypadku jednak nieswojego zachowania złotej rybki skontaktuj się z lekarzem weterynarii, najlepiej specjalistą chorób ryb.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla złotej rybki

Złota rybka – jakie akwarium?

Każdy z nas z pewnością choć raz w życiu widział złotą rybkę w szklanym okrągłym akwarium. Takie rozwiązania zdobią biura, restaurację czy pokoje dziecięce. Tymczasem warto podkreślić, że okrągły kształt zbiornika wpływa negatywnie na ciało i psychikę ryby. Może powodować choroby, osowiałość ryby. Także panujące w takiej szklanej kuli warunki nie wpłyną pozytywnie na tę rybę, powodując nawet jej śmierć. Dlatego wybierzmy przestronne akwarium, najlepiej wynoszące co najmniej 100 l. Co więcej, część złotych rybek wpuszcza się do przydomowych stawów. Taka tradycja trwa już 1000 lat, gdyż w dawnych Chinach ryby te były uznawane za przysmak.

O czym jeszcze warto pamiętać, hodując złotą rybkę?

Złota rybka – jak hodować?

Złota rybka nie wymaga wielkich zabiegów pielęgnacyjnych, jednak wymaga systematyczności i czystego środowiska. Oto podstawowe zadania miłośnika tych rybek.

 • Temperatura wody w akwarium powinna oscylować między 18-24 stopniami Celsjusza,
 • zainwestujmy w funkcjonalny filtr wody,
 • możesz umieścić w akwarium niewielką ilość roślin,
 • doświetlaj zbiornik, by ryba była zdrowa i nie traciła pięknego koloru,
 • twardość wody 5-20,
 • pH utrzymuj w przedziale 6,0-7,5,
 • systematycznie, najlepiej co tydzień podmieniaj wodę.

Jak opiekować się złotą rybką?

Na koniec musimy omówić jeszcze sposób żywienia złotych rybek. Hodowcy nie natrafią tu na trudne wyzwania, gdyż są to zwierzęta wszystkożerne. Żywią się detrytusem i pokarmem roślinnym. W naszym sklepie Allezoo znajdują się już gotowe produkty, które z pewnością zadbają o zdrowie i piękny wygląd każdej złotej rybki. Co znajdziemy w meny Carrassius auratus auratus?

 • plankton,
 • larwy solowca,
 • rozwielitki,
 • dafnie,
 • karmę dla ryb zimnowodnych.

Proszę pamiętać, że te ryby są niezwykle żarłoczne, więc to hodowca musi pilnować ilości pokarmu.

Piękno złotych rybek od tysiąclecia zachwyca hodowców i miłośników akwarystyki. Choć nie są to ryby wymagające, to jednak, aby cieszyły się długim zdrowiem, należy poświęcić im nieco czasu.

Ile kosztuje prawdziwa złota rybka?

Cena prawdziwej złotej rybki może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak jej gatunek, rozmiar, kolor, zdrowie oraz region, w którym jest sprzedawana. Ogólnie rzecz biorąc, cena złotej rybki może wynosić od kilku do kilkudziesięciu dolarów za sztukę.

Czy złota rybka może być w kuli?

Nie zaleca się trzymania złotej rybki w kuli. Tradycyjne kulki dla złotych rybek są niewystarczające pod względem objętości i warunków życiowych. Złote rybki potrzebują odpowiednio dużego akwarium, które zapewnia im odpowiednią przestrzeń do pływania, zdrową filtrację wody oraz stabilne parametry środowiskowe.

Jak często karmić złotą rybkę?

Złote rybki najlepiej karmić kilka razy dziennie, dostarczając im małe porcje pokarmu przy każdym karmieniu. Złote rybki mają mały żołądek i szybko trawią pokarm. Dlatego zaleca się karmienie ich kilka razy dziennie, np. rano, południe i wieczór. Możesz dostarczać im małe porcje pokarmu, które rybki mogą spożyć w ciągu kilku minut.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

1 komentarz na temat “Złota rybka”

 1. Co? Nie można w szklanej kuli trzymać złotej rybki? W takim razie muszę wymienić zbiornik! Dzięki, nie wiedziałem.

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.